Ekspertide sõnul ei tohiks suurveega probleeme tekkida

Kolmapäeval käisid keskkonnainspektorid helikopteriga jälgimas veekogude olukorda Jõgeva- ja Tartumaal ning kinnitasid vaatluse järel, et suurvesi ei tohiks sel aastal suurt kurja teha.

Vaatlusel osalenud inspektorid selgitasid, et suuremad jõed nagu Pedja, Põltsamaa ja Suur Emajõgi on praegu jäävabad. Ka jõgede ääres asuvatel luhtadel ja metsades on enamik lund juba sulanud. Jää all on veel vanajõed ning Peipsi ja Võrtsjärv. 

Trahvid on muutnud paisude haldajad hoolsamaks

Üllatuslikult oli Pedja enamikes kohtades oma sängis. Üle kallaste oli jõgi tulnud paisude eel. Kirnal ja Puurmanis on samuti vett omajagu. Veidi keerulisem on praegune veeseis Põltsamaa jõel, kus enne Kamari paisu ning Pajusi lähedal on suured alad üle ujutatud. Siiski ei olnud sealne olukord inspektorite hinnangul katastroofiline. “Meil ei ole andmeid, et suurvesi oleks Jõgevamaal sel aastal inimeste kodudesse tunginud,” lisas keskkonnainspektsiooni juhtivinspektor Timo Kangur, kes ka ise vaatlusel osales.

Inspektorid jäid rahule ka paisude haldajatega. “Sel aastal on paisud õigeaegselt lahti tehtud, varem on olnud probleeme, et paisude avamisega on hiljaks jäädud ning seega on tekkinud ka mõningatel aladel üleujutus,” selgitas Kangur ning lisas, et ühel jõel asuvate paisude omanikud peaksid tegema jää sulamise ajal pidevalt koostööd. See tähendab, et kui jõe ülemjooksul tehakse pais lahti, siis peab seda tegema ka järgmise paisu haldaja. Veel lisas Kangur, et kindlasti on inimesi teadlikumaks teinud ka trahvi saamise oht. “Varasematel aastatel oleme pidanud siiski mõnele hooletumale paisuhaldajale ka trahvi tegema. Tundub, et sellest on abi olnud,” täiendas Kanguri juttu Keskkonnainspektsiooni Jõgevamaa büroo juhataja Raivo Vadi. 

Suurvesi katastroofi kaasa ei too

Kuigi paisude haldajad on tublit tööd teinud ja luugid  aegsasti avanud, võitlevad nii mõnedki neist suurvee kaasa toodud rämpsuga. Painküla tammi juures luukide avamise eest vastustav Enn Hiiemaa rääkis selle nädala alguses, et kõige enam probleeme tekitab sügisel Vana-Jõgeva külas suvilate juures jõe äärde veetud mööbel, mis nüüd kevadise suurveega allavoolu kaasa tuleb ja paisuluuke ummistab.

“Mul ei ole siin kraanat, et näiteks diivanit luugi eest ära tõsta, ega rasketehnikat, et seda tükkideks lõhkuda,” selgitas nördinud paisuvalvur Enn Hiiemaa. Keskkonnainspektorid soovitavad sellisel puhul sõlmida kokkulepe mõne metsafirmaga, kes aitab häda korral palgid ja ka muu paisuluuke ummistava risu eest ära tõsta või laiali lõhkuda.

Üldisel vaatlusel tundus, et praegu on Jõgevamaa veekogudel kriitiline veetaseme piir käes ning edaspidi peaks veetase igal pool langema hakkama. Seda loomulikult juhul, kui ei tule kardinaalset ilmamuutust, näiteks ei hakka sadama paduvihma.

Siiski ei ole keskkonnainspektorite hinnangul paanikaks põhjust ning suurvesi ei tohiks kõigi eelduste kohaselt tänavu suuri kahjusid kaasa tuua.

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus