EOK asepresident Tõnu Tõniste kohtus Põltsamaal spordirahvaga

Eile toimus Põltsamaal jõulueelne koostöö hommik, kus maakonna spordiinimesed kohtusid EOK asepresidendi Tõnu Tõniste ja riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Kokaga. Mõttevahetuse korraldajaks oli Põltsamaa spordiliit eesotsas Uno Valdmetsaga.


Kahekordne olümpiamedalist purjetamises, Eesti Olümpiakomitee asepresident Tõnu Tõniste meenutas kohtumise algul EOK presidendi valimisi 2016. aastal. „Siis toimusid sportlikud, põneva lõpu saanud valimised. Nüüd on varsti uued valimised ukse ees. Järgmise aasta 15. aprillil valitakse EOK-le uus president,” rääkis Tõniste.

Pikemalt keskendus ta aga Eesti tippspordisüsteemile ja ettevalmistusele 2020. aasta Tokyo olümpiaks.

„Kuigi olümpiakomitee tegeleb kogu Eesti spordijuhtimisega, on meie töö hindamiskriteeriumiks ikkagi olümpiamängud. Kas saame sealt medaleid või ei saa,” sõnas Tõniste, kes on ka EOK tippspordikomisjoni esimees.

Alade keerukas võrdlemine

Viimase aasta jooksul on edukalt käivitunud Team Estonia tegevus. Tõniste sõnul on EOK tippspordikomisjon välja töötanud kindla süsteemi, kuidas toetada A, B ja C kategooria sportlaste ja nende treenerite ettevalmistust suurvõistlusteks. „Tegelikult ei ole erinevate spordialade ja sportlaste omavaheline võrdlemine sugugi lihtne. Üldised mängureeglid on küll paigas, kuid komisjoni ülesandeks on leida kompromiss lahendustes, et keegi ei tunneks ennast  kõrvalejäetuna.”

Kui olümpiaalade kõrvutamine on veidi lihtsam, siis keerulisust lisavad mitteolümpiaalad, samuti veteranispordi õiglane väärtustamine. Team Estonia puhul on lisaks olümpiaalade individuaalsportlaste ja pallimängude kõrval praegu toetamist leidnud ka viis mitteolümpiaala.

„Need on autosport, motosport, orienteerumine, male ja võistlustants. Neid valides võtsime aluseks alade traditsioone ja rahvusvahelisi saavutusi,” selgitas Tõniste.

EOK asepresident tunnistas, et tippsporditasandil tuleb Eestil kõvasti panustada, et maailm eest ära ei läheks. „Täna oleme paljuski suhteliselt amatöörid. Palju oleme maailmast maha jäänud just tippudele tugiteenuste pakkumise osas. Lähiajal oleme seadnud eesmärgiks tellida võõrsilt rohkem oma eriala spetsialiste. Koondada kokku Eesti parimate nõustajate teadmised. Juba järgmisest aastast käivitame ühtse spordimeditsiini süsteemi, kus tipptegijatele on tagatud pideva meditsiinilise abi kättesaadavus. Meie spordimeditsiin on küll heal järjel, kuid me pole osanud seda seni piisavalt tulemuslikult sportlaste vajadusi silmas pidades kasutada,” rääkis Tõnu Tõniste.

Riik panustab spordile

EOK tippspordikomisjon kohtub praegu nende sportlastega, kellel on olümpiakomitee arvates 2020. aasta Tokyo olümpiamängudel eeldused medal võita. Tõniste sõnul on neid sportlasi hetkel 17–18.

„Tahame kaardistada kõik vajadused, mida meie medalikandidaadid olümpiaks valmistumisel oluliseks peavad. Kasvõi see, et kümnevõistluse MM-i hõbe Maicel Uibo saaks endale korraliku oda.”

Rääkides lähenevatest EOK presidendi valimistest, kinnitas Tõniste, et kui seni on oma kandideerimise soovist teatanud tippspordikomisjoni liige Jaanus Kriisk ja praegune president Urmas Sõõrumaa, siis jaanuaris kavatseb ta ka ise oma kandidatuuri üles seada.

Uno Valdmetsa küsimusele, kas valituks osutudes leitakse nelja aasta jooksul aega ka maakonna spordiliidu külastamiseks, vastas Tõnu Tõniste jaatavalt.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk rääkis maakonna spordirahvale muuhulgas kolmapäeval vastu võetud 2020. aasta riigieelarvest, milles spordi osakaal on tema sõnutsi kõigi aegade suurim.

„Hea meel on kinnitada, et Team Estonia jaoks saime senisele miljonile juurde lisada kaks miljonit. Rääkimata siis jalgpalli sisehallide loomise projektist. Praegune valitsus väärtustab sporti,” ütles Kokk.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus