Elusuuruses suurkujud äratasid tähelepanu

“Kuri nõid on ka siin, täitsa nagu päris,” näib ta pisut hirmugi tundvat. Kolm poissi sädistab raamatutest ja filmidest tuntud, viimasel ajal noori hullutanud võluripoisi Harry Potteri kuju juures. “Vaata, nagu filmis,” ütleb üks. Selgub, et noormehed on Potteri hingeeluga üsna kursis. Mõne aja pärast on nad juba Juri Gagarini juures. “Ema ütles, et ta on esimene kosmonaut,” teab üks. Teine tuletab meelde, et on kuskil kuulnud laulu “Lenda, Juri Gagarin…”

Külastajad rahul

Väga palju just sel päeval rahvast vahakujude ümber sagimas ei ole näha, küll aga on laual külalisteraamat, mis kaanest kaaneni täis kirjutatud. Üldiselt on külastajad näitusega rahule jäänud. “Meeldis, et on palju uusi kujusid. Väga huvitav oli vaadata. Tore ja huvitav. Enamik kujusid on hästi tabatud…..” sellised on tüüpilised laused külalisteraamatus.

Aga on ka teistsuguseid kommentaare. “Peeter I nägu on kuidagi erakordselt kõver. Harry Potteril on millegipärast üks prilliklaas puudu. Oli küll tore ja huvitav, aga lootsin paremat. Arnold Schwarzenegger on näost täitsa sinine. Mõned kujud ei olnud sellised, nagu nad päriselt välja näevad. Oleks lootnud rohkem kujusid näha…” on valik kirja pandud kommentaaridest.

Hitler ja Stalin Jõgeval

Jõgeva Kultuurikeskuses käis piletiga näitust vaatamas üle saja inimese, ürituste ja teatrietenduste ajal said huvilised seda ka tasuta külastada. Nii käis sel päeval, kui mängiti Rakvere Teatri etendust täissaalile, ka vahakujude näitust külastamas üle 350 inimese. Siiski tundis tänavu elusuuruses kuulsuste vastu huvi palju vähem inimesi kui eelmisel aastal.

Möödunud aastal käis taolist näitust külastamas tuhandeid inimesi. Kultuurikeskuses teati öelda, et võrreldes möödunud aastaga oli näitus tundmatuseni muutunud: vaid mõned üksikud suurkujud olid kahel väljapanekul samad.

Lisaks muinasjutu- ja filmitegelastele, mis laste meeli köitsid, sai näha ka valitsejaid erinevatest ajastutest. Nii jälgisid saalivat rahvast Peeter I, Kuubat aastakümneid valitsenud Fidel Castro ja Ameerika president F.D. Roosvelt. Ühes nurgas pidasid nõu kurikuulsad diktaatorid Adolf Hitler ja Jossif Stalin, kellega oli liitunud Suurbritannia valitseja W. Churchill.

Ühes nurgas pidas oma järjekordset kontserti kunagine menubänd The Beatels, kosmoselennuks valmistus Juri Gagarin, kes huviliste sõnul oli üllatavalt väikest kasvu, rahvale jagas õnnistust Rooma Paavst. Need on ainult mõned näited. Vahakujude näituse muutis huvitavaks ja köitvaks see, et osalised olid pandud teemakohaselt riidesse ning neile oli “kätte antud” ka vajalikku atribuutikat. Näiteks oli kurja nõia käes ka õun, mida ta Lumivalgekesele pakkus.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus