Esimene Kalevipoega kujutav maakonnatähis paigaldati Tallinn – Tartu maanteele

Maavanem Aivar Koka algatusel otsustati Jõgevamaa ja naabermaakondade piiridele paigaldada Kalevipoega kujutavad maakonnatähised, sest rahvuseepose kangelane on enamiku oma vägitegudest korda saatnud just praegusel Jõgevamaal. Kultuuri- ja turismialaseks ettevõtmiseks eraldati raha Euroopa Liidu projektist. Tähise kavandid otsustati tellida parima hinnapakkumise teinud kujur Mati Karminilt.

Esimene tippkujuri ideede järgi valminud

Kalevipoja-teemaline maakonnatähis, mis meisterdatud metallplaatidest ja kraaprauast, paigaldati Tallinn -Tartu maanteele Jõgevamaa ja Järvamaa piiri lähedusse. Kalevipoja kujutise tegi valmis Konesko Mällikvere tehas ja seda ümbritsevad raamid Viljandi Metallitööstus Põltsamaa Tehas.

 “Valisime tähise jaoks välja asukoha, kus see mõlema maakonna poolt sõitjatele selgesti silma hakkaks, ” ütles Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson.

“Esimene Jõgevamaale kutsuv Kalevipoeg paigaldati Põltsamaa valda ka põhjusel, et meie omavalitsust läbib Eesti keskne magistraal Tallinn – Tartu maantee, ” märkis ta.

    Maakonnatähise juurde paigaldatakse ka valgustus ja pärast seda korraldatakse ka pidulik avatseremoonia.

     Aivar Kokk ütles, et järgmised Jõgevamaale saabumist kuulutavad Kalevipojad pannakse loodetavasti veel käesoleval aastal  Jõhvi -Tartu maanteele Saare valda Kääpa külla Ida-Virumaa piirile ja Piibe maanteele ning Tabivere valda  Tartumaa piirile.

“Kavandite tegemisel olen arvestanud, et need sobiksid hästi kokku ümberkaudse loodusega. Pidasin oluliseks, et Kalevipoeg oleks tähisel kujutatud vägilase kohta just sobilikes mõõtmetes – hiiu kohta mitte liiga väikselt ega ka mitte nii suurelt, et ta piltlikult öeldes kõik muu ära varjaks, ” selgitas Vooremaale skulptor Mati Karmin.

   Iga Kalevipoja-ainelise maakonnatähise on Mati Karmin välja mõelnud isemoodi. Vägilane Jõgevamaa ja Järvamaa piiril on näiteks valmis võitluseks ja hoiab käes mõõka.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus