Endised naistraktoristid hoiavad kokku

      Esmaspäeval kogunesid Laiuse koolimajja oma järjekordsele kokkusaamisele Jõgevamaa endised naistraktoristid, et pidada aru Põlvamaal Moostes korraldatava üle-eestilise kokkutuleku asjus. Nagu tavaks saanud, kõneldi ka päevapoliitikast.

“Naised on ju igal elualal meestest kohusetruumad olnud. Ju te hoidsite oma masinaid ka hoolsamini ja puhtamatena, peale selle, et kõigi töödega hakkama saite,” ütles naistraktoriste tervitama tulnud majaperemees, Laiuse kooli direktor Arvo Sakjas, kes tunnistas, et temagi on koolis kunagi traktoriõpetust saanud, aga juhilubasid kahjuks mitte. Endised naistraktoristid lubasid ta seepeale lahkelt haakijaks võtta. Naljasoon ja reibas meel on nendele naistele ikka iseloomulikud olnud.

Kokkutulekud algatas Jõgevamaa

Esimene üle-eestiline endiste naismehhanisaatorite kokkutulek korraldati 2002. aastal Kodaveres. Algatajad olid Jõgevamaa naised. Tookord kogunes Peipsi äärde Eestimaa erinevaist paigust sadakond kunagist masinanaist, kellest mõned olid jätkuvalt selles ametis olnud. Asja võttis kõigepealt üles Loniida Bergmann Võisikult, kes on ka praegu Jõgevamaa naiste eestvedaja ja kokkukutsuja ning peab sidet ka teiste maakondadega. “Nüüd on see asi lihtne. Nimekirjad olemas ja maakondades koordinaatorid samuti. Meie maakonnas on ka igas vallas oma kontaktisik,” selgitab Loniida Bergmann.

Et Jõgevamaal oli kuue aasta eest ja on ka praegu endisi naistraktoriste teiste maakondadega võrreldes enam, polnudki imeks panna, et kokkutulekute traditsioonid just siit alguse said. 2003. aasta suvel koguneti juba Viljandimaale omaaegse üle Eesti kuulsa mehhanisaatori Elmiine Otsmanni juurde. Sellele järgnes kohtumine Saaremaal. Vahele jäeti vaid 2005. aasta. 2006. aastal aga oli kokkutulek Raplamaal ning eelmisel aastal saadi kokku Lääne-Virumaal Vohnjas.

Miski ei heiduta

Kui alguses koondusid vaid naistraktoristid, siis edaspidi avaldasid soovi seltskonnaga liituda ka need naised, kes omal ajal olid suurte autode roolis. Kõik kokku on üks ääretult rõõmsameelne ja positiivselt mõjuv seltskond. Seepärast ongi kujunenud nii, et kes juba kokkutulekul käinud, see järgmisel korral enam naljalt koju jääda ei taha, kui just tervis väga alt ei vea. “Kui alguses leppisime kokku, et korraldame kokkutulekuid üle aasta, siis varsti hakkasid naised ütlema, et me ju jääme iga aastaga vanemaks ja kaks aastat vahet on liiga pikk aeg,” räägib Loniida.

Kokkutulekuid annab meenutada veel pikka aega, sest need on olnud erakordselt toredad, vaimukad ja lõbusad. Vapratele naistele kohaselt ollakse üle mistahes hädadest ja takistustestki. Nagu selgub, ei ole eelseisva, 14. ja 15. juunil peetava kokkutuleku tarvis kirjutatud projekt rahastust leidnud ning asjameestel Tallinnas olevat koguni küsimus tekkinud, et mis seltskond selline üldse ongi. Olgu rahaasjadega kuidas on, minna kavatsetakse Moostesse ikkagi. Sõit ei jää seisma ka samale ajale planeeritud maakonna memme-taadi suvepeo tõttu, kus nii mõnedki esinevad. “No eks me paneme siis esinemisriided selga, võtame pillid kätte ja läheme otse peole,” lubab Loniida.

Euroopa Liidust ka

Tänavu said Jõgevamaa naismehhanisaatorid omavahel kokku juba teist korda. Mõni kuu varem koguneti selleks, et moodustada Riigikogu liikme Mai Treiali soovitusel MTÜ Tegusad. Nii on võimalik oma ettevõtmisteks toetusi taotlema hakata. Nagu endiste naismehhanisaatorite kogunemistel ikka, oli Mai Treial kohal ka esmaspäeval Laiusel ning valgustas rahvast ühtlasi Riigikogu tegemistest ning Euroopa Liidu teemadel. Jõgeva vallavanem Saima Kalev aga andis põhjaliku ülevaate oma tegevusest Euroopa Liidu Regioonide Komitees ja Euroopa Nõukogus ning kõneles sellestki, kuidas tal on olnud võimalus väikest Eestit ja Jõgevamaad ühtlasi väga paljude eri riikide inimestele tutvustada.  

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus