Esta Pilt krooniti bodyfitnessi masters kategoorias maailmameistriks

Pikalt Jõgeval elanud ja töötanud Esta Pilt sai möödunud nädalavahetusel Hispaanias Tarragonas toimunud bodyfitness masters 45+ vanuserühmas kaela maailmameistri medali.


Masters maailmameistrivõistlused on võistlus, kus astuvad üles naised 35+ ja mehed 40+ vanuses. Lisaks on veel erinevad võistluskategooriad ja vanuserühmad. „Kokku oli umbes 350 võistlejat 35 riigist, eestlasi oli viis,“ märkis värske maailmameister. Kevadel Hispaanias Santa Susannas toimunud Euroopa meistrivõistlused olid naisele samuti edukad, sest siis krooniti ta Euroopa meistriks bodyfitness masters 45+ kategoorias.

Ootused olid suured

„Kuna tulin kevadel Euroopa meistriks, siis nüüd olid ootused suuremad. Kui juba kuue finalisti hulka jõuad, on see kordaminek, sest kuue hulgas saab teha individuaalse kõnni ja enese näitamise, lõpus on koos poseerimine. Eelvoorus individuaalset näitamist ei ole,“ selgitas Esta Pilt.

Ka konkurendid olid tugevad. „Seal olid viimase aja tugevamad koos. Septembris oli kõrgetasemeline võistlus Arnold Classic. Seal sain hõbemedali, aga kes siis võitis, jäi seekord masters MM-il neljandaks,“ sõnas Pilt.

Seda enam on naise edu imetlusväärne, et ta on iseenda toitumisnõustaja ja treener. „Kevadel sai 15 aastat võisteldud, selle aja jooksul ei ole mul otseselt treenerit olnud. Vahepeal olen paari treeneriga konsulteerinud, aga põhiliselt olen kõik üksi teinud,“ sõnas Pilt. Kõik teadmised tulevad kogemustest ja raamatutest. „Mäletan, et algul oli tehnika õppimine ja treeningkava kokkupanek raske, aga nüüd olen seda nii kaua teinud, et kõik käib jooksvalt. Mul ei ole konkreetset treening- ja toitumiskava, lähenen loovalt, kuulan enesetunnet ja vaatan, kuidas jõudu ning energiat on.“

Jõusaali treeningutega alustas Esta 2002. aastal, mil polnud esialgu plaaniski teemasse nii sügavuti minna. „See oli aeg, kus välisvõistlustel käidi vähem ja naised tegelesid ainult kulturismi ja fitnessiga. Mäletan, et esimestel välisvõistlustel sain viimase koha, siis juba 8. koha ja siis hakkasin mõtlema, et võiks esikuuikusse saada,“ meenutas Esta Pilt.

Hooaeg venis pikemaks

Praegu toimuvad võistlused kaks korda aastas: on sügishooaeg ja kevadhooaeg. Vaid sellel aastal läks sügisene hooaeg masters MM-i tõttu pikemaks. „Rangemalt hakkasin valmistuma juulis, siis septembri lõpus oli Arnold Classic ning oktoobris Eesti meistrivõistlused. Nüüd detsembri algul oli MM. Trenni teen aastaringselt, puhkeperioodi ei ole. Pärast võistlusi on esimene nädal kergem ning siis hakkan järjest raskusi tõstma, enne võistlusi jälgin rohkem toitumist. Ettevalmistus toimub aasta ringi.“ Nii jälgib ta ka toitumist pidevalt. „Hooajaväliselt ma ennast palju käest ära ei lase, kolm kuud enne võistlusi hakkan magusat kärpima,“ sõnas Esta.

Jõutrenni teeb ta viis korda nädalas. „Üks kord nädalas on pikem aeroobne ja venitamine, üks päev nädalas on puhkepäev. Keskendun ühes trennis umbes kahele või kolmele lihasgrupile,“ märkis ta.

Kulturism ja fitness on naiste seas populaarsemaks muutunud. „Kõige populaarsem on praegu bikiinifitness, kus ei ole vaja nii palju lihast. Seal jõuab ka kiiremini lavale. Bodyfitnessis osalejaid on bikiinifitnessiga võrreldes vähem. Aga võrreldes sellega, kui oli ainult naiste kulturism, siis nüüd on osalejate arv ka bodyfitnessis märgatavalt tõusnud,“ selgitas Pilt.

Nii bodyfitnessi, kulturismi kui ka bikiinifitnessi puhul on sarnane treening, kus keskendutakse jõusaali- ja lihastreeningutele. „Bikiinifitnessi puhul ei tohigi olla lihaseline ja niivõrd madala rasvaprotsendiga, bodyfitness on lihaselisem ja madalama rasvaprotsendiga ja kulturism on veel suurema lihasmassiga. Lisaks erinevad veidi laval poseerimised,“ tõi Pilt välja erisused.

Kui detsember möödub taastumise ja rahulikkuse tähe all, siis jaanuarist algab taas töö kevadiseks hooajaks. „Mind motiveerib ka see, et saaks ise paremaks. Näiteks laval poseerimises. Vahepeal lähed närvi ja ei tule välja nii nagu tahaks, selles osas on arenguruumi,“ märkis Pilt.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus