Kui oktoobri lõpus esitas Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna juhatus erakonna esimehe kandidaadiks Edgar Savisaare, siis üleeile peetud erakonna kongressile läks suur osa Jõgevamaa delegaate juba Kadri Simsoni toetajatena.
Jõgeva linnapea Aare Olgo tunnistas, et soosiku vahetumises on veidi ka tema käsi mängus. “Keskerakond on muutunud liiga Tallinna-keskseks. Me eeldasime, et Kadri Simson pöörab maapiirkondadele rohkem tähelepanu,” põhjendas Jõgeva linnapea oma valikuid.
Kuigi Olgo tunnistas, et täna on ta kaotajate poolel, ei mõtle ta hetkel erakonnast lahkumisele. Siiski sõnas Olgo, et erakond ootab muutusi. “Kui nüüd härra Savisaar midagi ei muuda, siis tuleb vastavaid samme astuda,” jäi Jõgeva linnapea tulevikuplaanide suhtes reserveerituks.
Pedantne häältelugemine
Jõgevamaa delegatsiooni liige Jens Raevald tunnistas, et hääletas kongressil Kadri Simsoni poolt. “Ma ise arvasin, et Simson võidab, vähemasti Jõgeva kandi pealt vaadates tundus, et ta võidab, sest mulle jäi mulje, et inimesed väljastpoolt Tallinna valivad pigem Simsoni,” sõnas Raevald, kes oli sunnitud tõdema, et selles valimisvõitluses jäid Simsoni pooldajad paraku Tallinna delegaatide valikule alla.
“Keskerakonna liikmete hulgas on eelkõige vanemaealised inimesed, kelle jaoks Edgar Savisaar on väga tähtis inimene. Teda esitletaksegi kui pühakuju, keda tuleb kaugelt vaadelda,” selgitas Jens Raevald Savisaare fenomeni.
Raevald lisas, et ka Jõgevamaa delegaatide hulgas oli Savisaare poolt hääletajaid, kuid kinnitas, et igaüks oli hääletamisel oma valikutes vaba. “Siiski oli see kongress heaks kontrastiks nelja aasta eest toimunule, mil Jõgevamaa delegaadid toetasid kindlalt Edgar Savisaart. Toona hääletasin mina Jüri Ratase poolt,” meenutas ta.
Jens Raevald osales kongressil ka häältelugemiskomisjoni töös ning kinnitas, et häälte arvu õigsuses kahelda pole vähimatki põhjust. “Nii pedantset häältelugemist nagu seal (Keskkerakonna kongressil – toim), pole isegi riiklikus valimiskomisjonis,” kommenteeris Raevald.
Veel loodab ta, et erakonnas ei hakata Kadri Simsoni toetajaid kohtadelt kangutama ja neid mingit moodi karistama. Raevald pole mõelnud Edgar Savisaare erakonna esimehe kohale tagasi valimise pärast erakonnast lahkuda. “Ma olen erakonnas juba aastaid olnud ega näe enda jaoks Keskerakonnale alternatiivi,” kinnitas ta.
Arusaamatu aseesimeeste arv
Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna esimees Andres Vään ütles, et austab esimehekandidaatidena nii Savisaart kui ka Simsonit, kuid üleeilsel kongressil tekitas talle küsimusi aseesimeeste isikkoosseis ja nende arv. Mille alusel neid valiti ning miks neid nii palju peab olema, jäi Väänile arusaamatuks.
Samas jäi ta rahule erakonna juhatuse koosseisuga. “Sinna osutusid valituiks ka Mihhail Kõlvart, Kalev Kallo ja Taavi Aas, keda erakonna Jõgevamaa ringkond on alati toetanud,” lisas Vään.
Keskerakonna Jõgevamaa piirkonna esimees märkis, et pühapäeval peetud kongress siin maakonnas erakonna ridades suuri muutusi ei põhjusta. “Pettujaid on alati, kuid me oleme suur ja ühtne ringkond ning me ei lase end pingete kruttimistele kaasa kiskuda. Hoiame oma organisatsiooni teovõimelisena ning keskendume oma tööle kohalikul tasandil,” kinnitas Andres Vään.
Keskerakonna liige Peep Põdder: “Edgaril on hääled ja rahastamisvõimekus”
Jõgeva ringkonna delegaatide hulka kuulunud Peep Põdder tunnistas, et talle ei meeldi, kui poliitilist kapitali tahetakse peenrahaks vahetada. “Kui olemas on mingid ideaalid, siis võimule saamise nimel ei tohiks neid maha müüa. Kadri oli arvamusel, et kui me seame end koalitsiooniparteidele mugavaks, siis meid võetakse valitsusse. Edgar jällegi ütles, et miks ta peaks Rõivasele riidepuuks minema,” võrdles Põdder kahe esimehekandidaadi kõnesid. Põdder võrdles erakonna juhi valimisi ebavõrdse maadlusmatšiga, sest tema arvates polnud kaks esimehekandidaati samast kaalukategooriast. “Edgaril on hääled. Riigikogu valimistel sai ta 25 000 häält ja kohalike omavalitsuste valimistel 40 000 häält. Kadri sai riigikogu valimistelt 5000 ja kohalikelt 2000 häält. Erakond ei saa endale lubada mitmekümne tuhande hääle kaotust valimistel. Kuigi Kadri rõhutas, et tema esimeheks saamisel jääb ju Edgar Savisaar Tallinna linnapeaks edasi, lõhestaks see erakonna. Sellisel juhul oleks erakonnal olnud kaks juhti: formaalne juht oleks olnud Kadri, kel pole hääli ega rahastamisvõimekust, ning mitteformaalne Edgar, keda valitakse ning kellel on ka rahastamisvõimekus. Sellisel juhul oleksid partei saadikud ja teiste erakondade juhid käinud Keskerakonnaga asju ajamas ikka Hundisilmal,” lisas Põdder.
EILI ARULA