Elulood on kokku ajalugu

Aastatel 1997-2002 anti mäletatavasti emakeele alal edukatele Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilastele kevaditi üle Eeva Niinivaara fondist makstavaid stipendiume ja preemiaid. Et Eeva Niinivaaraga seotud kevadine kokkusaamine (sügiseti saadakse kokku Eesti-Soome keeleteadlase sünniaastapäeval) ka nüüd, mil Eeva Niinivaara fond statuudi järgi tegevuse lõpetanud, säiliks, mõtlesid Siimusti raamatukogu ja kultuuriseltsi eestvedaja Tiina Mihhailov ning Siimusti Lasteaed-Algkooli juhataja Kaja Reiman välja uue ürituse: Eeva Niinivaarale pühendatud elulugude kirjutamise konkursi. Vallavalitsus kiitis idee heaks ja oli nõus rahastama ning nii saadetigi Jõgeva linna ja valla koolidesse paar kuud tagasi üleskutse, et õpilased paneksid kirja mõne oma lähedase täiskasvanu, ema-isa või vanaema-vanaisa huvitava eluloo ning saadaksid kirjutised konkursile.

Üleskutse võtsid vastu nii mõlema Jõgeva linna gümnaasiumi kui ka Laiuse ja Vaimastvere Põhikooli ning Siimusti Lasteaed-Algkooli õpilased. 33 autori 31 töö hulgast valisid auhinnaväärilised välja kauaaegsed emakeeleõpetajad Siiri Veskis ja Maie Peda, pedagoogist kodu-uurija Hillar Ümar ja Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk. Alljärgnevalt parimate tööde autorid. Esimene koht tõi kaasa 300-, teine koht 250- ja kolmas koht 150-kroonise preemia.

I-III klass

1. Maren ja Grete Lindepuu (Laiuse PK)

2. Gerli Kokk (Siimusti LAK)

3. Pille-Riin Mändoja (Siimusti LAK)

IV-VI klass

1. Kadi-Maarja Võsu (Jõgeva G)

2. Monika Millend (Vaimastvere PK)

3. Ege-Grete Engbusk (Siimusti LAK)

VII-IX klass

1. Taavi Laasik (Vaimastvere PK)

2. Kadi Pint (Jõgeva ÜG)

3. Tanel Kolberg (Jõgeva ÜG)

X-XII klass (esimest ja teist kohta välja ei antud)

3. Katre Mägi (Jõgeva ÜG)

3. Reelika Rätsep (Jõgeva ÜG)

Konkursi lõpetamisele olid kutsutud kõik osalenud ja nende juhendajad. Auhinnatud lugesid oma tööd ka ette. Neid kuulates jäi üle vaid nõustuda ˛ürii liikme Maie Pedaga, kelle meelest õpilased olid oma täiskasvanud lähedastest kirjutades peale eluloofaktide talletanud ka armastuse.

“Inimeste elulugudes kajastub ka ajalugu. Kõik elulood kokku ongi aga ajalugu,” ütles konkursi lõpetamisel ettekandega esinenud Eesti Kirjandusmuuseumi teadur Rutt Hinrikus, kolmeköitelise kogumiku “Eesti elulood” koostaja.

Külalisena viibis noorte elulookirjutajate hulgas Eeva Niinivaara Väike-Maarjas elav vennatütar Maret Terav koos abikaasa Helgoga. Ühiselt käidi keeleteadlase sünnikodu tähistava mälestuskivi juures lilli viimas ja küünlaid süütamas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus