Ettevõtlusnädalale oodatakse ennekõike tulevasi ettevõtjaid

Järgmisel nädalal teoks saava ettevõtlusnädala raames viiakse läbi mitmeid seminare ja loenguid, kus ekspertidelt saavad nõu ennekõike ettevõtlusega alustada soovijad.

 

Varem on ettevõtluspäeva Jõgevamaal korraldatud kolmel korral, sündmust on läbi viidud lisaks Jõgevale ka Põltsamaal. Sel korral keskendutakse teemanädalal nendele, kes alles mõtlevad ettevõtte käivitamisele. Esmaspäeval toimuva ettevõtluspäeva eestvedaja, Jõgeva Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Katrin Rajamäe rääkis, et sel korral on eesmärk innustada potentsiaalseid ettevõtjaid oma äri alustama ning jagada juba äriga alustanutele praktilisi soovitusi vigade vältimiseks ja firma arendamiseks.

“Päeva jooksul antakse nõu, kust leida häid ideid ja mida hea ideega edasi teha. Jõgevamaa ettevõtjad räägivad, kuidas nemad alustasid ning kuhu praeguseks on jõudnud. Lisaks õpetatakse, kuidas suurendada enesekindlust ja saavutada seeläbi edu,” rääkis Rajamäe.  

Lõviosa on FIE-d

JAEK-i juhataja sõnul on Jõgevamaal ettevõtlusaktiivsus üks madalamaid Eestis. “Meil on üle üheksakümne protsendi ettevõtetest kuni kümne töötajaga väikefirmad,” nentis  Rajamäe. Levinumad on Jõgevamaal põllumajandus- ja metsandusettevõtted ning hulgi- ja jaekaubandus; neile järgnevad ehitusvaldkond ning tööstusettevõtted.

“Positiivne on, et viimastel aastatel on ettevõtlusaktiivsus suurenenud ja uusi ettevõtteid on rohkem juurde tulnud,” avaldas arendus- ja ettevõtluskeskuse juht rahulolu.

Jõgevamaal tegutseb statistikaameti andmetel 2010. a lõpu seisuga  2100 ettevõtet. Neist suurema osa moodustavad füüsilisest isikust ettevõtjad (FIEd), keda on 1138. Uute osaühingute arv on viimase aastaga märkimisväärselt suurenenud, mis on hea näitaja. 2010. aastal lisandus 68 uut osaühingut. Nagu kõikjal, on masu ka Jõgeva maakonna ettevõtete hulgas suurt harvendustööd teinud. Viimasel aastal on siin tegevuse lõpetanud peamiselt  ehituse ja kaubandusega  seotud firmad. 

Võimalus saada rahasüst EASist ja töötukassast

Alustavatele ettevõtetele pakub nõustamisel, ettevõtte loomisel ja äriidee formuleerimisel abi Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus. “Aitame kokku panna ka stardiabitaotlust EASist või tööturuametilt. Nõustamiskordade arv ei ole meil alustajatele piiratud ning püüame potentsiaalse ettevõtjaga niikaua tegeleda kuni tema ideest on saanud reaalne äriplaan,” lisas Rajamäe.

Lisaks moraalsele ja verbaalsele abile on võimalik ettevõtte alustajatel ka rahalist toetust saada. “Uued ettevõtted saavad taotleda starditoetust EASist summas 7000 eurot, mille omaosalus peab olema vähemalt kakskümmend protsenti. Kuni kolm aastat tegutsenud, ekspordile suunatud ettevõtted saavad taotleda ka kasvutoetust 32 000 eurot. Töötukassa jagab töötutele samuti stardiabi summas kuni 4474 eurot. Ettevõtte asutamiseks saab võtta pankade kaudu stardilaenu, millele Kredex pakub omalt poolt käendust kuni seitsmekümne viie protsendi ulatuses laenusummast. Üldiselt on pangad muutunud veidi heldemaks laenu andmisel, kuigi tagatisi ja käendusi nõutakse varasemast rohkem, et oleks suurem kindlus laenu tagastamisel,” rääkis Katrin Rajamäe. 

Ettevõtluspäevade ajakava

i
Esmaspäeval, 3. oktoobril

Jõgeva kultuurikeskuses Aia 6 

9.30 Tervituskohv
09.45 Jõgeva maavanema Viktor Svjatõševi tervitus
10.00 Äriidee genereerimine. Jakob Saks, Vihje OÜ
12.00 Lõuna
12.30 Edulugu. Aivo Saar, Romec Metall OÜ
13.15 Kohvipaus
13.30 Enesekindluse leidmine. Tõnis Kusmin, Kusmin Konsultatsioonid OÜ, www.rahaveeb.ee
 

Teisipäeval, 4. oktoobril

10.00 – 13.00 Teeninduskultuuri väärtustele tugineva ettevõtluskultuuri loomine ja hoidmine. Lektor Heli Tooman, Tartu Ülikooli Pärnu kolledži turismimajanduse dotsent.
Jõgeva kultuurikeskuse kammersaalis (II korrusel). 
 

Neljapäeval, 6. oktoobril

i
13.00 – 15.00 Aktuaalset tulumaksuseaduse ja käibemaksuseaduse rakendamisel.
Anne Stafeikina ja Tajo Kadajas, Maksu- ja Tolliameti maksunõustamise konsultandid.

15.15 – 16.00 Töölepingu seadusest. Anne Simmulmann, tööinpektsiooni tööinspektor-jurist. Betti Alveri muuseumis Jaama 3b. Registreerimine hiljemalt 4. oktoobriks Jõgeva linnavalitsuses tel 776 6532, 5065201, aime@jogevalv.ee.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus