Filmi võttegrupp otsib rekvisiite

Kevadel tehakse kodudes ikka suurpuhastust. Selle käigus ette jäävat vanakraami ei maksa aga pikemalt mõtlemata ära visata, sest mõnestki esemest võib saada, piltlikult öeldes, filmistaar.

Tuntud eesti filmilavastajal Sulev Keedusel on lähiajal valmimas kolmest novellist koosnev mängufilm “Mehetapja Süütu Vari”, mille stsenaariumi on kirjutanud režissöör ise kahasse Madis Kõivuga. Filmi toodab stuudio F-Seitse ja ekraanile peaks see jõudma tuleval aastal.

Filmi esimese novelli “Mehetapja” materjal võeti üles möödunud sügisel Lääne- ja Lõuna-Eestis, teist novelli “Süütu” hakatakse filmima aprilli keskel Ida-Virumaal. Kui esimese novelli tegevus toimub 1890. aastatel, siis järgmine osa viib vaataja 1947. aasta kevadesse, mil Ingerimaalt Eestisse küüditatud noor neiu Elina sõlmib edasiküüditamise hirmus fiktiivse abielu Heinoga. Noored hakkavad elama Heino onu korteri verandal, kus kummalgi on eraldi nurk ja magamisase.

“Novelli “Süütu” jaoks on meil vaja üles ehitada Eesti Vabariigi aegse kaevandusinseneri korter, mõned ühiselamutoad, KGB kontor ja perekonnaseisubüroo,” ütles filmi “Mehetapja Süütu Vari” rekvisiitor Janne Vaabla. “Nimekiri esemetest, mida meil selleks vaja on, on pikk ja täieneb üha. Vajame mitmesuguseid olmeesemeid, majapidamisriistu, olmetekstiile, mööblit, ajalehti, ajakirju, raamatuid, tubakapakendeid, pudelisilte jne. Ajastutruu tänavapildi loomiseks vajame ka näiteks vanu jalgrattaid. Kogu see kraam peaks sobima 1950. aastast varasemasse aega.”

Et Janne Vaabla elab Jõgevamaal, otsiks ta filmi jaoks vajalikke rekvisiite kõige parema meelega just siitkandist.

“Kõige toredam oleks, kui mind ennast lastaks laka peale vana koli sisse toimetama,” ütles Janne Vaabla. “Omanikud ise ei oska tihti hinnata nende asjade väärtust, mis neil majapidamisse kogunenud on. Ning seda, et lakapealne või muu panipaik natuke segamini on, ei maksa üldse häbeneda. Mina just sellise segaduse sisse ihkangi!”

Janne Vaabla sõnul võib filmitegijatele pakkuda ka asju, mis pole päris terved, ning asju, mida tahetakse pärast tagasi saada.

“Me ei tahagi ju asju igaveseks endale, vaid me vajame neid ainult filmimise ajal. Kui omanik aga tõepoolest mõnd eset enam tagasi ei taha, siis püüame sellele võimaluse korral otsida koha mõnes muuseumis või teatrilaos,” sõnas Janne Vaabla.

Ta on sobivate rekvisiitide otsingul läbi “kamminud” ka muuseume ning hiljuti asutatud Jõgewa muuseum osutunud ses suhtes lausa kullaauguks. Nii et aprillis rändab nii mõnigi ese sealsest kogust filminovelli “Süütu” võtteplatsile.

Neil, kel sama filmi võttegrupile sobivaid rekvisiite pakkuda, palutakse Janne Vaablaga telefonil 510 6341 ühendust võtta.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus