Ettevaatust, veekogudele tekkinud jää ei kanna veel inimest

Külmemate ilmade saabudes tekib veekogudele õhuke jääkiht, mis raskuse all kergesti murdub. Palume inimesi hoiduda jääleminekust seni, kuni jää on turvalise paksusega.

Veekogud hakkavad jäätuma, kui õhutemperatuur langeb alla 0°C. Ohutu on minna jääle pärast paarinädalast külma, kui jää paksus on vähemalt 10 sentimeetrit. Jääle minnes peab silmas pidama, et see oleks “terve”, st pragude ja lõhedeta. Meeles tuleb pidada, et jää on alati õhem sildade juures, kõrkjate ümbruses ning allika- ja suubumiskohtades. Samuti on voolava veega veekogus jää alati nõrgem kui järves või tiigis. Päästeameti poolt läbi viidud uuringu kohaselt teab seda, kus on jää nõrk ja kui ohtlikud need kohad on, vaid 27 protsenti elanikest.

Päästeamet palub lapsevanematel mitte jätta lapsi veekogude läheduses järelevalveta ja selgitada neile jääleminekuga seotud ohtusid ning tagajärgi. Jää, mis ühte last kannab, võib mitme lapse raskuse all kergesti murduda! Igal aastal on juhtunud traagilisi õnnetusi väikeste lastega, kes on vanema teadmata läinud õhukesele jääle ja läbi selle vette vajunud.

Kalameestel tuleb reaalselt hinnata õrna jääga seotud ohtusid ning mitte minna jääle enne, kui see on turvalise paksusega. Jääst läbi vajumisel ei saa inimesele saatuslikuks mitte ujumisoskuse puudumine, vaid eeskätt külm vesi, mis mõne minutiga tegevusvõime halvab. Soovitame jääle minnes kaasa võtta jäänaasklid, vile või helisignaal ja päästenöör, et tagada võimaliku õnnetuse korral eluga pääsemine.

Tihti peavad päästjad minema appi ka jääl hätta sattunud koertele. Peremehed ei tohi lasta oma lemmikloomi õrna jääga kaetud veekogude äärde lahtiselt jooksma. Loomad ei taju hapra jääga seotud ohtusid ja võivad kukkuda üle jää ääre või läbi õrna jää vette ning ei suuda sealt enam iseseisvalt välja saada.

Päästeamet palub kõigil olla tähelepanelik ning ohtlikku olukorda märgates paluda jääl viibijatel sealt viivitamatult lahkuda. Õrnale jääle minek on väga tõsine risk, millega võib ohtu seada nii iseenda kui ka päästma tulnud kaaslaste elu. Juhtunud õnnetuse korral tuleb kohe helistada hädaabinumbril 112.

Turvalist talverõõmude nautimist!

i

TÕNU VARE, Päästeameti Lõuna Päästekeskuse ennetustöö büroo Jõgevamaa juhtivspetsialist

blog comments powered by Disqus