Esmamainimisjuubelit tähistati esiettekandega

Palamusel tähistati möödunud nädalavahetusel sealse koguduse ja üksiti kogu aleviku esmamainimise 780. aastapäeva. Et juubelil oli kiriklik taust, koondusid ka juubelisündmused kiriku ümber.

Üleeilsel pidulikul jumalateenistusel Palamuse kirikus teenis kaasa ja pidas jutluse Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder. Tema sõnul leidis Palamuse kiriklikes ajalooallikates mainimist seoses siinse preestriga. Ning kui oli preester, pidi kohapeal olema ka kogudus.

“Nii on siin, Palamusel kirikut üles ehitatud juba enam kui 780 aastat. See on suur au igaühele, kes siin elab, kirikukella kutset kuuleb ja tohib kirikuuksest sisse astuda,” ütles peapiiskop.

Piduliku jumalateenistuse järel istutasid peapiiskop Andres Põder, Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga ning Soome sõpruskoguduste õpetajad, Esko Mattila Ikaalistest ja Tatu Kuoppala Kaarinast, kiriku juurde jugapuu.

Peale värskelt istutatud puu on kirikusse tulijatel nüüd muudki uudistada: kiriku sees, kahel pool välisust seisavad infotahvlid, mis tutvustavad kiriku ajalugu, erinevaid ehitusjärke, kirikus olevaid kunstiväärtusi ja kristlikku sümboolikat.

“Paljud inimesed, kes Palamusele satuvad, külastavad ka meie kirikut, ent enamasti on kirik nende tulles tühi, seega ei ole neil kellegi käest nähtava kohta selgitusi küsida,” ütles Palamuse koguduse juhatuse esimees Arne Tegelmann. “Seepärast otsustasimegi, et paigaldame kirikusse infotahvlid. Siis saavad need, kes asja vastu tõsisemat huvi tunnevad, end ise harida.”

Kiriku tähendus

Infotahvlite tekstid koostasid õpetaja Jaan Nuga ja kunstnik Ene Luik-Mudist, kujundustöö tegid illustraator Merike Olt-Kleeband ja ASi Seitung arvutigraafik Edvin Kasemets. Infotahvleid ja samateemalisi infovoldikuid esitleti avalikkusele laupäeval pärast juubelipidustuste avapalvust.

Laupäeval peeti Palamuse pastoraat-rahvamajas konverentsi, millel käsitleti eestlaste usuilma enne kristluse saabumist ning kiriku rolli meie elus.

“Eriti meeldis mulle Tallinnas tegutseva soomlannast misjonäri Pia Ruotsala ettekanne sellest, milliseid kogemusi ta on saanud Eestis perede nõustamiskeskust käivitades,” ütles Palamuse koguduse juhatuse liige Külli Paavel. “See jutt tuletas taas meelde, et kirik pole üksnes pühapäevane jumalateenistus, vaid midagi hoopis enamat.”

Juubelipidustuste üheks tipphetkeks oli pühapäeva pärastlõunal toimunud juubelikontsert, millel eesti rahvalaulude ning Ester Mägi, Ottorino Respighi ja Ken-Ichiro Kobayashi teoste kõrval kõlas ka Helena Tulve “Sinna otsime teed tagasi”. MTÜ Look poolt heliloojalt spetsiaalselt Palamuse esmamainimise juubeliks tellitud kaheosaline vokaal-instrumentaalteos kõlas Palamuselt pärit metsosoprani Kadri Tegelmanni, Saksamaal elava USA flöödivirtuoosi Camilla Hoitenga ja keelpillikvarteti Insomnia esituses. Dirigendiks oli Jaan-Eik Tulve.

Võimas algatus

“Pühendusteose tellimine oli väikese MTÜ poolt võimas algatus, esitajad olid aga suurepärased ja sisendusjõulised, nii et jäin ettekandega väga rahule,” ütles Helena Tulve. “Kiidan ka Palamuse kirikut: see on paraja suurusega ja mitte liiga kajav. Siin tekib väga hea ja soe füüsiline ja vaimne keskkond.”

“Mulle väga meeldib Helena Tulve kirjutatud muusika,” kiitis Kadri Tegelmann. “Lisaks sellele andsid kontserdi ajal jõudu hea akustika ja rahvast täis kirik, kus paljud näod mulle lapsepõlvest saati tuttavad.”

Kahjuks oli juubelipidustuste “partituuris” ka kurbi noote, sest Palamuse kogudust 2000. aastast teeninud Jaan Nuga asub septembrist tööle Harju-Jaani koguduses. Pühapäevasel jumalateenistusel tänasidki koguduse juhid Jaan Nuga Palamusel tehtud töö eest. Tänukirjad anti ka koguduse headele koostööpartneritele, Palamuse vallavalitsusele, Gardingi (Saksamaa), Kaarina ja Ikaaliste kogudusele ning Ikaaliste poolt 25 aastat koostööd koordineerinud Juhani Haverile.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus