Kui “päris” börsihaidele on viimasel ajal jämedaimaks kullasooneks olnud Hansapank, siis Toomas Peterson väitis, et tema kujuteldavat kasumit kasvatasid kõige jõudsamalt Rakvere Lihakombinaadi aktsiad. Ja tõepoolest: gümnaasiuminoorte investeerimismäng hakkas siis, kui Swedbank Hansapanga väikeaktsionäridega aktsiahinna osas lõpuks kokkuleppele jõudis ja aktsiate kokkuostu alustas, just lõppema.
Lisaks Rakvere Lihakombinaadi ja Hansapanga aktsiatele käisid Eesti parima õpilasinvestori portfellist läbi veel Telekomi, Saku Õlletehase, Norma, Volvo, Ventspils Nafta ja YIT Corporationi omad: Tallinna Börsil noteeritud aktsiate kõrval võisid noored nimelt kaubelda ka Helsingi, Stockholmi ja Riia börsi väärtpaberitega, mis tegi mängu tunduvalt huvitavamaks.
“Üksnes vaistule tuginedes investeerimismängus vist kaugele ei jõuaks,” ütles Toomas Peterson. “Ent 2Day portaal pakkus mängijatele päris palju linke, kust ettevõtete ja aktsiaturu seisu kohta infot hankida. Ajalehtede lugemine tuli ka kasuks.”
Õpetajast paremad
Börsi toimimispõhimõtteid tutvustav investeerimismäng ? järjekorras kolmas omataoliste hulgas ? oli mõeldud Junior Achievementi Arengufondi programmide järgi majandust õppivatele gümnasistidele ja nende juhendajatele. 1200 aktiivselt kaasa mänginust jõudis aktsiatega kauplemisel kasumisse umbes 800. Võrdluseks võib tuua, et kui Toomas Peterson teenis, nagu öeldud, 65,24% kasumit, siis kõige drastilisema kõrbeja viisid valed otsused ja ebaratsionaalne käitumine 82,6-protsendilisse kahjumisse.
Jõgeva Ühisgümnaasiumis mängis investeerimismängu terve Xa klass: valikainena majandust õppida soovivad “kümnendikud” on koolis sel õppeaastal ühte klassi koondatud. Toomas Petersoni võidu kõrval väärib märkimist Mikk Simmulmanni viies koht. Kasumit teenis Mikk 41,35%.
“Eks me tegime natuke koostööd ka,” muigas Toomas.
Mikk lisas:
“Investeerimismäng oli täitsa uus kogemus: börsist ja aktsiatega kauplemisest ei teadnud me ju enne suurt midagi. Päris põnev oli ennast proovile panna.”
Investeerimismängu mängisid kaasa ka majandusõpetajad, Jõgeva Ühisgümnaasiumi direktor ja majandusõpetaja Jüri Toit sealhulgas.
“Mina jäin üldises pingereas, kui õigesti mäletan, vist 282. kohale,” ütles Jüri Toit. “Lubasin õpilastele, et kes minust parema tulemuse saab, saab “viie” ning kes minust tahapoole, aga ikkagi plussi jääb, saab “nelja”. “Viisi” kogunes tervelt kaheksa, aga mõni tuli ka päris hindamata jätta.”
Pagas tulevikuks
Majandust on Jõgeva Ühisgümnaasiumis õpetatud juba üle kümne aasta. Praegu on majandusõpetuse tunnid osadel algklassi- ning IX ja X klassi õpilastel. Et need tühja ei jookse, näitavad mitte ainult investeerimismängu tulemused, vaid ka see, et koolis tegutseb edukas õpilasfirma Ubos ning et täna Tallinnas Estonian Business Schooli ruumides toimuval üleriigilisel majandusolümpiaadil esindavad Jõgevamaad Jõgeva Ühisgümnaasiumi Xa klassi õpilased Heleli Saulep ja Signe Oru.
“Gümnaasiumis majandust õppinud noor ei karda ellu astudes töötuks jääda: ta võib endale ise firma luua,” ütles Jüri Toit.
Investeerimismäng aitab aga, nagu üks selle korraldajaid Lauri Elevant Tallinna Börsi pressiteates väljendas, riskeerimata ja algkapitali omamata tulevikuks vajalikke kogemusi omandada. Investeerimine reaalsel börsil ehtsa rahaga on enamikule õpilastest tõepoolest kättesaamatu, aga kui kogemused puuduvad, ei juleta ka täiskasvanuna aktsiatesse investeerida. Või siis investeeritakse, aga saadakse oskamatusest kasu asemel kahju.
Eile õhtuks olid poolsada edukamat õpilasinvestorit, Toomas Peterson ja Mikk Simmulmann sealhulgas, kutsutud Tallinna Eesti Ühispanga peamajja, kus toimus investeerimismängu võitjate autasustamine. Auhindadeks olid enamasti väärtuslikud majandusalased trükised.
RIINA MÄGI