Erki Pütsep : “Olümpiamängud on üks vastutusrikkamaid võistlusi hooajal”

Enne meie vestluse algust oli teil käsil jalgrattaspordi teemaline telefonijutt, kusjuures Teie heast tujust võib järelda, et selle sisu oli positiivne. Kellega ja millest vestlesite?

Helistasin Jaan Kirsipuule. Rõõmustasime koos selle üle, et meie klubi AG2R liige Jean Patric Nazon võitis etapi Tuor de FranceŽil . Hea meel on mul sellest, et Jaan tõmbas tuuril Nazoni lahti. Kui sind selline mees nagu Kirsipuu “lahti tõmbab”, on head võimalused võitmiseks.

Olümpiaeesmärkidesse on suhtutud erinevalt. On kostunud arvamusi, et olümpiale tasub minna vaid võitma, nii-öelda kogemuste saamiseks pole mõtet sinna sõita. Samas teatakse ka ütlust, et tähtis pole mitte võit, vaid osavõtt. Öelge ausalt, milliste sihtidega läheb Ateena olümpiamängudele Eesti jalgratturite nelik Andrus Aug, Jaan Kirsipuu, Erki Pütsep ja Janek Tombak?

Meie kindlaks eesmärgiks on võita medal. Jalgrattasõit on meeskondlik ala ja me töötame kõik medali nimel. Kuigi medal riputatakse ühe mehe kaela, on see põhimõtteliselt medal kogu meeskonnale.

Milliste riikide sportlased on olümpiamängudel eestlastele tugevamateks konkurentideks?

Tõsisemad rivaalid on ikka sportlased tuntud jalgrattamaadest Itaaliast, Hispaaniast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Hollandist ja Belgiast.

Missugust võitu senisel sportlaseteel kõige olulisemaks peate?

Ma arvan, et see võiks olla seitsmes koht 1994. aastal toimunud juunioride meistrivõistlustel. See oli ikkagi tiitlivõistlus. Prantsusmaal olen saanud ka mõned ilusad amatöörivõidud.

Kui kaua üldse jalgrattaspordiga tegelenud olete?

Jalgrattasporti hakkasin harrastama 18-19 aastat tagasi Kuremaal. Esimeseks treeneriks oli Ardi Väljaru. Jalgrattasportlase teel on nn nooreaastad, juunioriaastad, amatööri ja profiaastad.”

Poliitikute ringkonnas on levinud ütlus, et kui ühed valimised lõpevad, algavad kohe-kohe ettevalmistused teisteks valimisteks. Kuivõrd kehtib sama spordis, kas Ateena olümpiamängudeks hakkasite vähemalt psühholoogiliselt ette valmistama pärast 2000. aasta Sydney olümpiamänge?

Nii ei saa öelda. Jalgratturid valmistuvad järjekordseks hooajaks. Olümpiamängud on meie jaoks üks olulisi sõite hooajal. Jalgrattaspordis pole nii, et on olümpiamängud ja siis pikem paus, nii-öelda tühi maa. Meil on palju olulisi võistlusi. Konkreetne olümpiaettevalmistus algab orienteeruvalt poolteist kuud enne mänge. Üldiselt on see ettevalmistus samasugune nagu teistekski võistlusteks valmistumine. Tuleb süveneda võistlustrassi eripärasse ja sellest lähtudes sõidustiil välja töötada.

Millisel trassil siis Kreekas võistlete?

Trass on 240 kilomeetrit pikk ja koosneb 14 kilomeetri pikkustest ringidest. Päev enne olümpiavõistlust kavatseme trassi läbi sõita

Kus on kergem sõita, Austraalias või Kreekas?

Austraalias sõita meeldis mulle rohkem. Augustis on Kreekas tohutult kuum. Üldiselt mulle kuumus sobib, kuid mitte liigne kuumus. Kreekas võib aga temperatuur tõusta 40 kraadini, mis põhjamaalase jaoks on natuke liiast.

Ehk stimuleerib Teid Kreekas võidu nimel pingutama selle maa ajalooline taust ja traditsioonid. Vanas Kreekas toimusid antiiksed olümpiamängud ja Kreeka oli riik, kus peeti ka esimesed nüüdisaegsed olümpiamängud.

Kahjuks pole meil võistluste ajal sellistele asjadele aega mõelda. Toonitan veelkord, et olümpiasõit on üks sõitudest keset hooaega. Viis päeva enne olümpiamänge on meil võistlus ja samuti viis päeva pärast seda.

Millise jalgrattaga olümpiamängudel võistlete?

See on firmas Decathlon toodetud ratas. Praegu on olümpiaratas Prantsusmaal.

Missugusel maal Teil üldse kõige rohkem jalgrattavõistlustel sõita meeldib?

Üks riik, kus meeldib võistelda, on Belgia, kusjuures ergutavalt mõjub ka kohaliku publiku poolehoid.

Mõned olümpial osalevad sportlased pole rahul riigi toetusega, mis nende arvates on liiga tagasihoidlik. Kuidas on selles suhtes lood jalgratturitega?

Oleme klubi liikmed ning meie sportlikku tegevust rahastab eelkõige klubi. Lisaks sellele saame toetust ka sponsoritelt.

Ehk on Teie sponsoriks on ka mõni Jõgevamaa firma?

Seda mitte.

Kuidas on kokkuvõttes möödunud kodus veedetud aeg enne olümpiamänge?

Ikka meeldivalt, sest kodus on alati hea olla.

Millal taas välismaale sõidate?

20. juulil osalen Lauri Ausi mälestussõidul, mis korraldatakse Tallinnas Pirita-Kose ringrajal.

Kas mõnda Lauri Ausi kasutatud sportliku võtet, stiilivormi on võimalik ka võistlustel matkida?

Lauri Ausi sportlikku stiili saab järgida küll. Mind ennast, kes ma alustasin profikarjääri nullist, on Lauri Aus väga palju õpetanud ning tagant utsitanud. Suuresti tänu temale olengi oma praegusele tasemele välja jõudnud.

Mis on muutunud pärast Lauri Ausi traagilist hukkumist Eestimaa teedel autojuhtide ja jalgratturite suhetes?

Seda tasuks küsida jalgratturitelt, kes sagedamini Eestimaal treenivad. Mina treenin siin vaid paar korda aastas. Isiklikult olen aga pärast Lauri hukkumist küll tähelepanelikumaks muutunud. Varem ei osanud ma selja tagant ohtu oodata. Nüüd vaatan kord kilomeetri vältel aga ikka ka selja taha.

Millist nõu annab Teile enne olümpiamänge isa, tuntud spordiveteran ja spordivõistluste korraldaja Vello Pütsep?

Kahtlemata me vestleme spordi teemadel. Temalt nõu küsimiseks pole just vajadust, sest tunnen tippspordi olusid ja probleeme ise piisavalt hästi.

Tuletame nüüd meelde selle kuupäeva, mil kõigil on ainulaadne võimalus elada mõtete ja südamega kaasa Eesti jalgratturite medalit pürgivale võidusõidule Ateena olümpiamängudel.

Me võistleme 14. augustil.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus