ESTO simman läheneb

Laupäevasel ühisproovil osalesid folklooriseltsi Jõgevahe Pere memmede ja naisrühm, Luua Metsanduskooli noorte segarühm, Põltsamaa segarühm Virmalised ning Tartu veteranide segarühm Kusta. Esialgu harjutasid naised Merleen Läänemäe juhendamisel Aia tänava koolimajas ja mehed Airi Rütteri juhendamisel kultuurikeskuses, pärast lõunat töötasid kõik koos kultuurikeskuses.

Simman koosneb neljast pildist: “Eesti lapsed”, “Eesti mehed”, “Eesti naised” ja “Eesti pere”. Seekord võeti läbi kaks pilti: meeste ja naiste oma.

“Tantsujoonise saime enam-vähem paika, aga vajalikku kvaliteeti oli paraku raske saavutada, sest kui meie memmed välja arvata, oli kõigis teistes tantsurühmades puudujaid,” ütles Airi Rütter.

Iga pilt koosneb tema sõnul kolmest osast: kõigepealt näitavad rahvatantsijad ette, missuguseid tantse eesti lapsed, naised, mehed või pered aegade jooksul tantsinud on, seejärel haaravad tantsijad osa publikust kaasa oma tantsuringi ning lõpuks on n-ö vaba tantsuaeg, mil Jõgevahe Pere kapell Tempora Mores lihtsalt mängib ja rahvas tantsib nii, nagu heaks arvab.

“Kuna mõnel varasemal ülemaailmsel eestlaste kokkutulekul oli simman meestepõua ja publiku kehva tantsuoskuse tõttu vaat et suisa läbi kukkunud, otsustatigi seekord Eestist kohale kutsuda lavastusgrupp ja tantsijad, kes ise tantsiksid ja publikugi tantsima-mängima paneksid,” ütles Airi Rütter. “See tähendab aga seda, et ESTOle minejate ülesanded on tunduvalt laiemad kui Tallinna üldtantsupeole minejatel: kui Tallinnas tuleb kõigil tantsupeokontsertidel ühed ja samad tantsud võimalikult hästi ette kanda, siis viis tundi kestval Riia simmanil tuleb lisaks oma ulatusliku repertuaari ettekandmisele mängida publikuga koos veel ring- ja rahvamänge. See nõuab aga head ettevalmistust ja suhtlemisvalmidust.”

Riiklik kontroll

Ühtekokku läheb Riiga simmanit läbi viima ja sellel esinema 165 inimest: peale nimetatud tantsurühmade ja Tempora Morese veel Lustivere Põhikooli lasterühm, Tallinna huvikeskuse Kullo folkloorirühm Piibar, Jõgeva meeskoor Mehis ja Elva meeskoor ning õhtujuhid, osatäitjad ja Jõgeva kultuurikeskuse lavastusbrigaad. Praegu on Riiga minejate kirjas ka Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio neidude rühm, aga kui ˛ürii otsustab nad Tallinna üldtantsupeole lubada, siis peab Airi Rütter peole mittepääsenute hulgast neile kiiresti asendajad värbama.

“Tantsurühmade naised tulevad uuesti Jõgevale kokku 10. mail ja mehed 12. mail, lapsed teevad aga proovi 22. mail Kullos. 15. mail mängime simmani meeste- ja naistepildi maha Tartus, kus tähistatakse Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi kümnendat sünnipäeva. Tegelikult oleks hea, kui saaksime enne Riiga minekut kogu simmanikavaga kusagil esineda: siis oleks tunne kindlam ja vead tuleksid õigel ajal välja,” ütles Airi Rütter, lisades, et kindlasti tahavad simmanikava enne Riiga sõitu näha kultuuriministeeriumi esindajad ning kuna riik on investeerinud hulga raha nii ESTOsse üldse kui ka simmanibrigaadi Riiga viimisse, siis on neil selleks ka täielik õigus.

Ilm ja inimesed

ESTO põhisündmused leiavad aset 27.-30. juunini kogu Riia linnas, simman toimub 29. juuni õhtul Riia vabaõhumuuseumis. Mai teisel poolel läheb Airi Rütter Riiga, et sobiv simmaniplats vabaõhumuuseumis välja valida.

“Korraldajad eeldavad, et simmanile tuleb 2000 inimest, aga kui arvestada, et samal ajal tähistab Riia vabaõhumuuseum oma asutamisjuubelit ning et ka kodu-Eestist on palju rahvast Riiga tulemas, võib see arv tegelikkuses osutuda palju suuremaks, mistõttu kogu selle massi ohjamine ei saa meil mitte kerge olema. Teine probleem on ilm: mis saab siis, kui sel õhtul ladinal sajab?” ütles Airi Rütter.

Lähemad paar kuud on Jõgeva kultuurikeskuse ja Jõgevahe Pere rahvale üldse äärmiselt kiired: ESTOks ja üldtantsupeoks valmistumise kõrval vajavad eeltööd ka esinemine rahvusvahelise folkloorifestivali Baltica ühel peakontserdil (see saab teoks 20. juunil Tallinnas Sakala keskuses) ning jaanilaupäeval koos ungarlaste ja soomlastega Kassinurmes peetav Vaiga Jaskar.

“7. juulil korraldame kokkutuleku neile Jõgevahe Pere liikmetele, kes pärast kõike seda veel ellu on jäänud,” ütles Airi Rütter naljatamisi.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus