Enamikus poodides on toidukaupade hinnad tõusnud

Märtsi keskpaigas Jõgeva toidukauplustes läbi viidud hinnavõrdlusest selgus, et võrreldes sügisega on nii mõnigi kaup kallinenud ning aastaga on poodides ostukorv paari euro võrra kallimaks läinud.

Alates novembrist tekkisid toidupoodide ustele ja lettidele sildid kirjaga “Euro hinda ei tõsta”. Need sildid on enamikes poodides üleval praegugi, kuid nii mõnedki ostjad on täheldanud, et osades kauplustes kadusid sildid pärast paralleelkäibe lõppemist. Üllast üleskutsest hoolimata on uue valuuta tulekuga siiski mõnede toidukaupade hinnad tõusnud.

Enim on täheldatud piimatoodete hinnatõusu. Hindade tõstmisel ei pruugi olla otsest seost uue valuuta tulekuga. Näiteks loobus kauplustekett Comarket, mille esindust küll Jõgeval pole, Tere grupi piimatoodetest, sest ettevõte tõstis oma toodete hinda ette hoiatamata.

Siiski on mõne eurosendi võrra tõusnud ka teiste firmade piimatoodete hinnad. Liitrise piimapaki hind on võrreldes sügisega kasvanud keskmiselt kolme sendi võrra, mis vanas vääringus tähendab 50-sendist hinnatõusu. Umbes sama palju on otsa pandud ka hapukoore ja kohvikoore hinnale. 

Kohvijoomine on muutnud luksuseks

Tavaliselt on kevadel köögiviljade hinnad sügisega võrreldes pisut kõrgemad, seega tuleks siinkohal võrrelda nende hindu möödunud kevadega. Aastaga pole köögivilja hind olulisel määral tõusnud, mõnedes poodides on see isegi madalam, peamiselt tänu sellele, et enamikes poodides on võimalik osta nii kodumaist kui ka välismaa päritoluga kurke ja tomateid. Teadupärast on kodumaised kurgid kordades kallimad kui näiteks Hispaaniast imporditud kurgid.

Üsna kalliks on vähem kui poole aastaga läinud kohv. Vooremaa hinnavõrdluse tabelis see küll ei kajastu, kuid veel septembris oli võimalik soetada poolekilone kohvipakk ka veidi enam kui kolmekümne krooni eest. Praegu maksab poolekilone pakk julgelt üle kolme euro. Sooduskampaaniate käigus on võimalik vähem kvaliteetset kohvi soetada ka näiteks 2 euro ja 85 sendi eest. Võrdluseks võib välja tuua, et sama kvaliteediga poolekilone kohvipakk maksab Soomes Lidl-i kaupluses (umbes võrdväärne meie Säästumarketiga) alla kahe euro. Nii mõnedki vanemad inimesed on tõdenud, et Eestis on kohvijoomine muutunud jälle luksuseks, nagu see oli  sotsialismi ajal. 

Endiselt soodsaim Grossi toidukauplus

Siiski peab tunnistama, et mõtte kõikides Jõgeva toidukauplustes pole ostukorv kallimaks läinud. Näiteks  on Kesk-Eesti Ärikeskuses paiknev Meie kauplusteketi esindaja ostukorv võrreldes sügisega odavnenud pea seitsmekümne sendi võrra, mis teeb vääringus veidi üle kümne krooni. Peaasjalikult on soodsam ostukorv tingitud sea- ja kanaliha hindadest, mis võrreldes sügisega on pisut kahanenud. Samas on veidi soodsam ka Selveri ostukorv, mis võrreldes sügisega odavnenud kuue sendi võrra. Selveri ostukorvi soodne hind tuleneb ka sellest, et hinnavõrdlus viidi läbi Laadapäevade ajal, mil nii mõnedki tooted olid müügis tavapärasest soodsama hinnaga.

Kõige stabiilsemalt on oma hinnapoliitikale kindlaks jäänud Grossi toidukauplus, kes ka sel korral Jõgeva soodsaimaks toidupoeks osutus, kuigi sügisega võrreldes on ostukorv pea kolme euro võrra kallinenud.

Vaatamata hindade tõusule suudab Grossi toidukauplus oma klientidele pakkuda konkurentidest veidi soodsamaid tooted. Teiste poodidega võrreldes on siin kallimad karastusjoogid ning ka lahjemad alkohoolsed joogid.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus