Esimese Ita Everi fondi preemia pälvis Hele Kõrve

Möödunud reedel pärast Linnateatri „Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.“ etendust tunnustati esimeseks Ita Everi fondi stipendiaadi laureaadiks näitlejanna Hele Kõrve, kes on Jõgeva gümnaasiumi vilistlane ja alustas teatriteed Jõgeva kooliteatris Liblikapüüdja.


Ita Everi fondi algatasid 2016. aastal Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Eesti Draamateater ja Roman Baskin kingituseks Ita Everile tema 85. sünnipäevaks. Fondi eesmärgiks on toetada näitlejaid inimloomuse sügava ja ootamatu käsitlemise eest.
Hele Kõrve rääkis maakonnalehele oma plaanidest.

Olete saanud erinevaid teatriauhindu (Eesti teatriliidu naispeaosatäitja auhind (2007), Ants Lauteri nimeline auhind (2012), Leida Rammo Linnateatri fondi stipendium). Mida tähendab Teile Ita Everi fondi stipendium?
Eks auhinnad ju rõõmustavad näitlejaid alati. Aga Ita Everi fondi preemia on väga suur tunnustus. Minu jaoks tähendab see väga palju ja ennekõike seda, et tuleb kire ja armastusega teatrit ikka edasi teha. Preemia üleandmine oli väga emotsionaalne. Olin pisarateni liigutatud, sest see oli minu jaoks nii ootamatu.

Kas Ita Ever on Teile näitlejana eeskujuks? Kui sageli olete temaga teatriteemadel rääkinud?
Nii nagu enamik eesti inimesi, eesti näitlejaid, on imetlenud Ita Everi näitlejameisterlikkust, nii draamarollides kui ka koomilistes rollides, nii olen seda teinud ka loomulikult mina. Pean tunnistama, et mul ei ole olnud kunagi võimalust temaga pikalt ja põhjalikult vestelda ega ka pole olnud au temaga koos laval mängida. Aga on olnud põgusad ja juhuslikud ülisoojad kohtumised väljaspool teatrit.

Saite preemia kätte pärast „Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.“ etendust, kus mängite Karinit. Mida arvate, kuivõrd aitas see roll Teile seda tunnustust tuua?
Ega ma ju täpselt tea, aga arvan, et väga suurt rolli mängiski just Karin Paasi roll. Aga siinkohal tahan öelda, et selle rolli õnnestumise osas võlgnen suure tänu lavastaja Elmo Nüganenile, kes tegi Karin Paasist inimlikuma ja mõistetavama karakteri kui seda on ta Tammsaare romaanis.
Ja et ta julges võtta riski ja anda see keeruline naiskarakter 2006. aasta verinoorele näitlejannale. Üliolulist rolli Karin Paasi tegelaskuju loomisel aitas loomulikult kaasa minu lavapartner, kellega olengi oma elus vaat et kõige rohkem laval koos olnud – Indrek Sammul (kes mängib lavastuses Indrek Paasi). Aga loomulikult kogu trupp ja lõpuks Tammsaare ise, kes kõnetab meid oma igavikuliste teemadega ka praegusel ajal.
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus