Eesti Post sulgeb Puurmani postkontori

Käesoleva aasta 9. märtsist pole Puurmani inimestel enam kohalikku postkontorisse asja, sest Eesti Post ehk uue nimega Omniva on otsustanud selle uksed jäädavalt kinni panna. Kohalik ainus töötaja on koondamisteate juba kätte saanud.


On tavaline tööpäev, kell näitab pisut üle keskpäeva. Puurmani postkontori väikeses ruumis on kuus-seitse inimest. Paar vanemat prouat valivad hoolega postkaarte. Et oleks varu, nagu nad arutavad. Noor ema valib lapsele raamatuid.

Postkontorisse tuleb heleda jopega naine ja ulatab üle leti klienditeenindajale lille – sõbrapäeva puhul. Naine räägib, et nädala lõpupoole ta Puurmanisse tulla ei saa ning kasutab nüüd võimalust. “Mind on siin alati väga hästi teenindatud,” põhjendab ta lille kinkimist. Liisa-Marie elab tegelikult Põltsamaa lähedal, kuid käib tihti sugulaste juures Puurmanis. Sellepärast kasutab ta ka kohaliku postkontori teenuseid. Kuulnud, et 9. märtsist jääb postkontor suletuks, muutub naine väga nukraks. “Kust ma siis oma välismaal ja ka kaugemal Eestis elavatele lastele ja lapselastele pakke hakkan saatma,” küsib ta nukralt.

Postkontorit on inimestele vaja

Liisa-Mariele on meeltmööda, et ta saab postkontorist osta ajalehti-ajakirju, raamatuid, kinkekotte, šokolaaditahvleid, vajadusel isegi tasse ja plaastreid ning söetablette.

Paki järele tulnud proua, kes suure portsu õnnitluskaarte ostab, lisab, et inimesed peaksid hakkama postkontori sulgemise vastu allkirju koguma. “Meil on postkontorit vaja,” kinnitab oma nime avalikustamisest mitte huvitatud naine.

Temaga nõustub kohe järgmine kohalik, kes nendib, et ühendus Jõgeva ja Põltsamaaga on väga vilets. “Kust me nüüd oma pakke kätte hakkame saama,” muretseb ta.

Elektriarvet maksma tulnud vanem naine aga vajab klienditeenindaja abi. Tegelikult vajab ta abi ka postipangast raha välja võtmisel. “Ja postipank kaob meil nüüd ka ära,” muretseb ta.

Vanemad inimesed pole arvutiga sinasõbrad. Üht-teist on nad internetist siiski nooremate pereliikmete abiga tellinud.

Pakkide saamise karm logistika

Üks Puurmani elanik aga avalikustab, kuidas kohalikud siiani pakke kiiresti ja odavamalt kätte on saanud – nimelt tellitakse need kas Tartu või Põltsamaa pakiautomaatidesse. Ja kui midagi on kulleriga saadetud, siis läheb see Tartu Cargobussi terminali. Tartust ja Põltsamaalt saab pakid automaadist ööpäev läbi kätte, vahet pole, millal järele minna. Tema kinnitusel on pakkide saamine mõnikord päris põnev seiklus ja nõuab teinekord logistiku mõtlemist.

Puurmani kooli endine füüsikaõpetaja ja tuntud koduloouurija ning raamatute kirjastaja Ell Maanso ütles, et ta on kehva liikumisega ja pole ise juba mitu aastat postkontoris käinud, aga teenuseid on ta jätkuvalt kasutanud. “Nimelt tuuakse mulle marke, ümbrikke ja saadan oma raamatuid, kui mõni neist jälle valmis on saanud. Õde on minu eest need asjad ära ajanud. Olen aeg-ajalt ka mõne kataloogikauba tellinud,” räägib ta. Postkontori sulgemine kurvastab  tedagi.

Postipunkt Puurmani kauplusse

Puurmani vallavanema Margus Möldri sõnul käis möödunud aastal Puurmanis Eesti Posti ehk uue nimega Omniva esindaja ja pakkus, et vald võiks oma ruumidesse postipunkti rajada. Vald polnud tookord nõus seda enda peale võtma. Seejärel leppisid postifirma inimesed kokku tolleaegse Põltsamaa majandusühistu ehk nüüdse Coop Põltsamaaga. Vald on saanud Põltsamaalt vastuse, et Coop Eesti teeb lepingu Eesti Posti ehk Omnivaga. “Eeldan, et leping on sõlmitud,” ütleb vallavanem. Ta tunnistab, et ei tea, kuidas kõik tegelikkuses toimima hakkab.

“Mulle teeb muret, kuidas müüjad vorsti müüvad ja makse vastu võtavad. Juba praegu tekivad kaupluses järjekorrad.”

Tema sõnul on halb, et maapiirkonnas kaob jälle midagi ära. “Meie elu on sinnamaani jõudnud, et maal pannakse asutusi ja teeninduspunkte ainult kinni. Elu maal kogu aeg vaikselt sureb. Kes selles süüdi on? Ühelt poolt panevad inimesed ise  teeninduspunkte kinni sellega, et nad ei tarbi enam neid teenuseid. Teisalt on riigi poliitika selline, et tarbijaid ei saagi enam olla, kuna normaalset elu ei soosita. Kui vaadata numbreid, siis ma saan ka Omnivast aru – teenuse tarbijaid on vähe jäänud. Aga isegi kui kliente on nädalas sada, siis teistele ostjatele tekitavad nad poes probleeme.”

Kauplusse tuleb postipunkt

Omniva kommunikatsioonispetsialist teatas, et postiteenuseid jääb Puurmanis pakkuma postipunkt, mis asub kaupluses Tarve.

“Kuna universaalse postiteenuse mahud on pidevas languses ning postkontoris väljastati vaid mõni üksik pakk päevas, siis on mõistlikum teenuseid osutada postipunktis,” teatas postiettevõtte kõneisik.
Tema kinnitusel osutab postipunkt kõiki samu teenuseid, mida postkontorgi. “See tähendab, et postipunktist on võimalik saata ja vastu võtta ka pakke. Lisaks sellele saavad Puurmanni elanikud nüüdsest postiteenuseid tarbida pikema aja vältel. Nimelt on postipunkt avatud esmaspäevast pühapäevani kella 9-19, samal ajal kui postkontor oli avatud esmaspäevast reedeni viis tundi päevas.
“Et pakimahud on piirkonnas samuti kaduvväikesed, siis pole lähiajal plaanis Puurmanisse pakiautomaati paigaldada. Küll aga leiab Omniva pakiautomaadi näiteks Põltsamaalt või Jõgevalt.”

Puurmani postipunkt kaupluses Tarve

*Lahtiolekuajad esmaspäevast pühapäevani kella 9 – 19

*Postipunkt osutab edaspidi järgnevaid postiteenuseid:

*Kirisaadetise edastamine liht-, täht- ja väärtsaadetisena kaaluga kuni kaks kilogrammi (sisemaine ja rahvusvaheline);

*Postipaki edastamine täht- ja väärtsaadetisena kaaluga kuni 20 kilogrammi (sisemaine ja rahvusvaheline);

*Maksete vastuvõtt;

*Postimaksevahendite, postikaupade müük.

Allikas: Omniva

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus