Endla looduskeskus lõi kaasa loodusvaatluste maratonil

Reedel vastu laupäeva toimus omamoodi võistlus – loodusvaatluste maraton. Selle ajal kaardistati ööpäeva jooksul meie looduse elurikkust. Huvilised olid juba varem vaatlusalad välja pakkunud, üheks neist oli Endla looduskeskuse ümbrus Toomal.


Liikide otsimises said kaasa lüüa kõik huvilised, liikide määramisel olid erinevatel vaatlusaladel abiks teadlased ja teised süvahuviga loodusetundjad. Tartu loodusfestivalist välja kasvanud loodusvaatluste maraton toimus üle-eestilisena teist korda.

Tooma vaatlusalas oli kolm põnevat tegevust – putukahotellide meisterdamine, putukate ööpüük ja linnuvaatlus. Suurepäraste teadmiste ja kogemustega Urmas Jürivete suutis igale liblikale juba esimesel silmapilgul ladina keelse nime anda – paljudel pisiliikidel ju eestikeelset nime polegi.

Igaühe loodushoid kui meie endi panus liigirikkuse säilitamisele kaasaitamiseks oli põhjus, miks tegime Urmas Veersalu juhendamisel töötoas putukahotelle. Selleks kruvisime kokku omavahel sobivatest lauajuppidest kasti, täitsime selle auguliste puuokste, käbide ja pillirookõrtega. Sellised putukahotellid on head täiendused aedadesse, kus agara muruniitmise ja korrastamisega looduslikud tolmeldajate elupaigad ära on kaotatud. Muidugi peab tagama ka putukate söögi ehk erinevate õitsvate taimede ja röövikutele sobivate söödataimede olemasolu. Ühele kaasa aidates ei tohi teisi ära unustada, sest looduses on ju kõik omavahel tihedalt seotud.

Varahommikusel linnuretkel aitas Mariliis Paal ära tunda 65 erinevat lindu, seda ainult kolme tunni jooksul viie kilomeetri pikkusel teelõigul. Märkasime näiteks, et Männikjärve raba tornis pesitseb suitsupääsuke ja laudtee ääres ei ole suurenenud külastajate hulgast ennast häirida lasknud linavästrikud ja talvikesed. Heinapõllul „rääkisid“ meile rukkiräägud ning ööpimeduses oli kuulda ka aasta lindu, öösorri.

Maaülikooli loodusturismi tudeng Kristiina Miško sõnul aitasid putukate ööpüük ja linnuvaatlus kaasa looduse uutmoodi mõistmisele ja avastamisele. „Tavaliselt looduses viibides ja liikudes ei mõtle ma sellele, mis putukad meie ümber lendavad või kui paljud linnud laulavad. Maratoni ajal oli põnev jälgida ja mõista, kui kirev ja liigirikas on tegelikult loodus meie ümber. Putukahotellide ehitamine andis võimaluse mõnusal suveõhtul lastel ja täiskasvanutel koos ühiselt meisterdada,“ rääkis Miško.

Kokkuvõttes sai Tooma vaatlusalal kirja 188 liigi vaatlused. Need on koos teiste alade andmetega kõigile kättesaadavad eElurikkuse portaalis. Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Eesti Loodusuurijate Selts ja Linnuvaatleja. Kaaskorraldajana aitas kaasa Keskkonnaamet.

5905 – Valmis putukahotellidega poseerisid Erika ja Gunnar

5895 – Kaheksa-aastane Hugo Marten õppis putukahotelli töötoas hotelli valmistamist

5898 – … ja seejärel sai ta ise proovida

Pika numbriga – Putukahotelli töötuba on aiale heaks täienduseks

ELO RASPEL, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist 

blog comments powered by Disqus