Gripihooaeg sunnib ettevaatlikkusele

 

Adaveres eelmisel nädalal suurema haiguspuhanguga alanud gripihooaeg sunnib hoolikamalt oma tervisesse suhtuma nii koolilapsi kui ka täiskasvanuid, kuid paanikaks pole küll vähimatki põhjust.

Antonina Järviste Terviseameti Lõuna talituse Jõgevamaa esindusest kinnitas, et haigestumine pole meie maakonnas järsult suurenenud, samuti pole meil tuvastatud A(H1N1) viirusse ehk nn seagrippi haigestumise järsku tõusu. 

Jõgeva kandis kimbutab gripp täiskasvanuid

“Jaanuari esimese nädalaga võrreldes on meil haigestumine ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse kahekordistunud,” märkis Järviste. Tema sõnul oli  31. jaanuari seisuga laboratoorselt kinnitust leidnud neli A gripi proovi. Tegemist oli täiskasvanutega. Mingist epideemiast Järviste sõnul kõnelda ei saa, nii et üritusi ära keelata ning tõsiseid meetmeid tarvitusele võtta pole seni veel põhjust.

“Kõik sõltub inimeste teadlikkusest. Haigeid lapsi pole mõtet kooli saata, lapsevanem peab suutma olukorda adekvaatselt hinnata ning vajadusel pöörduma perearsti poole,” rääkis Järviste. Tema hinnangul on inimese tervis tema enda kätes. Koolis ei nõuta enam arstitõendit, sellepärast ei pruugi kõik lapsevanemad perearstide poole pöördudagi.

Kui Adaveres olid eelmisel nädalal haiged lapsed, nii et koolgi tuli ajutiselt kinni panna, siis Jõgeva ümbruses on rohkem haigestunud täiskasvanud.

Jõgeva perearst Maie Männik ütles, et ta pole oma patsientide hulgas suurt gripilainet  täheldanud. Enamasti on haigestunud vanemaealised ja midagi tõsist seni ette tulnud pole.

Vaimastvere perearsti Malle Koppa pereõde kinnitas, et viirusnakkuste käes kannatavad nende kandis enamasti täiskasvanud, eelkõige 30-50-aastased tööl käivad inimesed. Paljud on võtnud ka haiguslehe.

Mustvee perearst Ülle Lomp tõdes, et haigeid on, kuid midagi väga hullu veel lahti pole. “Kindlasti pole gripilaine meie kandis veel haripunkti jõudnud, on olnud märksa hullemaid aegu,” tõdes ta.

Jõgeva haiglast öeldi, et vastuvõtuosakonnas on neil olemas ka kiirtest nn seagripi kindlaksmääramiseks, kui tekib kahtlus. Iga nohu pärast ei ole mõtet haiglasse joosta. Kiirdiagnostika on siiski esmane diagnostika ja annab esimese pildi, hiljem tuleb teha põhjalikumad analüüsid.

Seagripi vastu tavalised gripiravimid ei aita, toimivad Tamiflu ja Relenza, neist esimest võib kasutada alates esimesest eluaastast, teist alates viiendast eluaastast. Tamiflu varu on Jõgeva haiglal olemas, kui on vaja, siis saab rohtu ka haiglast osta. 

<p style=”MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>Terves riigis haigestunute üldarv kasvas

Möödunud nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 8057 haigestunut, haigestunute üldarv kasvas 25 protsenti, seisis Terviseameti kodulehel.

Haigestunutest 45 protsenti olid terviseameti andmetel lapsed. Grippi haigestumine kasvas samuti, kuid haigestunute arvu juurdekasv on aeglustunud.

Laboratoorselt kinnitatud grippide arv kasvas eelneva nädalaga võrreldes 10 protsenti, gripitaoliste haigestumiste arv kasvas 22 protsenti.

Vanusrühmade järgi haigestusid enam kuni viieaastased lapsed. Haigestumus väikelaste hulgas kasvas umbes 20 protsenti, koolilaste seas püsib haigestumus stabiilsel tasemel. Täiskasvanute seas täheldati haigestumuse 33-protsendilist tõusu. Vanemaealiste elanike hulgas püsib haigestumine stabiilselt madalal tasemel.

Grippi haigestumuse intensiivsust Eestis hinnatakse keskmiseks ja geograafilist levikut laialdaseks. Haigestumus ei ületa siiski varasemate aastate tavapäraseid gripihooaja näitajaid.

Neljandal nädalal kinnitati Eestis laboratoorselt kokku 151 A gripi ja 23 B gripi juhtu. Positiivse kinnituse saanutest A gripiviirustest 123 ehk 81 protsenti olid seagripi viirused.

Gripihooaja algusest on laboratoorselt kinnitatud 451 A gripiviirust, neist 336 seagripi, üks A(H3N2) ning 51 B gripiviirust, domineerib pandeemiline seagripi viirus.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel on haigestumuse intensiivsus väga kõrge Luksemburgis, kõrge Norras, Leedus ja Bulgaarias. Madalaks hindavad haigestumust Küpros, Rootsi ja Wales. Ülejäänud riigid hindavad haigestumuse intensiivsust keskmiseks.

Terviseamet hoiatab Moskvasse ja Moskva oblastisse sõitjaid, sest grippi haigestumine ületas seal epideemilise läve ja kasvas 1,5 korda eelneva nädalaga võrreldes. Hospitaliseeritute arv kasvas samuti 1,5 korda. Venemaal domineerib pandeemiline seagripi viirus. 

Vaktsiini kirjutab välja perearst

Kogu maailmas on tõestatud, et kõige parem gripi vastu võitlemise viis on vaktsineerimine.

Vaktsiin peab sisaldama seagripi tüve (H1N1), mida vanem vaktsiin Pandemrix terviseameti kinnitusel ei sisalda.

Terviseamet palub eelistada hooaja 2010/2011 vaktsiine (Vaxigrip, Influvac, Fluarix, mis sisaldavad nii A (H1N1) kui ka A (H3N2) ja B gripiviiruse antigeene.

Haigekaasa vaktsiinide eest enam ei maksa, seda tuleb teha inimesel endal.

Kuidas hoiduda gripist

*Gripi leviku tõkestamiseks ja tüsistuste vältimiseks tuleks haiguse ajal töölt või koolist koju jääda

*Gripi kõrgajal võiksid tööandjad lubada haigusnähtudega töötajatel olla pigem mõned päevad kodus.

*Kõige ohtlikum on haigust eirata ning rahuliku põdemise asemel jätkata tööl käimist, võttes samal ajal kiiret leevendust lubavaid käsimüügiravimeid.

*Võimaldades töötajal mõned päevad kodus põdeda, saame vältida raskeid tüsistusi ja ennetada pikemajalist töölt kõrvalejäämist.

*Ühtlasi aitab see takistada gripi edasist levikut.

Allikas: terviseamet 

Haigestumine grippi ja gripisarnastesse nakkustesse Jõgevamaal jaanuaris 2011 haigestunuid kokku, sh lapsi

1. nädal 109       38

2. nädal 114       55

3. nädal 182       79

4. nädal 222       108

Allikas: Terviseameti Lõuna talituse Jõgevamaa esindus

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus