Ettevõtluspäeval räägiti infotehnoloogia eelistest ja ohtudest

Möödunud reedel Jõgeva kultuurikeskuses toimunud piirkondlikul ettevõtluspäeval „Tark tegu toob tulu” keskenduti  teemale, kuidas kaasaegse infotehnoloogia võimalusi paremini ettevõtluse arenguks ära kasutada. Turvaekspert Tõnu Samuel aga selgitas ohtusid, mis võivad tekkida siis, kui arvutisüsteemide kaitsmiseks pole kasutatud piisavalt turvameetmeid.  

  

Ettevõtluspäeva „Tark tegu toob tulu” avanud regionaalminister Siim-Valmar Kiisler soovis koosolijatele energiat mõttevahetuseks ning ettevõtjatele häid ideid majandustegevuse arendamiseks.

„Jõgevamaal on viimastel aastatel infotehnoloogia valdkonnaga pidevalt tegeletud ja üheks arenguvisiooniks, mida esimesena ellu viima hakkasime, oli traadita internetivõrgu väljaehitamine,” märkis oma tervituskõnes maavanem Aivar Kokk.

Ettevõtluspäeval osalejad pidasid üheks huvitavamaks ja erksat kaasamõtlemist soosinud ettekandeks turvaekspert Tõnu Samueli ettekannet interneti kasutamise riskidest ettevõtjatele. Samueli jutu algus meenutas mõneti mustkunstniku või selgeltnägija etteastet. Ta oskas näiteks öelda, missugust tüüpi mobiiltelefon või sülearvuti on kellelgi saalisolijatest ja kes parajasti Skype vahendusel vestleb. Tegemist polnud aga mingi müstikaga, vaid turvaekspert oskas kõike seda öelda tänu oma spetsiaalsele arvutile.

„Kui enamik kõnelejaid on tutvustanud ettevõtjatele infotehnoloogia eeliseid, siis mina räägin ohtudest, mis võivad tekkida siis, kui internet pole piisavalt tugevate  turvasüsteemidega kaitstud.  Näiteks on võimalik saata kodulehekülgedele kuritahtlikku, ettevõtjat kompromiteerivat ja tema kliente ja koostööpartnereid eksitavat infot. Samuti tuleb arvestada sellega, et internetis püsib info praktiliselt sajandeid. Näiteks kui keegi neiu on sisestanud endast internetti erootilise foto, võidakse see üles leida ka siis, kui temast on saanud tuntud poliitik,” rääkis Tõnu Samuel.

„Veebikaitse on tänastes riskiderohketes oludes hädavajalik. Turvateenuseid pakuvad arvutikasutajatele väga paljud firmad, kes ka oma eeliseid edukalt reklaamivad. Professionaalsel tasemel on ka selle valdkonna esindajad Ida-Euroopas, kes, arvestades töökultuuri erinevusi, on erinevalt paljudest Lääne-Euroopa tegijatest valmis klienti teenindama puhkepäevadel ja riigipühade ajal,” lausus  Tõnu Samuel maakonnalehele.

WiFi esindaja Veljo Haamer pidas ettekande teemal kuidas kliente kohapeal hoida ja oma kodulehe külastatavust suurendada. Ta tutvustas ka WiFi võimalusi vastastikuste sidemete arendamisel nii ettevõtluskontaktide kui ka isiklike suhete loomisel.

Siseministeeriumi kohalike omavalitsuste ja regionaalosakonna juhataja asetäitja Margus Krenin andis ülevaate  kaasaegsete  infosüsteemide rakendamisest piirkondliku elu arendamisel. „Omavalitsuste veebilehed võiksid pakkuda piirkonna elanikele ka võimalusi volikogus käsitlevatel teemadel vahetult kaasa rääkida,” ütles ta. Muu hulgas märkis Krenin, et kõige rohkem otsivad inimesed veebilehtedelt infot ametnike kontaktide ja ühiskondliku transpordi sõidugraafikute kohta.

„Jõgevamaa on Eestis pilootmaakonnaks projekti E-volikogu ja omavalitsuste kodulehtede kaasajastamise valdkonnas. Pidevalt uuendavad oma kodulehti ka meie maakonna linnad ja vallad,” ütles ettevõtluspäeval osalenud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees, Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson.

„Hommikupoolikust pärastlõunani kestnud ettevõtluspäeva iseloomustas esinejate igati hea ja professionaalne tase. Tänu sellele said kõik ettevõtjad teada palju huvitavat ja kasulikku,” kinnitas  ürituse moderaator, AS Merit Tarkvara juhataja Andres Kert.

Piirkondliku ettevõtluspäeva „Tark tegu toob tulu”  korraldasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus ja Jõgeva maavalitsus. 

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus