Fernanda Tamme meenutades

Salongikontserdil ?Naine tantsib? esinesid folklooriseltsi Jõgevahe Pere nais- ja seenioride rühm, Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio rühmad Slide, Pärlipiigad ja Föönix, Laiuse naisrühm Meie Mari, Jõgeva aleviku lasteaia lapsed ning Jõgeva kultuurikeskuse muusikastuudio kitarriansambel ja solistid. Nähtu andis tunnistust sellest, et Fernanda Tamme poolt aastakümnete jooksul Jõgeva kanti külvatud liikumisharrastuse seemned annavad tänapäevalgi rikkalikku saaki.

Õhtu teises osas esitles Eesti Spordimuuseumi teadur Malle Ranne enda koostatud raamatut ?Õpetaja Fernanda Tamm?, mis sisaldab lühiülevaadet võimlemispedagoogi eluloost, tema mälestusi 1939. aasta ülemaailmsest võimlemispeost Stockholmis ning endiste võimlejate, tuttavate ja kolleegide mälestusi temast.

?Hakkasin Fernanda Tammega lähemalt suhtlema siis, kui 1983. aastal Jõgeva sordiaretusjaama ja Jõgeva näidissovhoosi ametiühingu klubi juhatajana tööle asusin,? meenutas Malle Ranne. ?Fernanda oli klubi kõige hõivatum ringijuht: ta juhendas laste ja neidude võimlemisrühma ja tervisevõimlejaid. Lühikestel puhkepausidel peetud vestlustes avanes Fernanda köitev isiksus ja pudenes eredaid mälestuskilde. Käisin talle korduvalt peale, et ta oma mälestused kirja paneks, aga teha jõudis ta seda ainult 1939. aasta Stockholmi lingiaadi meenutustega.?

Nii Fernanda meenutused kui ka ringipäevikud jäidki Malle Ranne kätte, kes neid mitmele poole edutult hoiule pakkus ja lõpuks spordimuuseumi viis, kus need lahkesti vastu võeti. Kui ta ise mõned aastad hiljem samasse muuseumi tööle asus ja ta endale uurimisteema pidi valima, soovitas kolleeg Aime Pärnakivi tal süveneda just Fernanda Tamme elutöösse. Nii sündis lõpuks ka see raamat. Raamatu tarvis mälestuste kirjapanemise eest oli Malle Rannel põhjust tänada Lidia Uustalit, Arvo Ojat, Vaike Tiiki, Hans Küütsi, Mare Lõssovit, Erna Viirandit, Veera Eltsovat, Maie Kullamäge, Elvi Kotkast, Imbi Koset, Vilma Normakut, Maimu Lompi, Ivi Ojat, Linda Martist ja Ants Paju. Nii mõnelgi neist oli säilinud ka raamatut illustreerima sobivaid fotosid. Osa fotomaterjali pärineb spordimuuseumist.

 ?Fernanda Tammega oli tore koos töötada, sest ta oli äärmiselt pühendunud,? ütles üks Fernanda Tammega koostööd teinud klaverisaatjatest Asta Paeveer. ?Tema kunagised võimlejad on aga nüüd, soliidses easki sirged, rühikad ja elurõõmsad.?

RIINA MÄGI    

blog comments powered by Disqus