Jõgeva haigla endokrinoloogi Hille Kruse sõnul on diabeet suuresti pärilik. “Sageli pole aga suhkruhaigete lapsed diabeeti haigestunud, sest nad toituvad tervislikult, kontrollivad oma veresuhkrut ja teisigi tervisenäitajaid,” lausus endokrinoloog.
“Tervislik toitumine, eriti hoidumine magusaga liialdamisest, liikumine ja normaalse kehakaalu säilitamine ongi kõige olulisemad diabeeti haigestumise riski vähendamiseks,” lisas ta.
Kruse hinnangul on kohalik diabeetikute selts Jõgevamaa diabeedihaigetele suureks toeks. “Kasuks tuleb nii üksteisele toeks olemine kui ka teadmiste värskendamine,” ütles ta. Kruse sõnul on diabeetikute arvu suurenemist Eestis võrreldes varasemate aegadega põhjustanud elanikkonna vananemine ja kehakaalu tõus. “Paljud statsionaaris viibivad eakad patsiendid põevad teiste haiguste kõrval ka diabeeti. Põhihaigus muudab nendel inimestel raskemaks ka diabeedi kulgemise.”
Doktor Kruse märkis, et veresuhkru mõõtmine tervisepäevadel on positiivne ettevõtmine, kuid sel ajal on inimesed tavaliselt söönud-joonud. “Õigeks diagnoosimiseks peaks mõõtma kolme kuu keskmist veresuhkru sisaldust ja vajadusel tegema glükoosi taluvuse testi. Suhkruhaiguse õigeaegsel avastamisel on igati oluline osa ka perearstidel.”
Kruse sõnul on diabeetikutel tervise hoidmiseks kõige olulisem motivatsiooni olemasolu. “Patsiendid teavad küll haigusega seonduvast. Nad väidavad aga, et tervislikud toidud on kallid või raskesti kättesaadavad. Mõnele osutub raskeks harjumuspärasest eluviisist loobumine.”
Hille Kruse rääkis, millega peavad arvestama patsiendid, kellel veresuhkru tase langeda võib. “Teise tüübi diabeetikul pole üldiselt tarvis suhkrutükki, kompvekki või mõnda muud maiustust kaasas kanda. On tablette, mis ei põhjusta hüpoglükeemiat. Mõned tabletid langetavad aga oluliselt veresuhkrut sõltuvalt söömisest ja füüsilisest tööst. Suhkruhaiged, kellel on oht veresuhkru langemiseks, ei või endale lubada suurt füüsilist koormust. Näiteks kui naaber kutsub kehalist tööd tegema, peab hüpoglükeemia vältimiseks olema insuliin süstitud või tabletid võetud ja ka söödud.”
Hille Kruse ütles, et endokrinoloogi vastuvõtule pääseb perearsti saatekirjaga.
JAAN LUKAS