Eesti selle sajandi külmarekordi mõõtmisest möödub 15 aastat

11. jaanuaril 2003. aastal mõõdeti Jõgeval Eesti käesoleva sajandi külmarekord – miinus 36,7 kraadi. Selle sündmuse tähistamiseks püstitati Uku keskuse ette, Piibe maantee äärde, külmasammas, millel on Eesti absoluutse ja 21. sajandi külmarekordi temperatuurinäidud.

Juba 2002. ja 2003. aasta vahetus oli pakaseline ja 1. jaanuaril langes minimaalne õhutemperatuur -30,9 kraadini. Külm kippus uusaastasaluudi vaatamisel näpistama ja toast sooja otsima. Järgnevaks mõneks päevaks ilm natuke soojenes, kuid 7. jaanuaril mõõdeti Jõgeval -35,6 kraadi ning siis 11. jaanuaril praeguse sajandi külmarekord -36,7 kraadi.

-35 kraadist pakast registreeriti tol talvel paljudes kohtades Ida- ja Kagu-Eestis. Õnneks oli lund külmade ajal maas rohkesti. Jõgeval oli külmarekordi mõõtmise hommikul lumikatte paksus juba 20 cm, mis kaitses lume all talvituvad taimed külma eest korralikult ära. Viljapuud ja marjapõõsad said külmakahjustusi. Muld külmus Jõgeval tol talvel kuni 80 sentimeetri sügavuseni, paiguti ilmajaamade andmetel Eestis ligi ühe meetri sügavuseni.

Pärast käesoleva sajandi külmarekordi mõõtmise talve on enam kui -30kraadist pakast esinenud Jõgeval viiel talvel ja -35 kraadist ühel talvel (2011./2012. a talvel).

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus