Eesti taimekasvatusinstituudi uue maja juurde valiti kunstiteos

ETKI endise direktori Mati Koppeli viimasel tööpäeval rääkisime temaga kunstivõistluse, millega otsiti ETKI valmiva teraviljaaretuskeskuse juurde kunstiobjekti, võidutööst ‒ sepa ja metallikunstniku Fred Truusi ja Rainer Kaasik-Aaslavi kavandist nimega Tera. Mati Koppel oli ETKI esindaja konkursi žüriis.


„Võidutöö jäi kõigile žüriiliikmetele positiivselt silma oma suuruse poolest. Ta on niisuguses mõõtkavas, et paistab kindlasti silma. Suurus sobib hoone suurusega väga hästi. Teised äramärkimist leidnud tööd olid samuti tugevad. Et meil on teravilja aretuskeskuse hoone, siis Tera on ju otse selle hoone sisuga seotud. Oli teisigi teraviljast inspireeritud töid ‒ Võrsed ja Jõgeva Kuldne. Aga midagi jäi proportsioonis natuke puudu. Minu esmamulje oligi, et Tera on inspireeritud instituudi logost ja seegi on Tera tugevus, sest kui Seemne tänava äärde on kavas teha ETKI-le uusi hooneid juurde, siis jääks see nii-öelda instituudi värava ette. See peab kohe pilku püüdma.“

Kokku oli konkursile esitatud 19 tööd, neist viimasesse vooru jõudis viis. Peale võidutöö Tera, veel teraviljadest inspireeritud valgusti Jõgeva Kuldne ning Võrsed. Objekt nimega Küllusesarv ja postamendil büst Kapsapea. Neist viimane üsna humoorikas. „See oli, jah, omamoodi,“ muigas ETKI endine direktor.

„Minu meelest võiks autor püüda seda Palamusele müüa, arvestades, et Oskar Lutsu üks tuntumaid novelle sellist pealkirja kannab. Konkursieeskirja järgi ei saa ühtegi esitatud tööd mõnele järgmisele konkursile pakkuda, aga minu meelest ta Palamuse muuseumi sobiks,“ lisas Koppel.

Valitud kunstiobjekt, roostevabast terasest, ligi viie meetri kõrgune stiliseeritud viljatera, mis on ette nähtud alusel pöörlema, kerkib ETKI valmiva teraviljaaretuskeskuse ette hilissügiseks. Fred Truusi sõnul läheb juba lepingute vormistamisega vähemalt kuu.

„Idee oli mul enne olemas, kui konkursitingimusi sisaldava faili lahti võtsin. See tuli ikkagi abstraktse ja võimalikult minimalistliku seemne kujutamisest,“ rääkis autor.

Töö teostab OÜ Ferrorist, mille omanik ja peamine töötegija ongi sepp Fred Truus. Suurel määral on ta ka kogu projekti teostaja. Mahukaimaks tööks peab ta objekti lõplikku viimistlust, poleerimist.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus