Kuni pööripäevani oli september tänavu väga soe, pärast seda aga keskmisest külmem.
September kujunes tänavu erakordselt soojaks. Südasuviselt soe periood (ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt üle 15°C) vältas 13. septembrini, tavaliselt lõpeb see juba 20. augusti paiku. Septembri esimese dekaadi keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati Jõgeval 17,1°C. See näitaja ületab viimase 96 aasta keskmist viie kraadi võrra ja annab uue rekordi senisesse vaatlusritta.
Kuu esimene kümmepäevak oli kuum ja väga kuiv. Kümne päeva sajusummaks kogunes ainult üks millimeeter. Leevendust andsid taimedele öine udu ja hommikune kaste.
Mihklikuine kuumus tegi rekordeid
- ja 8. septembril tõusis maksimaalne õhutemperatuur Jõgeval vastavalt 26,4 ja 26,3 kraadini. Nii kõrged õhutemperatuurid on mihklikuus üsna haruldased. 1922. aastast algava vaatlusrea jooksul on tänavusest kõrgemat maksimaalset õhutemperatuuri esinenud varem ainult kuuel korral, viimati 1992. aastal. Tol aastal registreeriti ka septembri kuumarekord (29,6°C). Kuu jooksul tõusis maksimaalne õhutemperatuur tänavu üle 20°C 13 päeval, mis ületab vaatlusrea keskmist 10 päeva võrra. Veel 21. septembril mõõdeti Jõgeval õhus 23,8 kraadi sooja, mis andis antud kuupäevale uue rekordi.
Meteoroloogiline suvi (ööpäeva keskmine õhutemperatuur üle 13°C) lõppes alles 23. septembril, s.o tavapärasest kolm nädalat hiljem. Ilmamuutus oli järsk. Kui kolmanda dekaadi alguses oli ööpäeva keskmine õhutemperatuur veel ligi 18°C, siis juba kahe päeva pärast jäi ööpäeva keskmine õhutemperatuur alla 10°C ja püsis 5…10 kraadi piires kuni kuu lõpuni. Päevased maksimaalsed õhutemperatuurid ulatusid septembri viimasel nädalal ainult 10…13 kraadini.
Ööd muutusid külmaks. Kohati esines nõrka öökülma maapinna lähedal 25. ja 26. septembril, kuid aedadesse põõsaste vahele see enamasti ei jõudnud. Tugevam oli külm 29. septembril, kui Jõgeva linna idapiiril mõõdeti hommikul õhus -1,5°C, maapinna lähedal mulla kohal -4°C ja rohul -7°C. Jõgeval on keskmisena alanud öökülmad maapinna lähedal septembri esimeses kolmandikus ja õhus sügisese pööripäeva paiku.
Vaid 1934. aastal oli soojem
Tänavuse septembrikuu keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati Jõgeval 13,6°C, mis ületab vaatlusrea keskmist kolme kraadi võrra. Veelgi soojem on olnud mihklikuu alates 1922. aastast ainult 1934. aastal. Efektiivseid (üle 5°C) temperatuure kogunes kuu jooksul 259°C, mis ületab keskmist 81 kraadi võrra. Kasvavas kokkuvõttes kogunes tänavu 30. septembriks efektiivset soojust 1805°C, mis on antud kuupäeva seisuga vaatlusrea rekord.
Korralikumad sajud algasid mihklikuus teise dekaadi algul koos äikese ja kohatiste rahehoogudega. 11.‒12. septembril sadas maakonnas 11…20 mm. Järgmised suuremad sajud esinesid 16.‒17. kuupäeval. Alates 22. septembrist tuli vihma sageli ja 2‒3 korral ulatus ööpäevane sajuhulk 10…15 mm. Mõnel päeval tuli vihma hulka kohati ka tahkeid sademeid (rahet, lumekruupe). Kogu kuu jooksul kogunenud sajusumma kõikus maakonnas esialgsetel andmetel 72 millimeetrist Jõgeval kuni 96 millimeetrini Toomal. Võrdluseks tuleks lisada, et viimase 96 aasta keskmisena on Jõgeval mihklikuus sadanud 66 mm.
LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog