Sügisel jäi Ida-Virumaale Tammikusse talvituma kaks kurge. Tammiku elanikud muretsesid nende pärast ning otsisid lindudele varjupaika. Lume ja külmade tulekuga novembris kolisid kured Uikala prügilasse. Seal sõid nad kala ja muid jäätmeid. Enne jõule sai ühe kure jõud külmaga võidelda otsa ja ta hukkus. Seni, kuni teine lind oli täie tervise juures, ei andnud ta end kätte ja uitas omapäi ringi.
Kurg käis aeg-ajalt Tammikul oma kodupesa vaatamas. Kurg nagu ka luik tuleb viimases hädas inimeste juurest abi otsima.
Päästsid viimasel minutil
Rääbisele viidud kure püüdis jaanuari viimasel pühapäeval Kosel kinni Hermo Piirsalu. Tema abikaasa Helen Piirsalu rääkis, et linnu püüdmine võttis paar tundi aega. Lind oli täiesti külmunud ? tal olid lumeklombid jalgade ja tiibade küljes. Jaanuari lõpus olid ilmad väga külmad, küllap mõõdeti sel ajal tänavuse talve pakaserekordid.
Piirsalud toimetasid kure Heleni ema juurde keldrisse, kus nad linnu eest hoolitsesid.
“Algul oli ta väga vilets, me saime ta kätte sõna otseses mõttes viimasel hetkel. Hiljem aga kogus jõudu ning istus nagu direktor keldris ja toksis nokaga toitjaid, kui talle midagi ei meeldinud,” kirjeldas Helen.
Piirsalude vahendusel jõudis kurg Robide juurde. Monika Robi on Piirsaludele väga tänulik, et nad abitu linnu eest ennastsalgavalt hoolitsesid.
Elab koos hiireviuga lakas
Monika Robi sõnul on kurg nüüd täiesti terve ja elab nende kodu lakas. ?Ühel pool jätkub piisavalt ruumi hiireviu ja teisel pool kure jaoks. Nad saavad omavahel kenasti hakkama, kuigi looduses lausa koos ei ela,? rääkis naine. Tema sõnul tuli lindudel teineteisega kohaneda, kuigi esimesel kohtumisel olid nad üsna sõjakad.
?Esimest korda kurge näinud hiireviu ajas end nii kohevile, kui vähegi sai ja võttis väga sõjaka poosi. Pikast sõidust stressis kurg ei lasknud end kaua vaadata ja virutas kullile nokaga, väiksem lind jalutas eemale. Hiljem nad leppisid,? rääkis kure Rääbisele toonud naine.
Algul olid Robid kure pärast väga mures, sest lind oli elukohamuutusest stressis ja ei tahtnud õieti süüa. Kuid juba kolme päeva pärast oli kõik möödas ? lind hakkas normaalselt sööma.
Kurg sööb praegu värsket kala, nii 7-8 räime päevas. ?Et ta ei lenda ega liigu ringi, vaid jalutab ainult lakas, sööb ta ka tunduvalt vähem kui suvel meil tohterdada olnud linnud,? nentis Monika Robi. Tema hinnangul sõid suvel kured märksa rohkem, sest nad liikusid pidevalt ringi.
Möödunud suvel oli Rääbisel Robide juures 17 kurge, kes vajasid ravi ja turgutamist – kes oli pesast alla kukkunud, kes tiiva murdnud, keda oli tulistatud. Vaid kaks lindu ei jäänud ellu. Ühel lennuvõimetul kurel rebis koer augustis jala ära ja Robidel tuli lind magama panna. Teisel kurel oli lahtine tiivaluu murd ja temagi piinad tuli mürgisüstiga lõpetada.
Robid kavandavad oma kodu juurde aedikut, kus hätta sattunud loomi hoida, et nad majas elades inimesest liialt sõltuvaks ei muutuks.
Praegu on Robide juures ravil lisaks kurele ja hiireviule veel ka üks Tartust toodud tuvi.
Monika Robi sõnul on väga põnev jälgida, kas mõni neil ravil olnud kurgedest kevadel ka kodukanti tagasi tuleb.