Endla Looduskaitsealal hakatakse tutvustama Hillar Koppa meisterdatud topiseid

Endla Looduskaitseala kavatseb Tooma keskusehoonesse üles seada näituse kaitsealal elavate  loomade-lindude  topistest, mis tellitakse mitmeid topisemeisterdamise konkursse võitnud Hillar Koppalt. Staazikas taksidermist valmistab looduskaitseala keskusse nii looma-kui ka linnutopiseid. Praegu on tal töö pooleli kopra, saarma ja mingiga.

Saarmas paar aastat sügavkülmas
?Tumedakarvaline kobras, kellest nüüd topis saab, on kütitud Pedja jõest, kuhu ta oli saabunud mööda Paduvere kraavi. Kopratopise valmistamine nõuab piisavalt oskusi. Vaeva tuleb näha nülgimisega. Omaette kunst on saba töötlemine. Ühtlasi peab topiseks saanud koprale uuesti suhu panna ka hambad,? rääkis Hillar Koppa.
Paar aastat tagasi Piibe maanteel auto alla jäänud saarma nahka hoidis Vaimastvere topisemeister  senini sügavkülmas. Nüüd, mil tuli tellimus Endla Looduskaitsealalt, on ta asunud selle looma topist tegema. Mingi topisel kere juba valmis. 
Linnutopised valmistab Hillar Koppa Endla Looduskaitseala ekspositsiooni mustast toonekurest, sookurest, piilpardist ja mustast rähnist.

Isa andis oma oskused pojale edasi
Musta toonekure tõi taksidermistile üks Eestimaa mees, kelle tiiki lind uppunud oli. Sookurg on saadud  teise topisemeistri käest. Must rähn pärineb Torma kandi metsadest ja piilpardi küttis Koppa ise.
?Kõige keerulisem on meisterdada topist mustast toonekurest, sest suure linnuga on lihtsalt rohkem tööd,? lausus meister.
Isalt on oskused omandanud ka poeg, bioloog Ott Koppa. Noore topisemeistri on üles otsinud ka Eestimaa mehed, kes Aafrikas jahil käivad. Nende tellimusel on Ott Koppal valminud topised kaslasest genetist ja suurekasvulisest antiloobist kannast. ?Kanna elupaik ulatub Sahara kõrbest kuni Lõuna-Aafrikani. Suurekasvuline loom võib kaaluda üle tonni,? tutvustas looma Ott Koppa.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus