Gulk ja kursilased linnaraamatukogus

Nagu näituse pealkiri “Albert Gulk ja Kursi koolkond” ütleb, on näituse põhiautoriks Albert Gulk, ent mõnede töödega on esindatud ka teised Kursi koolkonna kunstnikud.

“Minu tutvus Kursi koolkonna autoritega sai alguse Peeter Allikust. Töötasime tema emaga kunagi koos Jõgeva rajooni agrotööstuskoondises ning kui mul jukerdava tervise tõttu vahepeal palju Tartus käia tuli, astusin vahel sisse ka Peetri ateljeesse, et töid vaadata ja juttu ajada. Sealsamas Peetri ateljees kohtusin ükskord Albert Gulgiga ning edaspidi oli juba nii, et kui Peetrit kohal polnud, tegin bussiootamise aja parajaks hoopis Alberti ateljees. Vaatamata vanusevahele ? Albert saab peatselt 35 ? osutusid meie mõttemaailmad üsna sarnasteks: alailma tundub mulle, nagu kuuleksin tema suust omaenda juttu. Nii et kui ma möödunud aastal oma esimest luulekogu üllitama hakkasin, nõustus Albert seda illustreerima,” ütles Juhan Reimann.

Näitusel ongi väljas seitse illustratsiooni Reimanni esimesele luulekogule “Iibe eest”, aga ka neliteist illustratsiooni alles ilmumata kogule “Kandes poega”. Raamatuillustratsioonidega laadilt sarnased on enamik teisigi Reimanni valduses olevaid Gulki töid. Kunstikriitik Andres Keil on Gulki joonistuste stiili võrrelnud sellega, kuidas “pungitsa või hevari kalduvustega kutid”, keeleotsake suust väljas, vihikuservadele verest tilkuvate või muidu mustade tähtedega pedagooge õudusest värisema panevate bändide nimesid maalivad. Ning kui Ramo Teder, kes oma nägemusi publikule pastapliiatsi abil vahendab, on võtnud endale kunstnikunime Pastacas, siis Albert Gulki võiks Keili meelest õigusega Pliiaziks ristida: tohutul hulgal grafiiti kulutades tegeleb Gulk siiralt ja ausalt isikliku hämarmaailma parandamisega.

Teistest üllatavalt kaua ? viisteist aastat ? koos püsinud kunstnikerühmituse liikmetest on töödega esindatud Peeter Allik ja Priit Pajos. Viimase segatehnikas maali “Pildi ori (Jeesuse portree)” peab Reimann ise tegelikult näituse naelaks. Ent põhjaliku kollektsionäärina on Reimann lisanud taiestele veel vitriinitäie trükiseid, mis kuidagi Kursi kunstnikega seotud: mõned Ilmar Kruusamäe ja Albert Gulki illustreeritud raamatud, Peeter Alliku linoollõigete albumi, ajakirju Kursi koolkonda käsitlevate artiklitega jne. Näitus jääb avatuks 28. veebruarini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus