EKRE Eesti suurimaks erakonnaks? Liiga paljust tuleks loobuda

Kõik madalamalt peaministriparteiks tõusnud Eesti erakonnad on pidanud oma varasemaid positsioone pehmendama. Kas Martin Helme juhitud EKRE on selleks valmis?


Teie loete neid ridu reedel, aga kirjutan ma kolmapäeval, mitu päeva enne EKRE kongressi, kus erakonna uueks esimeheks saab Martin Helme. Mul pole mingit põhjust karta, et kolumn on avaldamise hetkeks äkki aegunud. Mart Helme enam ümber ei mõtle, keegi teine oma kandidatuuri üles seada ei saa ja pole tahtnudki.
Nii kindlalt on suuruselt teine valitsuserakond isa ja poja Helme kontrolli all. Aga see ei ole muidugi üllatus.

Kas midagi muutub?

Väike üllatus oli tõepoolest, et ligi pool aastat liikunud kuuldused Mart Helme EKRE esimehe kohast loobumisest Martin Helme kasuks osutusid õigeks. EKRE on nii tülikas nähtus, et pea kõikidel teistel erakondadel ja poliitikutel on paratamatu soov uskuda iga juttu, mis kuidagi viitab konkurendi nõrkusele või ebastabiilsusele. Nii neid kuuldusi ka liigub ja paljud pole tõele vastanud.
Küsimus on, kas Eesti poliitikas midagi olulist EKRE esimehevahetuse mõjul üldse muutub ja kuidas?
Ühes pikemas usutluses enne kongressi – ERR-i venekeelse portaali otsesaates, mida juhtis Ildar Nisamedtinov – tegi Mart Helme viite 20. sajandi ajalukku, nii nagu talle meeldib, ja ütles, et Hiina diktaator Mao juhtis riiki ka ilma formaalse ametita. Sõnum on seega, et Mart kavatseb Martini selja taga ikkagi erakonda valitseda. See on kena kujund, aga poliitikas on ametlikel positsioonidel reeglina suurem tähendus, kui nende põlgajad tunnistada tahavad.
Teisalt on nii Mart kui Martin Helme püstitanud uuele esimehele 2023. aasta riigikogu valimistele vaadates väga kõrge eesmärgi – EKRE peab võitma parlamendis suurima arvu kohti ja saama valitsuse moodustajaks.

Muutusi on vaja teha

Selline siht muidugi tähendab, et muutusi senistes positsioonides ja taktikas on EKRE-l vaja teha ja mitte vähe.
Eestis saab peaministri parteiks erakond, kel on 101-kohalises riigikogus vähemalt neljandik kohtadest. Kui erakondi on vähem, kui praegused viis, siis peab kohti olema vastavalt rohkem. Igal juhul räägime pigem 30 kui 25 saadikust.
EKRE-l on praeguses riigikogus 19 saadikut, mida on kaks korda enam kui eelmises koosseisus. Selline kohtade arv näib ka olevat ülempiiriks, kuhu võib jõuda, kui ei ole soovi või oskust valimistel kõnetada kõiki olulisi valijate rühmi Harjumaa 30-aastastest kahe lapse emadest Kohtla-Järve venekeelsete tööliste ja Võrumaa pensionärideni. Mäletame kõik, kui püüdlikult on Reformierakond oma valimisreklaamides Andrus Ansipi ajast alates pensionäridele eraldi sõnumeid edastanud. Jüri Ratase perioodi Keskerakond on omakorda suurt vaeva nägemas Tallinna ja Harjumaa nooremate eestlastega.
Ja samas on taas Keskerakonna venekeelsete valijate näitel näha, kuidas ükski toetajate rühm ei ole erakonna külge lukustatud.
EKRE toetus on küll kõigi küsitluste järgi Eesti erakondade seas püsivalt kolmandal kohal, kuid liigub võrreldes Reformierakonna ja Keskerakonnaga siiski madalamas vahemikus. Alates riigikogu valimistest 2019. aasta märtsis on see teinud vähe kõrvalekaldeid 16–18 protsendi koridorist, mis vastab ka valimistulemusele.
Seega peab EKRE parlamendis senisest 10 võrra suurema kohtade arvu võtmiseks pöörduma nende valijate poole, kes neisse praegu kriitiliselt suhtuvad. Naised, nooremad inimesed linnades, venekeelsed valijad. Eelpoolviidatud ERR-i intervjuus toetas seda loogikat ka Mart Helme ise, kirjeldades, kuidas Reformierakonnalt ja Keskerakonnalt oleks kummaltki võimalik võtta kolme-nelja protsendipunkti ulatuses toetajaid.
Aga see tähendab muidugi, et tuleb minna sama teed, mida omal ajal on Reformierakond ja Keskerakond käinud ehk pehmendada oma kõige polariseerivamaid seisukohti ja võtta märgilisi, kuid seni võõraid positsioone üle konkurentidelt ja vastastelt. Ka tuleks tuua erakonda nähtavatele kohtadele uusi inimesi, kes profiililt erineksid EKRE praegusest peavoolust ning võiksid meeldida Keskerakonna, Reformierakonna ja sotside valijatele.
Ausalt öeldes ei tundu selline areng tõenäoline. Martin Helme on ideoloogilisem poliitik kui Mart Helme ja seega võiks pigem eeldada retoorikas tsentrist kaugemale liikumist. Samuti ei ole usutav, et maailmavaatest hoolimata tahaksid Helmed kellelegi loovutada osagi kontrollist, mis EKRE valikute üle raske tööga saavutatud on.
Loogilisem näib, et sõnumid valimistel esimeseks erakonnaks tõusmisest on mõeldud Mart Helme esimehe kohast loobumist selgitama ja toetama. Peab ju olema suur eesmärk, et nii suurt muutust teha.

ANVAR SAMOST, kolumnist

blog comments powered by Disqus