Elistvere asukate ööelu oli viis päeva avalikustatud

Miks peaks inimesel olema asja öisesse loomaparki? Eks ikka uudishimu tõuka tagant – mida need loomad seal siis öösiti teevad? Kas ainult magavad? Või keeb seal tõeline ööelu?

“Emme, emme, tule ruttu, muidu ilves läheb ära!” hüüdis üks väike plikatirts kolmapäeva hilisõhtul Elistveres ilveste elupaiga lähedal oma emale, kes tütrele nii kiiresti järele ei jõudnud, nagu too ees lippas. 

Ilvesed lasid end imetleda

Suurema muudatuse teebki pimeduse tulekuga läbi ilves, kes on öise eluviisiga loom ja hilistel tundidel paremini nähtav. RMK Elistvere loomapargi juht Sirje Saul ütles, et tänavu olid ilvesed eriti külalislahked.

Ka see hiigelkass, keda väike tüdruk vaatama kiirustas, ei läinud tegelikult kuhugi. Ta istus stoilise rahuga aia ääres ega lasknud ümbritseval melul end segada. Tema ainus jälgimisobjekt tol õhtul oli üle tee asuvas aedikus elav kitsepere. Ilves magab päeval enamasti puu otsas. Okste vahelt paistab silma kõigepealt tema suur saba, mis alla ripub. Seejärel võivad silma jääda ka kõrvatutid.

Aga kitseema ja kaks talle jalutasid rõõmsalt aia lähedal ja näksisid rohtu. “No te võite meid ju vaadata küll, me oleme täitsa kaunid loomad,” ütles kitseema kehakeel. Ja niiviisi aeglaselt ja väärikalt ringi vaadatigi. Ilvesest kitsed end segada ei lasknud, nad teadsid, et täpiline kaslane on kahe aia taga. Looduses nad muidugi ilvesesse nii rahulikult ei suhtuks. Tänavune karm talv on metsas kitsede arvukust oluliselt kahandanud. Suisa nii, et osa jahimehi neid laskma ei kiirustagi. 

Ööloomapargis käis 468 uudistajat

Kolmapäevast pühapäevani oli RMK Elistvere loomapark avatud tavapärasest kauem, loomade öiseid tegemisi sai uudistada kuni kella üheni öösel. Külastajaid käis öötundidel viie päeva jooksul kokku 468, Sirje Sauli sõnul oli seda poole rohkem kui mullu. “Oleme väga rahul, sest reede õhtul oli ju tegelikult laussadu,” märkis ta.
“Kui palaval suvepäeval kipuvad loomad varju hoidma, siis öisel ajal muutuvad nad oluliselt aktiivsemaks,” kinnitas Sirje Saul.

“Inimeste kõrval võib pargi tavatu lahtiolekuaeg pakkuda uudseid elamusi ka loomadele. “Näiteks eelmisel aastal laulis üks seltskond karule unelaulu,” meenutas Saul mullust suve, mil öist lahtiolekuaega esmakordselt katsetati. Tänavu keegi karu Karoliinale küll unelaulu ei laulnud, kuid hästi palju oli väikeste lastega uudistajaid.

Neljapäeva õhtul kohale tulnud ütlesid, et kuulsid ööloomapargist eelkõige tuttavatelt, kes eelmisel õhtul Elistveres olid käinud. 

Unisevõitu Krässu mõnules urus

“No mis sa passid, ma puhkan praegu,” vaatas oma puuõõnest korraks välja unisevõitu kährik Krässu. Ta lasi end südamerahus imetleda ja tõmbas siis pea peitu tagasi.

Aga kähriku kõrvalaedikus elav rebane ei lasknud end üldse segada. Tema tegi mõnusat õhtueelset uinakut sooja kivi peal, ei kergitanud pead ega liigutanud kõrvugi.

Külastajaid muudkui tuli. Põder Tõnu nosis oma õhtust oksaportsu ja vaatas uudistajaid kavala pilguga. Tema püha söömaaega ei saanud keegi rikkuda.

Hoopis teistsugune olukord oli põhjapõtrade juures. Neid häiris miski või keegi väga selgelt. Üks põtradest kõndis minuga poole aediku jagu kaasas ja püüdis oma murest rääkida. Kahjuks ei saanud ma temast aru. Mõne aja pärast loom rahunes ja hakkas sööma. Ehk oli ta siiralt üllatunud, et hilisõhtul pargis ikkagi veel nii palju inimesi ringi jalutab?

Hirvepere tegi  aga  häirimatult oma tavalisi õhtuseid toimetusi.

Öistele pargikülastajatele pakuti ka teed, kohvi ja küpsiseid, looduskeskuse majas oli aga väljapanek huntidest .

Sirje Saul kinnitas, et ööloomapark jääb traditsiooniliseks ürituseks ja järgmisel aastal võib taas tulla loomi uudistama.

i

RMK Elistvere loomapark

i

*Üksikpilet maksab 0,96-3,2 eurot

*Perepilet 6,39 eurot

*Rühmadele alates kümnest inimesest kehtivad erihinnad

*Loomapark on avatud iga päev, juunist augustini on tavapärased lahtiolekuajad kl 10-20

*Loomapargis saab näha 13 liiki imetajaid: euroopa piisonit, rebast, kährikut, oravat, karu, ilvest, metskitse, põhjapõtra, kabehirve, põtra, metssiga, metsnugist ja jänest, lisaks faasaneid ning mitut liiki närilisi

*2010. aastal külastati Elistvere loomaparki ligi 48 000 korral, mida on 3000 võrra rohkem kui aasta varem

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus