Elustiilipood ratastel

Mööda Eestimaad sõidab ringi valge, kirjadega kaubik – Kristallilafka – väike elustiilipood ratastel. Haapsalus poolvääriskive, viirukeid ja muud eksootilist kaupa müüva Hetkepüüdaja poe väike filiaal.

Koroonaaja ja eriolukorra alguses sulges Hetkepüüdja pood mõneks ajaks oma uksed ning kauples ainult internetis. „Kuna oli kartus, et see võiks kanduda edasi pindadelt, siis panin poe kohe alguses kinni, et keegi ei saaks koos kiviga haigust kaasa,“ meenutas poe omanik Katrin Adamson. „Kivides sobramine on meil ju üks osa ostuprotsessist,“ põhjendas ta.

Katrin Adamsonile on Hetkepüüdja pood väga oluline ning tee selleni pole olnud kerge ega sirge. Tal on muusikaõpetaja ja fotograafi haridus ning töötanud on ta ka põnevates kohtades. „Enne poodi olin graafikadisainer Playtechis, sõbranna kutsus töötuppa, et proovida viltimist. Tema proovis ära, mina jäingi viltima. Tahtsin teha värvilisi ja rõõmsaid asju. See hakkas mulle nii meeldima, et tulin töölt ära ja hakkasin laatadel oma käsitööd müüma. Haapsalus sain nurgakese käsitööpoest ja müüsin seal oma asju. Ühel hetkel omanik tüdis ja pakkus poodi mulle,“ meenutas Adamson.

Haapsalu poes oli müügil valmis käsitöö, käsitöökaubad ja väiksest viisi ka pärlid. Siis läks ise ehete tegemine moodi ja pärlite osakaal kasvas. Pärlite järel tulid poolvääriskivid.

Miks poolvääriskivid?

„See on hea küsimus – aga miks rohi kasvab, miks pilved sõuavad? Inimesed on aastatuhandeid kasutanud ja imetlenud kive ning uskunud, et nende sees on vägi.

Ma isiklikult usun, et on. Aga see on iga inimese tunnetada, kas on või mitte. Kui kivi ei meeldi, siis ära osta ja ära kanna. Sul peab selle kiviga olema hea tunne. Kui ei usu ja kivi meeldib, miks ei võiks kanda. Lähen poodi ja ostan ju neid asju, mis meeldivad,“ arvas Adamson.

Teised põhjused, et on moes, või saab näidata, et selle eest on palju makstud, ajavad ta küll muigama. „Ega kivi kandjat ikka ei kahjusta küll,“ on Katrin Adamson kindel.

„Loota, et ostad kivi ära ja siis ei pea ise midagi oma elu parandamiseks tegema, ei ole ka mõistlik,“ ütles ta.

Kuurortlinn Haapsalu on haiguspuhangu tõttu oma suurüritused enamasti ära jätnud, või vähendatud mahus korraldanud. „Mõtlesin, et tuleb minna sinna, kus on inimesed ja kaevasin välja ammuse idee, teha kristallilafka – pood kaubikus. Seni on kõik tulnud Haapsallu meile külla, siis nüüd meie kord minna neile külla,“ rääkis Adamson.

Lafka on sõitnud kuu aega. Türil, Paides, Rakveres, Pärnus ja käinud väiksemat sorti üritustel.

Kristallilafkas on müügil raamatud, unenäopüüdjad, viirukid, Katrini enda tehtud keraamilised viirukialused ja söödavad kristallid – väga omapärased ja kaunid maiustused. Nende tegemiseks on tal tunnustatud koduköök. Neid teeb Katrin Adamson ainukesena Eestis. Kui poes Haapsalus 200 erinevat kivisorti, kaasas valik neist.

„Valik seesugustes poodides on erinev, me ei telli oma kaupa kõik ühest kohast. Käin väga palju messidel ja otsin erilisi asju, et oleks hea ja omapärane valik,“ ütles Adamson.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus