Põltsamaa arstid asusid eile uues tervisekeskuse hoones esimest korda patsiente vastu võtma. Ajal, mil perearstikriis kimbutab ennekõike maapiirkondi, on uued hooned olulise tähtsusega.
Olgugi et tervishoiutöötajate arv hakkab veidi kasvama, ei saa mööda tõsiasjast, et ennekõike jäävad maapiirkonnad vaeslapse ossa. Tihtilugu ei jõua eriala lõpetavad noored maale, või kui jõuavad, otsivad mingi hetk ikkagi võimalusi suuremasse linna siirdumiseks. Ja ega midagi ette heita ka ei saa, sest tihtilugu kipuvad maal tingimused suurlinnaga võrreldes tagasihoidlikumad olema.
Kuid uus süsteem, mis toob maapiirkondadesse uue ilmega tervisekeskused, annab lootust, et ehk meelitavad paremad tingimused ja uudsus arstid, õed ja teised tervishoiutöötajad ikkagi maale. Ja kui mitte kohe, siis võib loota, et pikapeale ikkagi.
Muidugi peab mõistma, et mitte ainult uus ja värskelt värvitud sein pole see, mis arste siin kinni hoiaks, aga siin on tervel kogukonnal oluline roll. Teha elu nii põnevaks, et mõtet suurlinna minekust ei saagi tekkida. Ja olgem ausad, kui on rohkem elu, püsib ka inimeste meeleolu kõrgemal ning see tähendab pikemalt elatud aastaid.
Aga kui me kogukonnana tegeleme elu põnevamaks muutmisega, tuleb keskenduda värskemale välisilmele ja sellele, et nii muutub ka väiksemas kohas töötamine märksa toredamaks. Sest seni pole suudetud võluvitsa mõelda, mis ühe hooga perearstikriisi leevendaks. Astume siis esialgu pisikesed sammud.