Eestist sai Schengeni õigusruumi täieõiguslik liige

Helsinkisse või Riiga saab sõita nagu Tartusse või Tallinnasse, Eestist Portugali võib sõita läbi Euroopa ilma piiridel peatust tegemata, teatas siseministeerium.


Schengeni õigusruumi täieõigusliku liikmena hakkab Eesti väljastama ka Schengeni viisasid, millega on võimalik liikuda kõigis liikmesriikides.

 

Eesti liitumist Schengeni õigusruumiga saabub 21. detsembril Tallinna sadamasse tähistama Portugali peaministri juhitav Euroopa Liidu  riikide  ja Euroopa Komisjoni esindajate delegatsioon. Päeva pidulik osa saab alguse Tallinna Sadama D-terminalis, kui laevaga Tallink Superfast saabuvad Eestisse Soome peaminister Matti Vanhanen ning teised Soome, Rootsi, Norra ja Islandi valitsuste esindajad. Kõnedega esinevad üritusel president Toomas-Hendrik Ilves, Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso ning Portugali peaminister José Socrates. Pidulik osa kulmineerub ilutulestikuga Admiraliteedi basseini ääres kell 16.15.

 

Pärast piduliku osa lõppu annavad ühise pressikonverentsi siseminister Jüri Pihl, Euroopa Komisjoni volinik Franco Frattini, Leedu siseminister Regimantas ?iupaila ja Rootsi justiitsminister Beatrice Ask.  

 

Eestist suundub Euroopa Liidu ja Schengeni riikide valitsuste esindajate delegatsioon edasi Bratislavasse, et 22. detsembril jätkata pidulike avaüritustega Austria, Slovakkia ja Ungari piiril ning Itaalia ja Sloveenia piiril.  

 

Tähistamaks Schengeni õigusruumi laienemise pidulikku hetke süttis eile Tallinna sadamas sümboolne Schengeni merevärav. Võimsate pro?ektoritega on kujundatud Tallinna sadama sissepääsule valgusvärav, mis jääb põlema reede südaööni. Merevärav on kõige paremini näha pimedal ajal Kadriorust kuni Viimsini. Pro?ektorikiired tervitavad kõiki täna Tallinna Sadamasse saabuvaid ja lahkuvaid reisilaevu.   

 

Seoses Schengeni avatseremooniaga kaasnevate liikluskorralduse muudatustega peaksid täiendava ajakuluga arvestama 21. detsembril ajavahemikus kella 14-18 Tallinna Sadama ja Lennujaama vahelisel marsruudil liiklejad. Samas on Schengeni õigusruumiga liitumine suureks edasiminekuks Tallinn-Helsingi-Rostock liinil reisijatele, sest alates 21. detsembrist ei pea Eestist Saksamaale sõites tänu ühisele viisaruumile enam Helsingi sadamas täiendavat passikontrolli läbima.
Vooremaa

blog comments powered by Disqus