Eestis algas teatriaasta

Teatriaasta koordinaatoriks ja põhitegevuste korraldajaks on sihtasutus Eesti Teatri Festival. Teatriaasta iga kuu pühendatakse mõnele Eesti kutselisele teatrile või teemale Eesti teatris. Jaanuaris on tähelepanu keskmes Viljandi Draamateater Ugala, kes just sel kuul oma 80. sünnipäeva tähistab, veebruaris Tallinna Linnateater, kel täitub 40 tegutsemisaastat, märtsis sajand tagasi kutseliseks teatriks saanud Vanemuine, aprillis muukeelne teater, mais laste- ja noorteteater, juunis Rakvere Teater, juulis vabaõhuteater, augustis nn uued teatrid, septembris Rahvusooper Estonia, oktoobris Pärnu Endla Teater, novembris Eesti Draamateater ja detsembris taas nn uued teatrid.

Erinevalt kalendriaastast on Eesti Teatri Aastal kolmteist kuud: 2007. aasta jaanuar on pühendatud teatriharidusele Eestis.

Mahukas teleprojekt

Teatriaasta projekti on kaasatud ajaleht Postimees, mis avaldab tavalisest suuremas mahus ja ülevaatlikumaid teatriartikleid, ning Eesti Televisioon. Koostöös sihtasutusega Eesti Teatri Festival ja Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti Sihtkapitaliga valmib Eesti Televisioonis 13 tunnist dokumentaalfilmi, mis, nagu teatriaasta kuudki, keskenduvad ühele teatrile või teatripildis juuri ajanud nähtusele. Filmides tuleb juttu nii teatrite minevikust kui ka sellest, kuidas elavad teatrid täna, mil Eestis on kutselist teatrit tehtud juba sada aastat.

Lisaks teatrifilmidele jõuavad eetrisse igareedesed teatriõhtud ja portreesaated näitlejatest. Teatriõhtutel näeb möödunud aegade menulavastusi ja sootuks uusi salvestusi. Portreedegi hulgas läheb kordussaadete kõrval sügisel eetrisse viis uut näitlejaportreed, mille kangelasteks on Ain Lutsepp, Toomas Suuman, Aivar Tommingas, Maarika Vaarik ja Aleksander Eelmaa.

Teatriaasta teleprojekti esimest vilja on vaataja juba näinud: 1. jaanuaril oli eetris Eesti TV, Shop of Dreams’i ja Eesti Teatri Festivali koostöös valminud mängufilm-mõrvamüsteerium “Libahundi needus”, tuleva aasta esimesel päeval läheb eetrisse teinegi teatriteemaline mängufilm, mis elustab Eesti teatriloo müüte ja kunagi elanud legendaarseid teatriinimesi.

Mõistagi kannab Eesti Televisioon üle ka teatriaasta ühe tipphetke ? Eesti teatri aastaauhindade üleandmise, mis leiab aset 27. märtsil Vanemuises. Sellele lisandub auhinnasaajaid ja nende tegemisi tutvustav dokumentaalsaade.

Rändteater toob teatritule

Eesti Teatri Aasta näitus, mida eksponeeritakse 12. jaanuarist 26. veebruarini Tallinnas Rotermanni Soolalas ning hiljem rändnäitusena mitmel pool Eestis, toob vaatajani kogu Eesti teatri ajaloo August Kotzebuest ja 1784. aastal loodud Saksa Asjaarmastajate Teatrist kuni tänaste teatrisündmusteni. Traditsioonilistele stendimaterjalidele lisanduvad teatriajalooga seotud esemed, nagu Theodor Altermanni piip või Karl Menningu torukübar, samuti osalusmasinad ehk nupumasinad, mis testivad ja samas harivad noort näitusekülastajat. Lastel on võimalus aimu saada ka teatri lavatagusest maailmast: valguse sättimisest, stangede liigutamisest, lava kujundamisest jne.

Veel kuuluvad teatriaasta kavva septembris põhiliselt Tartus toimuvad festivalid OmaDraama ja Balti Teatrisügis ning teatritule viimine läbi suvise Eestimaa. Teatrituli süüdatakse esimese eestikeelse näitemängu 190. sünnipäeva ja selle autori August von Kotzebue 245. sünniaastapäeva auks juuni algul Tallinnas. Samal kuul jõuab see Tartusse Jaama tänavasse, kus sündis “Saaremaa onupojaga” eesti rahvuslik teater ja kus nüüd, 136 aastat hiljem sedasama tükki Emajõe Suveteatri esituses mängitakse.

Juuli keskpaigast alates liigub teatrituli mööda Eestimaad ringi koos põhiliselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Viljandi Kultuuriakadeemia teatritudengitest koosneva rändteatri trupiga, mis külastab maakondlikke teatripäevi ja annab neil etendusi. Jõgevamaa teatripäev saab teoks 22. juulil Põltsamaa lossihoovis.

Eesti kutselise teatri sünnipäevapidu peetakse 12. augustil Tartu laululaval. Seal toimuval suurel sünnipäevakontserdil esinevad Eesti teatrite näitlejad ja lauljad, keda saadavad Vanemuise sümfooniaorkester ja instrumentaalansambel. Kontserdile järgneb tuletseremoonia Vanemuise suure maja esisel nõlvakul. Samal päeval avatakse Vanemuise ees Karl Menningu ausammas.

Head teatriaastat kõigile!

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus