Esmaspäeval peetakse aru Kuremaa lossi arendamise üle

Esmaspäeval toimub Kuremaa lossis nõupidamine, millel osalevad vallaesindus, Turismiarenduskeskuse nõukogu ja muinsuskaitseameti Jõgevamaa nõunik Ville Tamm. Nõupidamisel osalevad ka Kuremaa lossi fondi esindajad.


„Tähtis on, et otsustajad, töötegijad ja kõneisikud istuks ühe laua taha, et saada peamaja korda aastaks 2035,“ ütles SA Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse juhatatusse liige Tiina Tegelmann.

Loss nõuab suurt tööd

„See on väga pikk aeg, aga võib minna palju kiiremini, kui suudame välja kirjutada rahad fondidest-projektidest. Teen väikese esitluse ja peaks tekkima arutelu, kuidas me edasi läheme. Milline roll peaks oleme Kuremaa mõisal, lossil-peamajal.

Pigem on see turismivaldkonna teema ‒ tuua siia nii sise- kui ka välisturisti lossist osa saama. Teisele korrusele on plaanis rajada mõisamajutus. Kindlasti tulevad konverentsisaalid, võimalused professionaalseks näitusetegevuseks. Kõik, mis mahub pehmete valdkondade alla, peab majja ära mahtuma,“ avas oma mõtteid lossi perenaine Tiina.

Praegu on kehvas seisus mõisa peahärrastemaja katus. Korras pole ka lossi fassaad. Eriti kehv on tagafassaadi olukord. Teise korruse aknad on pehkinud, seetõttu ei pea ka maja kuigi hästi sooja.

„Lossi üldseis alates katusest, lõpetades keldriga ei ole mitte hea. Esimene korrus on küll avatud ja korraldame seal erinevaid sündmusi ning pakume seda välja teistele ürituste korraldamiseks,“ ütles Tegelmann. „Aga soovin rohkem ‒ see pärand väärib lihtsalt rohkemat,“ arvas ta.

Atutelu neli korda aastas

Kuremaa mõisakeskuse arendamine ning hoonete ja pargi renoveerimine on kirjas nii omavalitsuste ühinemislepingus, selle lisas, investeeringute kavas 2017‒2021 kui ka Jõgeva valla arengukavas ja tegevuskavas aastateks 2018‒2021.

Kuremaa rahvas, kõik organisatsioonid ja töötavad asutused on juba varem arutelukoosolekule kogunenud. „Selline tava meil jätkub. Arvan, et tuleme kokku neli korda  aastas, sest võtsime endale ülesanded, et mida ise saame teha, et Kuremaal paremini läheks,“ rääkis Tiina Tegelmann, kelle arvates peaks esialgu pöörama peatähelepanu ikkagi Kuremaa lossile.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus