Erki Pütsep jäi kodukülas napilt võiduta

Möödunud laupäeval peeti Kuremaal ja selle ümbruses neljas Kalevipoja rattamaraton, kus kohalik rattaäss Erki Pütsep pidi leppima teise kohaga, maratoni võitis legendaarne maastikurattur Raido Kodanipork.

Kalevipoja rattamaratonile oli end kirja pannud veidi alla poolteise tuhande sõitja. Stardijoonel oli 1152 võistlejat, kellest 821 läks pikale, 68 kilomeetri pikkusele ringile. Paljud olid starti tulemata jätnud kõrvetava kuumuse tõttu. Päikese käes oligi kohati üle neljakümne soojakraadi, mis nii mõnegi mehe juba üsna raja alguses “ära kustutas”. 

Pütsep pidas vastu Laiuse mäeni

Pikal maratonidistantsil sõitsid juba esimesel kümnel kilomeetril teistel eest ära Raido Kodanipork, Kuremaa mees Erki Pütsep ja Jõgeva noormees Sander Maasing. Kolmik kasvatas edu igal kilomeetril. Poole distantsi peal olid Pütsep, Kodanipork ja Maasing konkurentidel eest ära sõitnud lausa kahe ja poole minuti võrra. 44. kilomeetri vaheajapunktis oli esikolmiku meestel veel niipalju rammu, et nad spordijooki ega vett ei tarvitanudki.

Laiuse mäel, kust oli finišini veel 15 kilomeetrit, oli liider vahetunud —  sõitjaterivi juhtis Raido Kodanipork. Pütsep püsis tema kannul, Jõgeva noormees Sander Maasing oli kohalike kurvastuseks siis juba katkestanud.

Finišisse jõudiski Kodanipork esimesena, olles läbinud. 68 kilomeetrit veidi vähem kui kahe ja poole tunniga. Teisena ületas finišijoone Erki Pütsep, kelle kannul sõitis end kolmandaks Peeter Pruus. Põrgukuumuses võidu võtnud Kodanipork selgitas, et talle tuli noorte konkurentide ees kasuks just elutarkus ja kogemus. “Noored ei mõista sellise kuumusega arvestada, sõidavad end kinni,” nentis 42-aastane Kodanipork. 

Kustusid nii sõitjad kui tehnika

Paljud jätsid sõidu katki Laiuse tõusule minekul, kus tuli 350 meetrit vastu mäge sõita ning kõige karmim tõusunurk oli sellel lõigul lausa 30 protsenti.

Üks rattur väsis vaid kilomeeter enne finišit. Tema  abistamine oli kiirabil üsna keerukas, sest kogukas kiirabibuss ei saanud kuidagi sellele rajalõigule ligi. Mehe päästsid juba lõpetanud sõitjad, kes oma universaalkerega Škodaga rajale kihutasid, nii, et mättad ja heinatuustid lendasid. Pilditu rattur sätiti masina pagasihoidlasse ning sõidutati kiirabiautoni.

Kuuma ilmaga väsis lisaks ratturitele ka tehnika. Nii mõnelgi ei pidanud “poolpidused” rehvid rasket rada vastu ning paaril sõitjal venis kuumusega välja ratta veokett. Kitsal rajal juhtus ka seda, et valearvestuse tõttu põrkasid sõitjad rajal kokku. Siiski lõppesid sellised müksud paari marrastuse ja määrdunud riietega, tõsisemaid kehavigastusi ei saanud õnneks keegi.

27 kilomeetri pikkusel poolmaratonil olid kiireimad alla 16-aastased noormehed. Esikoha võttis Ekke-Kaur Vosman, tema järel Vahur Vahtra, Sten Arulaan ja Mihkel Kalja. Pikal distantsil oli kiireim naine Kristel Koort, kes oli üldarvestuses 116. kohal. Teisele kohale sõitis end naiste arvestuses Ivika Lainevee, kes finišeeris 143-ndana. Kõige kiiremini läbis Laiuse tõusunõlva Rainer Neidra, kes sai maratonil mäekuninga tiitli ning eriauhinna tööriistu, kemikaale ja kinnitusvahendeid tootvalt firmalt Würth. 

Kalevipoja 4. rattamaratoni paremad tulemused

Maraton (68 kilomeetrit)

Mehed

 1. Raido Kodanipork

 2. Erki Pütsep

 3. Peeter Pruus

 4. Riivo Schumann

 5. Allan Oras

 6. Sigvard Kukk

Naised

 1. Kristel Koort

 2. Ivika Lainevee

 3. Laura Lepasalu

Poolmaraton (27 kilomeetrit)

 1. Ekke-Kaur Vosman

 2. Vahur Vahtra

 3. Sten Arulaan

 4. Mihkel Kalja

 5. Gert Puusta

 6. Peeter Pung

Parimad võistkonnad

Mehed

Arctic Sport Club I

Naised

Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi

Laiuse mäkketõusu parimad

 1. Rainer Neidra

 2. Sander Eilo

 3. Peeter Pruus
EILI KOITLA
blog comments powered by Disqus