Europeade kruvib Eestis tuure

Nimelt toimub järjekordne, sedapuhku juba 12. Üle-euroopaline folkloorifestival Europeade tänavu 21. ? 25. juulini Riias.

Enne, kui päevastele treeningutele järgnes ühiskontsert Koeru lauluväljakul, toimusid veel tänavakontserdid mitmes Järvamaa ja Lääne?Virumaa alevikus ja külas: Peetris, Rakkes, Koerus, Vaol, Ervital, Salutagusel, Järva-Jaanis.

Torma naised tantsisid koos Reola ja Jõhvi rahvatantsijatega oma kapelli saatel Kareda valla keskuses Peetris.

Rühma juhendaja Luule Lehemets märkis heatujuliselt, et osavõtt möödunud aastal Sardiinias toimunud Europeade festivalist on rahvatantsu mainet kohalike inimeste hulgas parandanud.

?Mul on 14 naist väljakul, aga tantsida soovijaid jagub rohkem,? lausus ta. ?Nii ma siis vastan neile, kes käivad küsimas, et kuidas rühma pääseb: üksnes hea soovituskirjaga.?

Rühmasildi kandja Mare Simson ütles, et kuigi ta aasta tagasi Sardiinias tantsis, jättis ta selle hooaja vahele. ?Lihtsalt polnud mahti treeningutes käia, aga hing on ikka tantsu ja rühma juures. Nii ma siis olengi siin, näe, võtsin lapselapsegi kaasa.?

Simson lisas, et läheb koos rühmaga ka Lätti. ?Ega Luule mind niisama kaasa lubanud, lähen lipukandjaks,? selgitas ta muheldes.

Tantsija Liina Abrami ütlust mööda on rühm möödunud aastaga võrreldes oma väljanägemist muutnud. ?Saime talvel endale uued tanud ja põlled,? märkis Abram.

Peetri rahvamaja juhataja Ave Taal kiitis tantsulisi, kes särasid vihmasagarate kiuste. ?On suur luksus, kui kontsert koju kätte tuuakse,? sõnas ta. ?Need inimesed aga, kes ka siin asfaldil ja killustikukividel niimoodi tantsivad, on suisa fantastilised.?

Eesti esindaja Europeade komitees, meie rahvatantsijate ja -muusikute organiseerija sellele hiigelfestivalile Valdo Rebane täpsustas, et tänavu soovib Eestist tollel üritusel osaleda kokku 498 inimest 39 grupist.

Koeru kultuurijuht ja rahvatantsurühmade juhendaja Ülle Jääger selgitas, et soov nn mini-Europeade just Koerus korraldada tuli sellest, et ta on ise aasataid Koeru rühmadega eri riikides EuropeadeŽidel osalenud.

KAAREL ALUOJA

blog comments powered by Disqus