Haara võimalusest

Noored hakkavad juba varakult otsima võimalusi enda tõestamiseks ? üha varasemas eas ostetakse kosmeetikat, moekaid riideid, mobiiltelefone, pidutsetakse, tarbitakse alkoholi, narkootikume ja tubakatooteid. Ollakse arvamusel, et mida varem proovitakse ära täiskasvanute maailma ahvatlused ja lõbud, seda varem saavutatakse ka iseseisvus ning sõltumatus oma vanematest, ühesõnaga harratakse kinni võimalusest võtta elult, mis võtta annab. See pole aga õige.

Võimalusi väga palju

See pole kellelegi saladuseks, et täiskasvanuile ei meeldi, kuidas noored oma vaba aega veedavad (loe: kulutavad). See viib tihti omavaheliste konfliktideni, mille lahendamiseks on aga vaja jõuda otsuseni, mis mõlemaid osapooli rahuldaks.

Noored see-eest pole sugugi nõus oma vaadetest ja arvamustest loobuma. Probleemile on vastus olemas: selle asemel, et niisama mööda linna kolada, võivad noored teha midagi kasulikku, mis neile meeldiks ja neid samas arendaks. Kui lähemalt vaadata, on neid võimalusi palju.

Tänapäeva noortel on palju rohkem võimalusi oma vaba aega veeta ja sisustada. Esiteks juba arvukad huviringid ja klubid, mille töödest ja tegemistest noor osa võib saada. Võimalusi on palju ja igale maitsele, kuid siin on üks aga: raha!

Jõukast perest pärit noortele pole see probleem, küll vanemad tehtud kulutused kinni maksavad, vaesematel jäävad huviringi uksed just seetõttu suletuks. Vähem võimalusi on ka maalastel, sest enamik suuri vaba aja veetmise keskusi asub just linnades, iga päev bussiga edasi-tagasi sõita on aga tüütu ja kulukas.

Ka sellele probleemile on juba lahendus olemas: üha rohkem on hakatud looma noorteorganisatsioone ja ?klubisid, mis on asunud tegutsema ka maapiirkondadesse. Tihti on nende eestvedajateks just noored ise. Raha tegemisteks hangitakse sponsoritelt või omavalitsustelt.

Info- ja rahapuudus kollitavad

Peale vaba aja saavad noored järjest rohkem sisustada ka oma õpinguid. Juba 13-14aastasena on võimalik minna vahetusõpilasena välismaale, et koguda uusi teadmisi ja õppida keelt, mis on tänapäeva seisukohalt väga tähtis. Probleemiks on aga jällegi raha, mis noored tihti juba alguses ära hirmutab.

Samas kui soov välismaal õppida on tõesti suur, siis saab ka sellest takistusest ka sponsorite abiga üle. Tuleb olla ise aktiivne, tunda huvi ja otsida infot oma võimaluste kohta Tänapäeval on see järjest lihtsam, tegutsevad organisatsioonid, mis ainult tegelevadki noorte õppimisvõimalustega välismaal, muutes noorte valikud lihtsamaks.

Nagu eelnevast selgub, on võimalusi palju, ometi jääb aga millestki puudu…Tänapäeva noored oleks justkui jagunenud kahte leeri, need, kes saavad ja haaravad võimalustest, ja need, kes ei saa, aga tahaksid. Miks on see nii?

Esiteks jääb asi tihti infopuuduse taha, noored ei teagi, et see või see ring tegutseb, või mõni organisatsioon noortele midagi huvitavat organiseerib. Tihti süüdistatakse siin noorte huvi puudumist, kuid tegelikult oleks tahtjaid rohkemgi, nad lihtsalt pole veel kuulnudki.

Teine suur asi, kuhu kõik pidama jääb, on muidugi raha, ilma selleta ei saa tänapäeva maailmas enam keegi: kõik noorete jaoks korraldatud üritused: laagrid, matkad, kontserdid, infopäevad ? need kõik nõuavad raha nii korraldajalt kui ka osalejalt. Üks võimalus oleks noortel ise raha teenida, kuid seda piiravad sedadused, pealegi eelistatakse juba kogemustega inimesi noorte algajate asemel.

Kuid on ka noori, kes on endale leidnud midagi sobivat ja võivad nii endale ise taskuraha teenida. Rääkimata noortese, kes on leidnud töö juba välismaal.

Sageli on suurimaks probleemiks hoopis aga julguse ja tahtejõu puudumine. Noored tunnevad end tihti ebakindlalt ning kahtlevad endas, oma võimetes ja seega ka võimalustes. Võib väga tahta, kuid kust võtta kindlust, kust saada nõu? Oleks sõbergi, kes aitaks, kellega koos oleks tore minna ja avastada oma võimalusi. Avastada, sest sageli ootavad noored, et neile võimalused ise sülle kukuvad, et tuleb keegi ja pakub neid hõbekandikul, siruta vaid käsi ja ? haara võimalusest kinni! Käes!

Huvipuudus või ükskõiksus?

Kui paljud üritused ja ettevõtmised aga ära jäävad just noorte ?huvi puudusel?, osalejate väikse arvu või vähese tahtmise tõttu. Samas oleks vaja ka noortepoolset toetust ja abi, et asju käima lükata, mida rohkem abikäsi, seda edukam saab ka ettevõtmine, pealegi on koos palju toredam asju ajada. On noori koolilõpetajaid, kes mõtlevadki kogu oma elu noortele pühendada, järjest rohkem koolitatakse professionaalseid noorsootöötajaid, kes aitavad noortel avastada ja leida oma võimalusi.

Vaid koos tegutsedes võib välja tulla midagi tõeliselt huvitavat, näiteks korraldada laagri. Lõppkokkuvõttes arendab see noortes nii vastutustunnet, koostöövalmidust kui ka püsivust, millest sageli puudu jääb. Noor tunneb end iseseisvana, nähes, kui palju oleneb ka temast ja kui palju on tal ise võimalusi oma elu huvitavamaks muuta ja ennast arendada. Siis jäävad ära ka tülid täiskasvanutega ning kurtmised, et pole midagi teha, nii igav on.

Noor, tule ja vaata ringi ? haara võimalusest, võimalusest ise otsida ja avastada oma võimalusi!

MARI MOOR,
noor inimene

blog comments powered by Disqus