Ettevõtjal peab raha varuks olema

Kudina tankla omanik Aivar Sander ütles Luua Metsanduskoolis peetud Palamuse valla visioonikonverentsil, et ettevõtja peab olema mitmekülgne. Selle saavutamiseks aga peab tal olema kapitali.

“Firma on justkui rong, mille veduriks on ettevõtet juhtiv inimene, liikumiskiirus on võrdeline kasumiga, kapitaliks veduri kilovatid, visiooniks kaugele näha olev rööpmepaar ja vaguniteks erinevad teeninduse või tootmise suunad. Vagunite ümberhaakimisega saab muuta rongi kiirust,” tõdes Sander, kes  on ettevõtjana tegutsenud 19 aastat. Kui majand hakkas lagunema, oli selge, et millestki peab elama, midagi muud peab tegema hakkama. Küsimus oli, mida. Kudinale tulime sellepärast, et meile ei antud rendile Palamuse tanklat. Mulle öeldi, et Sander, sa tuled kolhoosi alustugesid kõigutama! Palamuse tanklas oleksime praegu teiste numbrite juures.”

Aastal 2004 tuli Euroopa Liit, siis muutusid mängureeglid – mis aastaid oli kõikidele kõlvanud, see ei kõlvanud enam kuhugi. Kui liigume Euroopas ringi, siis näeme, et ettevõtjad tegutsevad ja elavad ka väikesed poed. Mida rohkem lõuna poole liigume, seda rohkem näeme, et kõik on nii, nagu juba vanaisade ajal oli ja mingeid probleeme pole. Aga meil unustati ära rahvuslik identiteet ja kõikidele mõõdeti ühe mõõdupuuga. Meil on ka varem kauplused maal olnud ja nendes ei pea ilmtingimata kaht kraanikaussi olema. Praegu on juba öeldud, et jah, tegime vea, poleks pidanud seda kõike nii sõna sõnalt võtma ja Euroopa seadusi saksa täpsusega täitma. See oli viga, nüüd on hilja. Paljud kauplused on uksed kinni pannud. Kui Jõgeva Majandusühistu müüs 2000. aastal kaupa rohkem kui 30 kauplusele, siis nüüdseks on neid alles jäänud alla kümne,” tõdes ta.

Palamuse vallas on alles jäänud kaks kauplust. Ei oska öelda, kui kaua meil entusiasmi jätkub. Pidime investeerima, et asjad nõudmiste järgi korda teha. Meie tõstsime raha maja ühest otsast teise – kütuse poolelt kauplusse. Hea, et oli, mida tõsta! Aga kui poleks olnud tõsta, mis siis oleks saanud?”

Sander arutles, kas kaupluse müüja peab olema sotsiaaltöötaja ning mängima pangaterminaaliga, sest pangabuss ei käi ja inimestel on sularaha vaja. Vald on selle teemaga hullult vaeva näinud, et saaks Palamusele sularahaautomaadi, aga ei saa, tee mis tahad! Ei ole võimalik! Maksa peale või ära maksa! Pangad elavad oma mulli sees. Palamusel või Kaareperes peaks igal juhul olema sularahaautomaat!”  

Aivar Sander on veendunud: inimesed sooviksid, et raha ringleks just siin meie oma vallas. Põllumajandus on hooajaline, süüa tahame aasta ringi. Vahepeal peab leida midagi muud, kuidas inimesi toita. Investeerisime Tartu-Viljandi maantee ääres asuvasse Puhja tanklasse. See töötab hästi ja tagab aastaringse sissetuleku, sest sealt läheb suur maantee mööda.”

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus