Elistveres on homsest avatud ööloomapark

Elistvere loomapark pakub homsest pühapäevani taas võimalust jälgida oma neljajalgsete asukate toimetamist ka hilistel õhtutundidel. Ööloomaparki korraldatakse Elistveres juba seitsmendat aastat järjest.


Juuli algus on ööloomapargi toimumisajaks valitud sellepärast, et jaanipeod on selleks ajaks peetud, ent ööd veel endiselt valged. Et inimesed loomapargi hilisõhtuse külastamise võimalust agaralt kasutavad, on ööloomapargist saanud traditsioon.

Ja rahvas tuleb meeleldi kohale sellepärast, et hiline aeg lisab pargikülastusele salapära ning paljud loomad on öösel aktiivsemad kui päeval.

Kui ööprogrammi korraldatakse Elistveres, nagu öeldud, juba seitsmendat aastat, siis teist aastat saab seal teoks kohvikute päev. Ajutised kohvikud avatakse reedel kell 13. Kohvikupidajaid on tulemas Juula külast ja mujalt Tabivere vallast, samuti Saare vallast Kääpalt. Nagu mullugi, sõidab, pannkoogipann kaasas, Räpinast kohale Riigimetsa Majandamise Keskuse Kagu-Eesti piirkonna külastusjuht Tiia Ilmet, Elistvere loomapargi omaaegse käivitaja Kaupo Ilmeti tütar. Loodetavasti jätkub mõnel kohvikul suupärase varusid ja külastajate teenindamise tahtmist ööprogrammi ajakski.

Karule torti

Nagu mullugi, saavad kohvikute päeva puhul põnevamat ninaesist ka loomapargi asukad. Karu Karuliinale valmistavad pargi töötajad talle sobiva koostisega tordi, teistele loomadele pakutakse muud maiust. Peotoidu jagamise ring algab karuaia juurest kell 15. Kella 13.30-14.30 liigub pargis aga ringi noor lõõtspillimängija Rauno Koorts.

“Inimestele meeldib lõõtspillimäng kindlasti, aga reedel saame teada, kas ka loomad sellest midagi arvavad,” ütles Elistvere külastuskeskuse teabejuht Elle Mäerand.

Reede õhtul kell 20 on võimalik külastuskeskuses kohtuda ulukibioloog Jüri Tõnissoniga ja vaadata koos temaga filme mõnedest meie metsades elunevatest sõralistest. Laupäeval tuleb aga Elistverre Reti Toriella, kes nimetab end looduseõpilaseks: ta on saanud palju tarkusi lindudelt, loomadelt, puudelt, kividelt, taevalt ja veelt.

“Kohtumine temaga algab kell 18, ent ta lubas kohale tulla juba viis tundi varem. Arvatavasti saavad pargi külastajad tema juhendamisel ka ise selliseid esemeid valmistada, millel looduse vägi sees,” ütles Elle Mäerand.

Nugis osutus rebaseks

Tema sõnul on loomapargis ka mõned uued asukad. Kabehirvedel on näiteks vasikad, aprillis väikese pojukesena parki toodud Rebase-Jussist on aga sirgunud päris suur rebasenoormees.

“Rebase-Juss leiti Haapsalust ja leidja arvas, et tegemist on väikese kivinugisega. Kui ta pisut kasvas, selgus siiski, et tegemist on rebasega. Ent kaks nädalat tagasi toodi meile ka Tartust leitud tõeline väike nugis. Et valge karvastik tal pikalt käppade peale välja jookseb, võibki ta kivinugiseks osutuda,” sõnas Elle Mäerand.

Umbes nädal tagasi täienes loomapargi seltskond veel kährikukutsikaga. Nii talle kui ka nugisele seati eluase sisse närilistemaja kõrvale, ent väga agarad nad end näitama pole. Loomapargi töötajad hellitavad vaikselt lootust, et pargi ilvestel on järelkasvu, ent selle kohta pole praegu veel ühtegi tõestust.

Nii et keda sel nädalal unetus vaevab, võtku ette teekond Elistvere loomaparki. Loodetavasti ei hakka ilmataat pargi öökülastusi väga segama.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus