Eesti Post sulgeb kolmes Jõgevamaa asulas postkontorid

 

Tõenäoliselt veebruaris-märtsis pole Kuremaa, Luua ja Sadala elanikel enam postkontorisse asja. Nimelt on Eesti Post otsustanud nende asulate postkontorid sulgeda, põhjendades seda nimetatud postiasutuste vähese kasutamisega.

Suletama pidi ka Vaimastvere postipunkt, kuid Jõgeva vallavanema Saima Kalevi sõnul sealse postiasutuse töö siiski jätkub. Seda kinnitas ka Eesti Posti pressiesindaja, märkides, et Vaimastvere jääb avatuks endistel põhimõtetel, kuigi lühema ajaga.

Kui palju inimesi postkontorite sulgemine tööta jätab, pole veel teada. Eesti Posti pressiesindaja kinnitusel pakub ettevõte alati tööd teisel ametikohal. Iseküsimus on, kas inimestele teine töö hoopis teises kohas sobib.

Eelmise nädala lõpus ütles Eesti Post nõukogu esimees Meelis Atonen, et ettevõte plaanib kärpida palgafondi ning koondada järgmise aasta jooksul veel 300 inimest.

Kaob postipangateenus

“Kõige suurem kahju on meil see, et kaob ära postipangateenus,” tõdes Torma vallavanem Riina Kull. Ka pole inimestel enam kusagil makse maksta.

Kulli sõnul läheb Eesti Post ilmselgelt seda teed, et nende valda jääb ainult Torma postkontor, teine lähim postiasutus on Jõgeval või Mustvees.

“Meil on Swedbank’iga kokku lepitud, et kord kuus hakkab Tormas käima pangabuss. Kui Tormasse jääb postipanga teenus alles, võib-olla saame siis bussi hoopis Sadalasse käima panna,” lubas Kull. Tema sõnul küsib pank sularahaautomaadi hooldamise eest omavalitsuselt 6000 krooni kuus ja sularahaautomaadile tuleb leida turvaline koht.

Vallavanem lisas, et Sadala inimesed peavad kusagilt saama osta ka ümbriku ja margi, ja kasutama  elementaarseid postiteenuseid.

Sadalas kauplust pidav Jüri Pärsim ütles, et ta leidis veel kümme aastat tagasi Eesti Postiga sõlmitud lepingu, kui ta oma kaupluses postitarbeid müüa proovis. “Ega ei läinud hästi, aruandeid oli ainult väga tüütu kirjutada,” tunnistas  ta. Kui nüüd postkontor hoopiski kinni pannakse, siis ilmselt hakkavad inimesed ka kauplusest postitarbeid ostma.

Frantsiisikontor vallaasutusse

“Eesti Post näeb võimalusi, et piirkondades, kus postiteenuseid kasutatakse vähesel määral, võiks postiteenuste osutamise üle anda mõnele samas kandis tegutsevale ettevõtjale või vallale. Hetkel käivad vallaga läbirääkimised võimalike frantsiisikontorite osas,” teatas Eesti Posti pressiesindaja.

Sadala raamatukogu juhataja Ulvi Luht on nõus frantsiisilepinguga postiteenuseid osutama. “Nagunii istun siin raamatukogus kellast kellani,” ütles ta. Teda teeb aga ärevaks Eesti Posti väidetav nõudmine – 350 operatsiooni kuus. “Ma ei usu, et meil siin Sadalas tuleb 300 postioperatsiooni kuus,” tunnistas ta.

Eesti Posti pressiesindaja kinnitusel ei sõltu lisatasu 500 krooni tehingute arvust. “Tegelikult on iga lepingu punkt läbiräägitav, nagu on kõigi lepingutega,” lisas ta. Eesti Posti poolt valdadesse jagatud infomaterjalis  on aga kirjas, et 500-kroonise püsitasuga lepingu sõlmimine tuleb kõne alla üksnes siis, kui kuus tehakse vähemalt 375 tehingut.

Luua inimesed koguvad allkirju

Luua alevi elanikud kogusid eelmisel nädalal allkirju postipunkti sulgemise vastu. Laekus 138 allkirja. Põhiliselt keskasulast, sest juurdepääs lähikonna küladesse oli sügava lume tõttu raskendatud. Pöördumise tekst ja allkirjad on saadetud Eesti Postile.

Küsitluslehti oma suhtest kohaliku sidega täitsid 41 inimest, kellest 39 märkisid, et motokanne ei asenda sidejaoskonda ja kaks, et asendab küll. 40 küsitluslehe täitjat avaldas arvamust, et
side peaks jääma ja üks oli selle suhtes ükskõikne.

“Meie postipunkti teenuseid ei kasutata vähe,” tõdes Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba. Tema sõnul otsib kool koos vallaga lahendust, et postipunkti töö saaks jätkuda.

“Ma ei saa aru sellest, kui riik on otsustanud meie kooli investeerida150-160 miljonit krooni ja peab seda õppeasutust perspektiivikaks, siis kuidas saab olla perspektiivitu selle asula postipunkt,” oli koolijuht hämmeldunud.

Kui näiteks noored emad saavad internetist kõik vajaliku tellida, siis kusagilt peavad nad ju oma paki kätte saama. Kõik ei saa sõita iga pakikese järele paarikümne kilomeetri kaugusele maakonnakeskusse.

Kui kogukond leiab postipunktile ruumid ja võtab osaliselt ilmselt ka töötaja palgakulu enda kanda, siis mõnikümmend tuhat krooni Zuba hinnangul ka leitakse. Küsimus on tema jaoks, kas kool peab tagama kõiki elutähtsaid funktsioone ja kuhu niimoodi jõutakse.

“Kõik teenused, mida riik peaks oma kodanikele pakkuma, lükatakse sujuvalt kohalike omavalitsuste kaela,” tunnistas Torma vallavanem Riina Kull. Tema sõnul hakkab kindlasti kannatama ka kohaliku omavalitsuse eelarve, sest majanduslanguse ajal kahanevad ka palgad. Aga kohalik omavalitsus elab üksikisikute tulumaksust.

HELVE LAASIK

iii

Võimalikud variandid postiteenuste osutamiseks

* Frantsiisipostkontor, kus postiteenust osutatakse lepingu alusel ning motokanne ehk kirjakandja tuleb koju.

* Frantsiisilepingu puhul saab valida kahe variandi vahel – kas makstakse tehingutasu iga frantsiisikontoris tehtud tehingu eest või makstakse püsitasu 500 krooni kuus + tehingutasu vastavalt hinnakirjale.

* Püsitasu maksmine eeldab, et ühes kuus tehakse frantsiisikontoris 375 saadetise vastuvõtmise või teenuse osutamise tehingut (välja arvatud müüdud kauba müügitehingute arvud).

Frantsiisikontori tasud vaadatakse üle üks kord kalendriaastas.

* Kohustuslik:

universaalpostiteenuste vastuvõtmine;

kirisaadetise vastuvõtmine liht-, täht- ja väärtsaadetisena;

postipaki vastuvõtmine täht- ja väärtsaadetisena;

jaekaupade kohustusliku sortimendi müük (postmargid, postkaardid, ümbrikud, turvaümbrikud, kirjatarbed, pakkematerjalid).

* Valikuline:

maksete vastuvõtmine

rahakaartide vastuvõtmine

ajakirjandustellimuste vastuvõtmine

Saadetiste väljastamist frantsiisikontoris ei toimu

Motokande-kirjakandjat saab tööpäevadel  tellida  elu- või asukohta Eesti Posti Klienditeeninduskeskuse telefonil 661 6616, e-kirjaga aadressilt info@post.ee, Eesti Posti kodulehelt www.post.ee või kutsekaardiga.

* Elu- või asukohas osutab motokande-kirjakandja järgnevaid teenuseid: kirisaadetiste vastuvõtmine ja kättetoimetamine täht- ja väärtsaadetistena; postipakkide vastuvõtmine ja kättetoimetamine täht- ja väärtsaadetisena; rahakaartide saatmine; ajakirjandustellimuste vormistamine; maksete maksmine; postmarkide, ümbrikute, kirjatarvete müük.

* Samuti säilib motokande vahendusel võimalus  saada kätte pension ja muud sotsiaaltoetused.

* Markide, ümbrike müük toimub juba praegu väljaspool postkontorit, motokanne müüb, võtab vastu makse, ajalehtede tellimisi, toimetab kätte postisaadetisi, võtab vastu postisaadetisi.

Allikas: Eesti Post

blog comments powered by Disqus