Füsioterapeut Martin Toht tõi Eestisse uue ravimeetodi

 

Mõni aeg tagasi esines telesaates “Ringvaade” SA Jõgeva Haigla taastusraviosakonna juhataja ning omanimelise Füsioteraapia OÜ omanik füsioterapeut Martin Toht.

Ta tutvustas uut ravimeetodit ja selleks kasutatavat seadet.  

Kuidas telesaatesse sattusite?

Lugu algas huvitavalt. Anu Välba helistas mulle ja kutsus mind jaanuaris “Ringvaate” otse-eetrisse taastusravispetsialistina üht saatelõiku kommenteerima. Ta helistas kaks tundi enne saate algust ja ma poleks Jõgevalt nii ruttu Tallinna jõudnud. Ütlesin küll ära, kuid lubasin hiljem rääkida ühest ainulaadsest teraapiast Eestis. Nüüd saigi lubatu teoks.      

“Ringvaate” saates tegite ka huvitava eksperimendi – viisite oma uue lauaga ühele inimesele seitse korda teraapiat läbi. Kuidas eksperiment õnnestus?

Eksperiment õnnestus väga hästi – vaatlusalune sai oma peavaludest, hommikustest kätesuremistest ja paistetusest lahti ning seljavalud vähenesid oluliselt. 

Teraapialaud, mida oma erakabinetis klientide ravimiseks kasutate, on ainus kogu Eestis. Millised on selle töötamise põhimõtted?

See terves Eestis ainulaadne manuaalteraapialaud kannab nime “ManuThera” ja sellel saab kasutada uut ravimeetodit  flexion-distraction. Teraapia on  sedavõrd uus, et nimetusel  eestikeelne vaste veel puudub. Kui sõna sõnalt tõlkida, siis flexion on painutus ning distraction pikisuunaline venitus. Selle meetodiga saab mõjutada alaselja ja kaela piirkonna diske, pidurdades  nende kulumist ja parandades ainevahetust, hoides sellega ära nii mõnedki seljaoperatsioonid ning vähendades haiguslehel olemise aega. Lisaks diskidele saab parandada pinges lihaste verevarustust, vähendada valusid, suurendada selja liikuvust, venitada lülisamba kõverust ehk skolioosi sirgemaks. Laual on võimalik mõjutada nii alaselja-, rindkere- kui kaelaosa. Abi saab kaela- ja peavalu ning õlavöötmepingete korral. Uuel seadmel ja meetodil on parem efekt kui senistel ravimisviisidel.   

 Mis ajendas  Teid “ManuTherat” ostma?

Soovin alati anda inimesi ravides endast parima, kasutades selleks parimaid vahendeid ja meetodeid, mis on välja mõeldud ja mida oskan. Esimest korda kuulsin lauast  2009. aastal, kui selle üks väljatöötajaid, soomlane Timo Rantala tegi Eestis alaselja probleemide ravimisest koolitust, mainides lauda kui suurepärast võimalust diskide mõjutamisel ja seljavalude vähendamisel. Pool aastat hiljem, kui Rantala tuli teist korda koolitust läbi viima, oli tal see imelaud ka juba kaasas. Nägin, et see on väga hea abivahend, superhea terapeudi käepikendus. See laud on minu unistuste teraapiavahend. Pool aastat tagasi soetasin ka endale sellise laua. “ManuThera” kergendab oluliselt minu tööd, muutes ravi kordades efektiivsemaks ja võimaldades ravida keerulisi terviseprobleeme. “ManuThera” lahendab ühe taastusravi kitsaskoha Eestis. See on uus, ohutu ja efektiivne teraapia nimmediskide ravis.  

Kas selle teraapialaua omamiseks oli vaja läbida mingeid koolitusi?

Et seda lauda osta, peab Soomes  läbima  spetsiaalse ManuThera koolituse. Tihti sellest ei piisa, kasulik on käia ka erinevatel manuaalteraapia ja ortopeedilise osteopaatia  koolitustel.  Siis oskad testida  inimese neuroloogiat, lugeda röntgenpilte ja omandad muidki professionaalseid teadmiseid ja oskusi.              

Mõned näited haigustest, mille puhul flexion-distraction ravi aitab?

Abi saavad inimesed, kes kannatavad alaselja-, rindkere- ja kaelavalude ning lihaspingete käes, kellel on pea- ja kaelavalud, kätesuremine, selg kõver… Diagnoosid, mille puhul võib lauast abi olla: skolioos (lülisamba kõverdumine), müalgia (lihasevalu), tservikalgia (kaelavalu), diski prolaps (lülivaheketta väljasopistumine) ja muud diskiprobleemid, spondüloos (lülisamba kulumine)… Nimekiri on pikk.  Enne kui ravima hakatakse, uurib terapeut klienti põhjalikult eelnevate traumade, tööasendite, haiguste jms suhtes, vaatab röntgeni -ja kompuutripildid üle. Teeb erinevaid neuroloogilisi, ortopeedilisi ja lihasteste. Alles siis hakatakse ravima. Ei saa ju ravida, kui ei tea, mida ravida. 

Kas selle lauaga ravides on võimalik ka seljaoperatsioone ennetada?

“ManuTheraga” on paljudel juhtudel võimalik seljaoperatsioone vältida. Kui teha seda teraapiat profülaktiliselt, venitades ja pehmendades pinges lihaseid, parandades lülisamba liikuvust ning diskide ainevahetust ja teha spetsiaalseid harjutusi, siis elate suure tõenäosusega seljavaludeta ning diskiprobleemideta kõrge vanuseni. Juhul, kui on tekkinud diskiprobleemid (diski kõrguse vähenemine või prolaps), saab tihti ka nendele lahenduse. Seljaoperatsiooni on vaja vaid harvadel juhtudel teha. Seetõttu – hoides oma selga sellel laual profülaktiliselt töökorras, hoiate ära hilisemad haiguslehel olemised ning tõsisemad seljavalud ja operatsioonid. 

Mitu korda peab patsient flexion-distraction teraapias käima?

See sõltub väga palju tema terviseprobleemist. Tavaliselt 5-15 korda. Tuginedes teiste riikide teaduskirjandusele, on keskmine ravikordade arv 12, ravi tehakse kaks korda nädalas.  Ravikuur on seega üldiselt 1-1,5 kuud pikk. Kuid on näiteid, kui on abi saadud ka ühe-kahe korraga. 

Teie kabinetis võib märgata ka ühte iseäralikku rihma.

See on spetsiaalne kaela traktsiooni ehk pikisuunalise venitamise rihm. Sellega saab ravida kaelapiirkonna probleeme. Näiteks kui kaela piirkonnadiskid on kulunud, saab selle rihmaga nende ainevahetust stimuleerida. Kaela- ja peavalude  korral ning diskide kulumise ja lülide vale asendi ravimisel on see rihm väga oluline.  

Te räägite nagu arst, kuid arstiks te õppinud pole?

Lõpetasin 2008. aastal Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna magistrantuuri füsioteraapia erialal. Huvi selle eriala vastu soodustas suurel määral gümnaasiumiaegne tegelemine tervisespordiga. Olen pärit  Raplamaalt, lõpetasin Eduard Vilde nimelise Juuru Gümnaasiumi hõbemedaliga.

Oma tõuke andis eriala valikul kindlasti ka see, et olen 11 aastat tegelenud Jaapani ravimeetodi reikiga. Kõige lihtsamalt öeldes on see eneseabi meetod kätega või energiaga ravimine. See pole posimine, selle meetodi efektiivsust ja toimimist on Lääneriikides sadade teadusuuringutega ka kinnitatud. 

Kuidas ennast vormis hoiate?

Et nii füüsiliselt kui ka vaimselt vormis olla, teen võimlemisharjutusi, käin jooksmas, tegelen reikiga, vahel lasen ka massaaži teha. Õpetan üht füsioterapeuti välja, kes saab minu peal oma kätt harjutada. 

Alates mai lõpust on Teie erapraksis spordikeskuses Virtus. Miks just seal?

Viisin tõesti oma praksise Virtusesse, praegu on sisseelamise aeg ja võtan kliente vastu. Sügisel,  kui  olen uues kohas  ennast ilusti sisse seadnud ja väikese remondi teinud, avan Jõgevamaa esimese taastusravi erapraksise ka pidulikult. Kuna juba praegu on soovijaid palju, hakkab kahel päeval nädalas seal vastu võtma ka minu eraõpilane. Miks “Virtus”? Et tulla sportlastele lähemale. Sportlastele on taastusravi, kinesioloogilist teipimist ja massaaži ikka kohe vaja teha, mitte alles kahe kuu pärast. Erapraksises saab osutada teenuseid ja teraapiaid, mida Haigekassa hetkel veel ei tunnista. Lähemalt saab uutest teraapiatest lugeda kodulehelt www.taastusravi.com. 

Jõgevat on juba kutsutud Eestimaa külmapooluseks, jõuluvana- ja küüslaugupealinnaks. Ehk on paigal  perspektiivi hoopiski füsioteraapiapealinnana?

Kui valdkonda arendada ja uusi ravimeetodeid juurde tuua, võib Jõgevast saada tõesti Eesti üks silmapaistvamatest linnadest taastusravi alal. Kui leiduks investoreid, siis  rajaksin hea meelega Vooremaale nüüdisaegse taastusravikeskuse. Hetkel Kesk-Eestis selline keskus puudub, nõudlus taastusravi järele on aga väga suur ja miks mitte selline asutus just  Jõgevale rajada.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus