Eksinud inimese päästnud pälvisid tiitli “Tubli tegu”

 

16. jaanuari õhtupoolikul hakkas kuus Jõgeva politseinikku otsima Adavere lähistel metsa eksinud naist. Pärast ligi neli tundi kestnud otsinguid leiti naine alajahtunult, kuid siiski elusalt üles ning kiirabi toimetas ta Tartu Ülikooli kliinikumi. Inimese elu päästnud politseinikud pälvisid sellega prefekt Tarmo Kohvilt “Tubli teo” tiitli.

Jõgeva politseinikud Hanno Riisk, Arsi Alavere, Jüri Jõessar ja välijuht Kalle Sepp said eksinust teate vahetult enne oma vahetuse lõppu. Operatsiooniga liitusid ka uue vahetuse mehed Alar Sadam ja Mikk Tehvan.

Eksinud naine helistas politseisse ning rääkis, et on juba umbes kaks tundi ekselnud ja kardab, et ei jõua enam varsti külma tõttu edasi liikuda. Välijuht Kalle Sepp ja patrullpolitseinik Jüri Jõessar meenutasid, et külmakraade oli tol õhtul väljas umbes kümme ning külmatunnet suurendas  tugev tuul.

Naine tahtis Puiatu laudast töölt tulles otse läbi metsa Adaverre minna, kuid pimedus, külm ilm ja sügav lumi eksitasid ta sootuks.

Järva- ja Jõgevamaa piiril asuva Puiatu lauda juurde läksid kella seitsme paiku välijuht Alar Sadam ning seda piirkonda täpsemini tundnud konstaabel Arsi Alavere. Sadam leidis lauda juurest arvatavad eksinu jalajäljed ning asus neid mööda naisele jooksuga järgnema.

Samas oli eksinul juba tema endi sõnade kohaselt kahetunnine edumaa ja pimedas ei adunud naine enam õiget suunda, mis tema leidmist oluliselt raskendas. Õnneks oli tal kaasas mobiiltelefon ning sellega olid politseinikud temaga pidevas kontaktis. Telliti ka positsioneerimine, mis andis paraku väga umbmäärase tulemuse. Selle järgi saadi vaid teada, et naine asub Adavere masti läheduses viiesaja meetri raadiuses. 

Tõsine külmumisoht

“Päris huupi ei saanud me mehi külma ja pimedaga metsa järele saata, liiatigi kui polnud teada, millises suunas eksinu liigub,” meenutas välijuht Kalle Sepp. Metsas eksinut jalgsi otsinud Alar Sadam lisas, et lumi oli vähemalt põlvini ning liikumine väga raske. Ka taskulamp kippus tema sõnul aeg-ajalt streikima. Mees sumpas mitmeid kilomeetreid sügavas lumes ning ületas kuivenduskraave.

Metsa servas olnud politseinikud käivitasid autode sireene, panid tööle vilkurid ja lasksid taevasse signaalrakette, mida eksinu väidetavalt ka nägi ning sellest telefonis teada andis. “Kartsime, et naine võib vette kukkuda, sest seal lähistel voolas Põltsamaa jõgi. Palusime tal kuulata, kummal pool temast voolab jõgi, ning kui ta vastas, et jõgi on temast paremal, saime aru, et naine ei liigugi Adavere suunas, vaid hoopis Järvamaa suunas,” rääkis Kalle Sepp, kes soovis välja kutsuda ka helikopteri, sest eksinu rääkis telefoni, et tahab hakata riideid vahetama. See oli märk, et naist ohustab külmumine. 

Otsetee kaheksa korda pikem

Siiski jõudis Alar Sadam kell 22.35 eksinud naiseni. Kohalik traktorist Peeter Römmel tõi politseiniku ja eksinu metsast välja ning kopteri abi seekord tarvis ei läinud. Naise kehatemperatuur oli langenud juba kriitilise 33 kraadi piirini. Jalas olnud kummikud olid lund täis, ihuliikmed kanged, kuid siiski suutis ta enne kiirabiautosse viimist oma päästjaid tänada.

Sel korral oli eksinul õnne, sest tal olid kaasas mobiiltelefon ning ka taskulamp, mis mõnda aega valgust näitas. Samas rõhutasid politseinikud, et mitte kunagi ei ole mõtet valida pimedal ajal otsemat teed läbi metsa.

“Kui naine oleks mööda sõidutee äärt töölt koju jalutanud, oleks tal selleks kulunud ehk pool tundi. Mitte kunagi ei tasu sellistes oludes hakata läbi metsa otseteed otsima,” manitses välijuht Kalle Sepp. Otsingud kestsid ligikaudu neli tundi ning eksinu oli leidmise ajal üsna raskes seisus, kuid siiski elus. Ta oli kõndinud umbes viisteist kilomeetrit.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus