Georg Otsa tütar Ülle Malken: isa on mul kogu aeg hinges

Täna möödub sada aastat Eesti ühe kuulsaima laulja ja näitleja Georg Otsa sünnist. Jõgeval elav Georg Otsa tütar Ülle Malken ütles usutluses Vooremaale, et mõtleb isale viimasel ajal väga palju.


„Isa hoidis mind ja me olime temaga väga lähedased. Ta on mul kogu aeg hinges,“ lausub tütar Ülle, kes on Jõgeval elanud viimased seitse aastat.
Georg Otsa erakordne ja unustamatu baritonihääl lauljana võitis miljonite kuulajate südamed, sest NSV Liidus sai temast tõeline iidol. Nagu ka Soomes. Ning see pole kustunud tänagi, olgugi et suure artisti surmast on möödas juba pea 45 aastat.

Ujumise asemel lauljaks

Võib tänada saatust, et Georg Ots sattus estraadilavale, sest see oli mitme erakordse juhuse kokkulangemine. Tema esimene suur kiindumus oli ujumissport, kus ta 1939. aastal tõusis Eesti koondisse.
„Nii võitis 1500 m vabaujumises meistritiitli G. Ots, kellest tulevikus loodetakse heaklassilise ujuja võrsumist,“ kirjutas Eesti Spordileht 1939 augustis pärast riigi meistrivõistlusi. 1940. aastal alustas ta lauljast isa soovitusel õpinguid Tallinna polütehnilise instituudi ehitusteaduskonnas. Kuid järgmisel suvel alanud sõda viis Otsa Nõukogude tagalasse, kus ta sai Jaroslavlis esimesed õpetused laulmise alal. Naasnud 1944 Eestisse, algas Otsa karjäär näitleja ja ooperilauljana ning ta saavutas erakordset edu.
„Kahjuks olid mu isa ja ema väga hõivatud inimesed. Neil olid kogu aeg proovid, esinemised, ringsõidud. Nii saime koos kodus olla harva. Aga need korrad, kui isa kodus oli, käisime temaga palju jalutamas,“ meenutab tütar.
Ülle Malkeni sõnul oli Estonia talle kui teine kodu. „Seal elasin mingil ajal isegi rohkem kui kodus. Vanemate garderoobid olid Estonias ühe koridori peal küllaltki lähestikku ja nii ma jooksin nende vahel ringi.“
Kui maestro 1975. aastal siit ilmast lahkus, kujunes tema ärasaatmine üldrahvalikuks leinatseremooniaks, mis varem oli toimunud vaid kirjanik Anton Hansen Tammsaare ja maletaja Paul Kerese puhul.
„Kui kuulus mu isa tegelikult oli, sellest ei saanud ma tema eluajal võib-olla isegi aru. Kõik see jõudis minu teadvusse pärast tema lahkumist. See oli suur kaotus…,“ lausub tütar Ülle nukral häälel.

Taasavastatud Georg Ots

Georg Otsa erakordne populaarsus jättis võrdlemisi külmaks vaid Välis-Eesti ringkonnad. Kuid eks sama tendents oli ka Gustav Ernesaksa ja mitme teise Nõukogude ajal esile tõusnud tähe puhul. 1990. aastate algul jäeti Otsa looming mingil hetkel tagaplaanile isegi taasiseseisvunud Eestis. Tunti justkui võltshäbi selle üle, kust me tuleme.
„Isa ja tema loomingut taheti nagu ära unustada. Kõik, mis oli enne 1991. aastat olnud, oli justkui vale. Vene ajast ei tahetud midagi kaasa võtta,“ sõnab Ülle Malken.
Aga õnneks on aastatega targemaks saadud. „Praegu on Georg Ots taas väga au sees, isegi tema laule lastakse tihti,“ ütleb tütar.
Ülle Malken kolis koos abikaasaga Jõgevale elama 2013. aastal. Tema sõnul oli see keeruline tulek, mille tingis abikaasa soov. „Aga olen Jõgevaga harjunud. Hea vaikne koht, kõik on käe-jala juures. Pärast abikaasa surma jäin rohkem koduseks, kuid nüüd olen hakanud tihedamalt käima Jõgeva koguduses toimuvatel sündmustel. Mulle meeldib siin,“ lausub Georg Otsa tütar Ülle Malken.
Homme õhul on ETV2-s Georg Otsale pühendatud teemaõhtu raames eetris saade „Georg Ots. Tavaline inimene“, mille autor Margit Kilumets usutles ka Jõgeval elavat Georg Otsa tütart Ülle Malkenit. Saade on pühapäeval eetris kell 21.35. Järgmine võimalus on saadet vaadata 27. märtsil kell 20.a

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus