ETV pühendab Alo Mattiiseni tähtpäevale kahetunnise saate

Homme, Alo Mattiiseni 55. sünniaastapäeval, läheb ETV eetrisse kahetunnine saade “Alo. Surematu”, mille autoriks on Vahur Kersna. Saate tarvis intervjueeris ta Alo lähedasi, sõpru, bändikaaslasi jt.

Ehkki Jõgevalt pärit isamaalauliku surmast möödub tänavu juba kakskümmend aastat, polnud Kersna sõnul tema elust, saatusest ja loomingust senini veel ühtki tõsisemat ja kokkuvõtvamat käsitlust.

“On küll olemas Alo ema Helmi Mattiiseni kirjutatud raamat “Alo elu”, Toomas Muru ja Jüri Leesmenti koostatud raamat “Ajaga silmitsi. Meenutusi Alo Mattiisenist” ning sarja “Eesti kullafond” kuuluv kolmik-CD Alo loominguga, ent televisiooni vahenditega annab teha midagi hoopis muud,” ütles Vahur Kersna. “Ja kes seda siis ikka pidi tegema, kui mitte mina. Tundsin Alot hästi tänu meie ühistele tegemistele ETV noortesaadetes. Ja julgen öelda, et keegi teine peale minu poleks seda saadet sellisena valmis teinud ka. See on kokkuvõte, kontsentraat.”

Saate tarvis intervjueeris Kersna viitteist inimest ning usutlused olid keskmiselt tunnised. Võib ette kujutada, et sellisest materjalist kahetunnise saate kokkulõikamine polnud lihtne töö. Intervjueeritavate hulgas olid Alo ema Helmi Mattiisen, õde Ade Hintsov, tütar Anna-Mariita Mattiisen, esimene abikaasa Rita Rätsepp, hilisem elukaaslane Katri Varbola, pinginaaber Jüri Leesment, bändikaaslane Raul Vaigla, kursusekaaslane Andres Ammas, telerežissöör Jüri Pihel jt.

“Mul on väga hea meel paljude intervjuude üle, mis selle saate tarvis tehtud said,” kinnitas Vahur Kersna. “Alo eakas ema on endiselt väga selge mõistuse ja terava sõnaga. Rita Rätsepp andis mulle väga sisuka intervjuu ja Katri Varbola polegi tegelikult varem ühtki Alo-teemalist intervjuud andnud. Mart Laargi polnud juba ammu teles esinenud. Ning Heinz Valk, kelle mõistuse ja sõna on vahedaks lihvinud aastakümnete pikkune karikaturistikogemus, oskas Alo rolli meie taasiseseisvumise loos ääretult täpselt välja tuua.”

Hea saate tegemiseks polegi Kersna sõnul tegelikult vaja muud, kui valida head esinejad ning neid siis mitte segada, vaid neil rääkida lasta. Intervjuusid täiendavad saates ETV videoteegist välja otsitud Alo loomingu salvestised ning paljudest allikatest pärit rikkalik fotomaterjal.

“Usun, et seda saadet vaadatakse ka viiekümne aasta pärast,” sõnas Vahur Kersna.

“Alo. Surematu” läheb ETV eetrisse homme kell 21.40.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus