Eesti Uisuliit pöörab näo kiiruisutamise poole

Eesti Uisuliidult 2017/2018 hooaja eest tunnustuse pälvinud on panustanud sportlaste ja treeneritena kiiruisutamisse. Organisatsiooni juhtkond usub, et kiiruisutajate silmapaistev edu suurendab veelgi selle spordiala populaarsust ja parandab võimalusi toetuse saamiseks sponsoritelt. Kiiruisurahvas ootab, et Tallinnas valmiks uus rada, kus saaksid harjutamas käia ka Adavere sportlased.


Hetkel maailma kuulsaim Eesti talisportlane Saskia Alusalu märkis, et tal on väga tänulik Eesti Uisuliidu kõrgeima tunnustuse „Uisuliidu Täht” eest. „Möödunud hooaja tähtsündmuseks olid loomulikult olümpiamängud ning seal ühisstardiga sõidus saavutatud neljas koht. Kuid samas näitas kogu hooaeg stabiilsust ja arengut – kaheksas koht maailmakarikasarja üldarvestuses ning viis uut Eesti rekordit. Mul on väga hea meel, et tunnustati nii mu esimest treeneri Väino Treimani Adaverest kui ka Tristan Loyd. Olen mõlemale tänulik, neil on minu karjääris suur roll.”

Marten Liivil puhkus läbi

„See on muidugi hea, et uisuliit märkab mind.  Möödunud hooaja saavutustest on kindlasti esikohal olümpiamängudel saadud 18. koht 1000 meetri distantsil.  Samuti olen õnnelik selle üle, et Erfurti MK etapil õnnestus sõita 1000 meetrit A-divisjonis ning tulla üheksateistkümnendaks. Kindlasti märgiksin ka detsembrikuus toimunud Calgary MK etapi 1000 meetrit, kus  tegin Eesti rekordi ja tänu sellele tagasin ka endale koha Eesti olümpiakoondises,” ütles Liiv.

„Nüüdseks on puhkuseperiood läbi, treenin juba nii jalgrattal kui ka rulluiskudel. Järgmine võistlus on tõenäoliselt rulluisutamises 2. juunil Kuressaares. Loodan, et ka uisuliidu tegevuses laabub kõik laitmatult nagu ka eelmistel hooaegadel,” rääkis „Uisuliidu Tähe” pälvinud Marten Liiv.

Ka tema  tunneb heameelt nii Väino Treimani kui ka rahvusvahelise treeneri tunnustamise üle.

Adavere tütarlapse Tuuli Vaheri sõnul tuli talle parimaks nooreks kiiruisutajaks valimine meeldiva üllatusena. „Tavaliselt tunnustatakse ühte juuniori, kuid seekord tõsteti esile kahte. On hea meel, et nii mind kui ka Joonas Valget on märgatud.

Saskia Alusalu ja Marteni Liivi edu maailmakarika etappidel ja olümpiamängudel on aidanud Eesti kiiruisutamise uuesti maailmakaardile tuua. Loodan, et need sportlased lisasid paljudele inspiratsiooni. Arvan, et kiiruisutamises võiks harrastajatele veelgi rohkem treeninggruppe luua,” rääkis Vaher.

Oma tulevikuplaanidest rääkides ütles Tuuli Vaher, et välismaale uisutama siirduda tal kavas pole. „Pärast gümnaasiumi tahan jätkata haridusteed ülikoolis. Soovin aidata teisi inimesi, mistõttu on kavatsus õppida füsioteraapiat või kehakultuuri.”

Valmib uus uisurada

Eesti Uisuliidu poolt parimaks treeneriks valitud Väino Treiman peab praegu kõige olulisemaks, et Tallinnas valmiks lastele mõeldud kiiruisurada. „Plats on olemas ja torud all ja rada võiks tööle hakata. Tallinna linnal pole hetkel külmutusagregaati, probleem on aga tänavu lahenemas. Oluliseks on peetud ka rajale katuse ehitamist. Kõige enne tuleb rada siiski valmis ehitada. Adaveresse oleks sellise raja ehitamine liiga suur investeering. Kui saame käia treenimas Soomes ja Valgevenes, siis on ju võimalik ka Tallinna minna.”

Eesti Uisuliidu juhatuse liige  ja nüüdne asepresident, poliitik ja ettevõtja Aivar Kokk ütles, et hakkas uisuteemadega põhjalikumalt tegelema Kalevipoja Uisumaratone ja Kalevipoja Rulluisumaratone organiseerides.

„Väga oluline on leida sponsorid ja toetajad kiiruisutamisega tegelevatele tippsportlastele ja järelkasvule laste ja noorte hulgast. See on läbirääkimiste teema ja sageli ka eitavate vastuste saamine. Praegu kestavad läbirääkimised üleriigiliste suurte ettevõtetega, kes on valmis uisutamisse panustama. Kiiruisutamise mainele mõjuvad kindlasti hästi Saskia Alusalu ja Marten Liivi säravad tulemused.

Väino Treiman on aga väga hea eeskuju paljudele noortele treeneritele. Teda võib nimetada kiiruisutamise treeneriks nr. 1 Eestis. Rõõmu tasub tunda sellest, et noored kiiruisutajad on tahtmist täis ja valmis järjest uuteks saavutusteks. Tänuväärne on ka kogukonna ja perede toetus,” lausus Eesti Uisuliidu asepresident Kokk.

Ta peab oluliseks tuua välja sedagi, et nii Tallinnas kui Adaveres on olemas heatasemeline uisulaenutus. „Kui noor tahab hakata tegema kiirusutamisega, ei tohiks asi uisupaari taha jääda.”

„Eesti Uisuliidus konkureerivad omavahel kiiruisutamine ja iluuisutamine, kuid sportlik konkurents on normaalne ja teretulnud. Kui on tulemusi, on õigust rohkem kaasa rääkida, ja kiiruisutamine on seda ka näidanud,” arvas Jõgevamaa Spordiliidu Kalju tegevjuht Uno Valdmets.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus