Esimesed sammud diskoriks saamise teel

Mida lähemale täistund jõuab, seda tihedamaks muutub ka siblimine. Majja sisenevad noored kambakesi, vahetavad muljeid ja itsitavad. Saabujate seas on nii noormehi kui ka neide. Ja üllatavalt palju on just tüdrukuid.

Täistunnil kogunevad koolitusel osalevad noored, kes on Mustveesse sõitnud kokku Voorelt, Mustveest, Rajalt ja Jõgevalt. Noorte seas on ka varem diskosid teinud poisse. Imre Mihhailov asub tutvustama diskotehnikat, mis neil seekord kaasas on ning mis ta juba koos Imre Tõekaljuga üles on jõudnud panna. Osa tehnikat on jäetud töökorda seadmata, et näidata “rebasdiskoritele”, millised juhtmed tulevad omavahel ühendada või millises järjekorras miski elektrivõrku lülitatakse.

Imre Mihhailov on ainus Jõgevamaa diskor, kes tegeleb professionaalse valgus- ja helitehnika rendiga suuremateks üritusteks.

Üheskoos pannakse paika ka kõlarid ja käiakse eemal kuulamas, kuidas muusika lava lähedal ja lavast kaugemal kõlab. Imre Mihhailovi juhendamisel sätitakse paika ka valgus. Tehnika töökorras, läheb jutt rohkem teoreetilisemaks. Imre Tõekalju räägib ürituste korraldamisest ja sellega seonduvast paberlikust asjaajamisest: lubadest, mis hankida tuleb, maksudest ja tasudest ning ürituse eelarve koostamisest. Näiteks tuleb välisürituse puhul hankida kohalikult omavalitsusest luba selle korraldamiseks, autorikaitsele tuleb esitada peo kassasissetulek, sest sellest sõltub autoritasu suurus.

?Ja nüüd räägime siis lugude kokkumängimisest,? sõnab Imre Tõekalju, mille peale lähevad õhinasse eelkõige noormehed. Aga ka tüdrukud tunnevad asja vastu huvi. Esmalt tuleb tutvuda teooriaga, seejärel ?puust ja punaselt? ette ning kõigil huvilistel avaneb võimalus oma käega nii mõnigi laul kokku mängida ehk miksida. See on oskus minna ühelt muusikapalalt sujuvalt üle teisele, ilma et see kõrva jääks. Samuti võib ühele laulule mängida sisse lõike teisest laulust, et muuta lugu “tümpsukamaks” või ühe stiili muusikapalale lisada killuke teist stiili esindavast muusikapalast. Ehkki noored on algajad, tulevad “miksid” päris hästi välja. “Rebasdiskorid” uurivad huviga DJde plaadikogusid.

Disko ajaks on veerandsajapealine seltskond kahanenud viieliikmeliseks, neidudest julgeb puldi taga olla vaid üks. Teistest julgem on Kirill Raksha. Proovi ajal tegutseti puldi taga entusiastlikult, ent avalikult ei julgeta omaloomingut demonstreerida. Kui suured ja targad “onud” Imre Tõekalju ja Imre Mihhailov pulti astuvad, hakkavad noored rebasdiskorid ka lahkuma.

Aga see oli alles noorte diskorite teine õppepäev, nädal varem koolitasid noori Jõhvi ametikooli DJd.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus