Eesti Rahvusmeeskoor annab Jõgeval suurejoonelise kontserdi

Eesti noor ja andekas dirigent Ülle Tuisk annab esimest korda Eesti Rahvusmeeskooriga kontserte Tallinnas, Kullamaal ja Jõgeval. Pealkirja „Hinge sügavusest“ alla koondatud kava on kokku pandud vene vaimulikust koorimuusikast.

„Mind on alati paelunud vene vaimuliku koorimuusika juures selle tundelisus ja paindlikkus. Massiivsed forted, õhkõrnad, samas kandvad pianod, fraasi kulgemine, teksti kõla – kõik see loob väga erilise õhustiku ja meeleolu. Ka minu esimesed katsetused kammernaiskooriga Sireen olid just vene õigeusu muusikaga ning sealt alates on armastus ja imetlus vene vaimuliku koorimuusika vastu ainult süvenenud ja kasvanud,“ rääkis Ülle Tuisk.

Kontserdil ettekandele tulevad teosed on kirjutatud mitme sajandi vältel, näiteks vene heliloojate Tšesnokovi ja Lvovski teoste loomiseaeg jäi 19. sajandi lõppu. Alfred Schnittke 1985. aastal valminud „Koorikontserdist“ kõlab kaks osa. „Koorikontserdile“ on teinud meeskooriseade rahvusmeeskoori laulja ja helilooja Aare Kruusimäe ning selle seade esiettekanne toimus Kaspars Putninši juhatusel 2008. aastal.

Sergei Rahmaninovi 1915. aastal kirjutatud „Vesprid“ on erandlik teos nii omas ajas – esimese maailmasõja raskes õhustikus – kui ka helilooja loomingu üldises kontekstis. 15osalise teose venekeelne pealkiri „Vsenotšnoje bdenje“ tähendab kogu öö kestvat jumalateenistust, mida täiemahuliselt peeti vaid kloostrites. Sel kontserdil esitatakse kolm osa. Kavast ei puudu ka maailma esiettekanne, selleks on Riho Esko Maimetsa „Keerubite laul“, mis on kirjutatud 2018. aastal Eesti Rahvusmeeskoorile Ülle Tuisu tellimusel.

Ülle Tuisk alustas oma muusikateed Tallinna Nõmme muusikakoolis viiuli erialal, hiljem jätkas muusikaõpinguid Pärnu muusikakoolis klaveri erialal. 2007. aastal astus ta H. Elleri nimelisse Tartu muusikakooli Lauri Breede dirigeerimisklassi. Õpingute kõrvalt juhatas Ülle oma esimest koori – mäluasutuste segakoori MaSk. 2010. aasta kevadel sai ta Kolme Kooli dirigeerimiskonkursil II koha. 2010. a. jätkas ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ants Sootsi dirigeerimisklassis. 2011. a. sündis Ülle Tuisu ja Tiiu Ivanova koostöös kammernaiskoor Sireen.

Lisaks on Ülle olnud Kammerkoori Crede peadirigent (2012-2014), juhendanud Tallinna Tehnikaülikooli meesansamblit ja teinud koormeistritööd kammerkooris Voces Musicales.
Laulu alal on Ülle juhendajateks olnud Urve Tauts, Uku Joller ning hetkel täiendab ta oma vokaalseid oskusi Kaia Urbi juures.

Koorilauljana on ta kuulunud Eesti Kontsertkoori, Euroopa Kooriakadeemia ja mitmete projektkooride ridadesse. Alates 2016. aasta jaanuarist laulab Ülle Eesti Filharmoonia Kammerkoori põhikoosseisus. Solistina on Ülle koostööd teinud Voces Musicalese, Corelli Music kontserdiagentuuri, Eesti Segakooride Liidu, Eesti Kammerkooride Liidu, Eesti Rahvusringhäälingu Segakoori ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. 2016. a. sügisest töötab Ülle abidirigendina Inseneride Meeskoori juures. Eesti Kooriühing tunnustas Ülle Tuisku 2016. aastal noore dirigendi aunimetusega.

Jõgeva kultuurikeskuses algab kontsert reedel, 11. mail kell 19.  

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus