Emotsioonid paberil ja papil

?See on suur ja loominguline kursus, nii et nendega võib igasuguseid eksperimente teha,? ütles Jõgeva kunstikooli õpetaja Elita Järvela.

Üks eksperimente oli faktuuritööde tegemine. Nende puhul alustati sileda papipinna kipsi või vuugitäite ja PVA- liimi seguga ebatasaseks muutmisest.

?See, millised värvitoone või kujundeid töös kasutati, sõltus teatud määral juhuslikult tekkinud pinna faktuurist, ent osalt ikka ka hetkeemotsioonist,? ütles Elita Järvela. ?Maalisime muusika saatel, kusjuures muusika oli üles ehitatud värvitoonide ja helikõrguste omavahelisele seosele. Ei mäletagi, kas ma lastele seda viimast üldse ütlesin, ent alateadlikult võis see neid ikkagi mõjutada.?

Hea meel oli Elita Järvelal selle üle, et muusika saatel maalitud tööd liiga kirjuks ei läinud: lastel olevat üldiselt tung liiga palju eri toone ühte töösse kuhjata. Igaüks on leidnud oma toonid ja need balanssi viinud. Seda tunnetavad Elita arvates ka vaatajad: kui Elita möödunud nädala alguses koos õpilastega näitust üles pani, märkas ta, et just faktuuritööde juures jäid inimesed pikemalt peatuma.

?Ju siis leiti sügispäeva halluses neist värvilaikudest hingekosutust,? arvas Elita.

Teine põnev eksperiment oli kompositsioonitundides assamblaa?ide tegemine. Algus oli Elita sõnul raske.

?Kui figuraalse kompositsiooni ideed pole raske leida, siis assamblaa?i kaudu tuleks väljendada mingit oma seisukohta või koguni maailmavaadet. Ja see pole varateismeliste jaoks just lihtne,? ütles Elita Järvela.

Noored viivitasid alustamisega pikalt, aga siis läksid neil n-ö kanalid lahti ja sündisid päris põnevad tööd, milles kasutatud paberit ja pappi, pärleid ja joogikõrsi, peeglikilde ja naelu, takunööri ja viljakõrsi. Ning milles on peale maailmavaate ka emotsioone.

Peale Elita Järvela juhendamisel valminud tööde on näitusel ka Ene Kõnnussaare ja Katrin Tamme juhendatud töid. Viimase käe all joonistati ehitiste detaile. Ka neis monokroomsetes rasvakriidijoonistustes on sees omad emotsioonid: mõni hoonenurk on optiliselt “välja väänatud”, mõni rõdudetail võtnud peaaegu noodivõtme kuju jne.

Ühtekokku esineb näitusel 14 autorit, kellest 12 on kursuse põhikoosseisus, kaks aga osalevad individuaalõppes. Neist üks, Sigrid Kuusk, on kunstikooli tegelikult juba lõpetanud, ent käib omal tahtel veel neljanda kurususe kompositsioonitundides.

Isik- ja grupinäituste väljapanemine kuulub kunstikoolis teatavasti neljanda kursuse õppekavva. ?Emotsioonid? on selle kursuse teine näitus: esimene oli Liisi Talase isiknäitus, mis oli väljas novembrikuus kunstikoolis. Kui selle poolaasta näitusi kureeris õpetaja Elita Järvela, siis teise poolaasta näitused pannakse üles kursusejuhendaja Auli Kumeli juhendamisel. ?Emotsioone? saab aga näha veel tuleva neljapäevani.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus